toxo si cmv

toxo si cmv | Autor: livia72

Link direct la acest mesaj

Toxoplasmoza, listeria si CMV - cat de mare este probabilitatea de recidivare odata ce le-am avut candva? Sunt in sapatamana a 7 de sarcina (a 2-a sARCINA) si fafcandu-mi analizele la MEDASANA mi-au iesit valori peste normal la toxo si CMV. Cum de listeria m-am tratat la sarcina trecuta, ma astept ca si ea sa iasa prost. Orice info mi-ar fi de mare folos.

Livia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Ce inseamna valori peste normal?
Important este ca IgM sa nu fie pozitiv. IgM indica infectie acuta sau activa, ceea ce nu este tocmai ok dar la CMV daca este IgG cu valoare mare se repeta analiza peste 3 sapt iar daca in acest interval nu a crescut titrul nu ai de ce sa-ti faci probleme. La fel la toxoplasmoza.
Nu sunt sanse de recidiva, caci IgG pozitivat te fereste de o reinfectare.

Iti doresc sanatate si o sarcina usoara.

putzuruca 26+ cu Andreea-Maria
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20061002/dt/7/k/e5fe/preg.png
http://photos.yahoo.com/roxpanait

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Multumesc mult. Da, IgM-ul e OK la ambele, dar IgG-ul este f. mare la CMV si de 2 ori mai mare decat normal la toxo. La toxo era asa si in 2002. La CMV pare mai mare acum. Ok, o sa vad ce zice si doctorul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Stai linistita, am avut si eu si toxoplasmoza si cmv si nu s-a recidivat nimic in timpul sarcinii. Oricum, dupa ce am facut aceste analize, am intrebat doktoru' in ce conditii recidiveaza aceste boli. El mi-a zis, ca se poate recidiva atunci, cand iti scade imunitatea f.f.f. mult (nu se refera la starea de astenie, sau de efort prelungit, etc., ci la situatii, cand scaderea imunitatii e f. grava - la cei infectati cu HIV, spre ex. Restul, sa stati linistiti).

Multa sanatate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Initial creeata de livia72

Toxoplasmoza, listeria si CMV - cat de mare este probabilitatea de recidivare odata ce le-am avut candva? Sunt in sapatamana a 7 de sarcina (a 2-a sARCINA) si fafcandu-mi analizele la MEDASANA mi-au iesit valori peste normal la toxo si CMV. Cum de listeria m-am tratat la sarcina trecuta, ma astept ca si ea sa iasa prost. Orice info mi-ar fi de mare folos.
Listeria nu intra in aceeasi oala cu toxo si CMV. Listeria daca o faci in timpul sarcinii, trebuie neaparat tratata, dar sigur iti va spune medicul ce sa faci. Se poate trata fara probleme in timpul sarcinii.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

Imnul lui Irinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Multumesc, Karina

Intre timp am fost la doctor si a zis ca nici nu era cazul sa mai fac analizele de CMV si toxo, ca sigur nu le mai faci a doua oara. Cu listeria o sa vedem cand am rezultatul. La prima sarcina am urmat tratament cu antibiotic pt. listeria, dar totul a fost OK pana la urma.

\Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexsa spune:

fetelor,ajutati-ma si pe mine,va rog!!! mi-am facut toxoplasmoza si triplu test,dr mea de fam habar nu are cu ce se mananca rezultatele,iar ginecologul n-a vrut sa mi le citeasca.....cik s-o pun pe dr de fam!!!!valorile mele incercuite sunt :HCG total 45983 mUl/mL si AFP 16.03 ng/mL ......Cum sa consider aceste valori???? care sunt val normale????........ helppppppppppp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by alexsa

fetelor,ajutati-ma si pe mine,va rog!!! mi-am facut toxoplasmoza si triplu test,dr mea de fam habar nu are cu ce se mananca rezultatele,iar ginecologul n-a vrut sa mi le citeasca.....cik s-o pun pe dr de fam!!!!valorile mele incercuite sunt :HCG total 45983 mUl/mL si AFP 16.03 ng/mL ......Cum sa consider aceste valori???? care sunt val normale????........ helppppppppppp

Alexa, in primul rind nu te panica.
Nu stiu sa-ti citesc rezultatele, conteaza f. mult unde le-ai facut.
In mod normal la toxo ar trebui sa-ti scrie valorile normale linga, iar la triplu test unele laboratoare scriu concluzii. Presupun ca la tine nu a scris.
Mi se pare anormal ca dr. nu ti-a spus ce e cu rezultatele tale, mai ales cel de triplu test ar fi trebuit sa ti le citeasca el. Sfatul meu: cauta un alt doctor care sa ti le citeasca, indiferent ce ti se spune pe forum, parerea unui dr. e cea mai avizata.
La ce dr. esti, la ce spital ?



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

Imnul lui Irinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by livia72

Multumesc, Karina

Intre timp am fost la doctor si a zis ca nici nu era cazul sa mai fac analizele de CMV si toxo, ca sigur nu le mai faci a doua oara. Cu listeria o sa vedem cand am rezultatul. La prima sarcina am urmat tratament cu antibiotic pt. listeria, dar totul a fost OK pana la urma.

Livia, asa e. Cel putin CMV-ul nu are nici o relevanta daca nu ti l-ai facut inainte. CMV-ul este periculos in sarcina doar la prima infectie si atunci doar 1% din mamele care au CMV transmit boala la fat, iar din astia numai 2% din bebei au probleme. Deci daca nu ti-ai facut CMV-ul inainte de sarcina, sau ti l-ai facut si s-a dovedit ca ai avut CMV, in timpul sarcinii n-are sens sa-ti repeti analiza.
Cit priveste toxoplasmoza, nu stiu ce sa zic.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

Imnul lui Irinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexsa spune:

karina,sper sa ai dreptate!!!adik sa fie totul ok.de fapt dr meu ginecolog mi-a zis ca-s paranoia ca am facut acest test;ca el nu mi-l recomanda.....dar stii si tu cum e cu frica asta sa fie bb sigur bine!!!!in dreptul rezultatelor la analize scria ca e in fct de varsta sarcinii.....si atat,iar rezultatul era in chenar,semn ca nu e bine....dr de fam habar nu are sa faca alt ceva decat sa dea trimiteri...in rest e 0;mi-a recunoscut ca nu stie sa-mi citeasca rezultatele!!!! ginecologul meu e in polizu...el a refuzat sa mi le citeasca pe motiv ca nu mi le-a recomandat(le-am facut la cererea mea analizele!)si mi-a zis sa nu mai fac milioane de analize inutile.....in fine!!! o sa incerc sa ma autosugestionez si sa nu ma mai las prada tuturor temerilor ce pot intervenii cand citesc pe te miri unde lucruri noi si sa ascult doar de ginecolog ca el trebuie sa stie mai bine ce e cu bb-ul meu si dak e necesara vreo analiza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexsa spune:

am uitat sa-ti spun ca pe ginecologul meu il chiama Lemnete si e ffffffffffffffff bine cotat ,dr din tata-n fiu!!!!am incredere in profesionalismul lui!!!

Mergi la inceput