Operatie polipi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LeeAnn spune:

Clau, daca cumva nu i-ai operat intre timp, si eu scriu prea tarziu, sfatul meu e sa megi la Budimex.Eu am fost incantata de cum ne-au tratat si cu maxim 10 mil scapi regeste, asta daca vrei totusi sa dai ceva.
Iau toti,e adevarat, dar se poarta f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

72 000 de lei ??? Pentru o operatie de polipi ? Sincer, nu stiu daca merita. Eu l-am operat la Budimex si totul a fost foarte bine. Si Budimex am inteles ca sunt f dotati si lucreaza f bine la acest capitol. Bine, conditiile de la spital nu se compara cu Medlife, dar pentru cateva ore cat am stat pe acolo ..chiar nu am simtit ca nu stam la 5 stele. Nici de toaleta nu am avut nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Buna ziua!

Miercuri suntem programati la operatie la Budimex. Poate cineva sa-mi spuna (eventual PM) cat mai costa operatia de polipi, ce "tarife" se mai practica?

Multumesc mult!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Bertha, ti-am dat PM.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna,

va rog mai reveniti cu amanunte dupa operatia de indepartare a polipilor.

ma intereseaza mai ales copiii care faceau otite foarte des - se amelioreaza situatia?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

buna,

va rog mai reveniti cu amanunte dupa operatia de indepartare a polipilor.

ma intereseaza mai ales copiii care faceau otite foarte des - se amelioreaza situatia?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




Buna!
Situatia se amelioreaza daca face tratamentul corespunzator. Eu iti recomand cu cea mai mare incredere sa mergi cu ea la Euroclinic, la Dr. Dragan (ORL), pentru ca altfel o vei duce asa pana cand va face o forma foarte urata si complicata!
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Salut!

Darius a trecut super peste momentul "operatie", cand s-a trezit din anestezie m-a intrebat "mami, da' nu ma mai operez odata, ca sunt plictisit si vreau acasa". Am ajuns la spital la 6.30 dimineata si la 9.50 eram deja in masina. Acasa a vomitat sangele pe care-l inghitise (e normal), in ziua aia n-a prea mancat, a 2-a zi era ca nou.

Herra, noi n-am avut pb cu otite, dar nepotul meu facea de 2-3 ori/an. A fost operat la 5 ani, acum are 12 si nu a mai facut absolut niciodata otita. Spune-mi daca te mai intereseaza altceva, daca stiu, raspund cu placere.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra


ma intereseaza mai ales copiii care faceau otite foarte des - se amelioreaza situatia?



Da, la fiica mea s-a ameliorat mult situatia. A mai facut o singura otita dupa operatia de polipi (cam dupa 10 luni de la operatie) - au trecut de atunci 1.5 ani.
Inainte de operatie facuse 4 otite acute in 5 luni, cand la o ureche, cand la alta, iar dupa ultima otita acuta a ramas cu otita seroasa care nu se vindecase nici dupa o luna de tratament.
Dupa 3 saptamani de la operatie, la control, nu mai avea niciun fel de lichid in urechiuse, totul era bine.

Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

multumesc pentru raspunsuri.

baiatul meu are acush 5 ani, pana la 4 nu a avut nici un fel de problema cu urechile / racelile.

o data cu gradinita au inceput si astea.

iar in vara asta dupa otite la ambele urechia mai ramas si cu o disfunctie tubara bilaterala, adica nu mai aude bine!

in ureche nu are acum infectie sau lichid, sunt doar infundate.

el nu are simptomele specifice adenoiditei, nu respira pe gura, nu sforaie...

uneori e infundat pe fond de rinita alergica - ceea ce nu impiedica trompa aia de la ureche sa se infunde.

in concluzie - da, ma intereseaza orice informatie sau parere, chiar nu stiu ce sa mai fac, abia incepe un nou an scolar si sezon de viroze si eu sunt deja cu nervii in batista.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Edit: valeu, nu merg diacriticele, tre' sa corectez totul !! Da' la preview arata ok, nush ce pisici am facut . In fine...


Herra, nici Tiana nu sforaia, nu dormea cu gura deschisa...
Pana la intrarea la gradi, mari probleme cu raceli/viroze nu am avut.
Mai facuse ceva viroze, vreo 3 amigdalite, 1 viroza digestiva pe la 9 luni si cam atat.
Prima otita a facut-o in octombrie 2007, la 3 saptamani de gradinita. Nici n-am stiut ca e otita decat dupa vreo 2 zile cand a început sa faca febra si am mers la medic. Copila plângea si îmi spunea ca a tras-o un copil rau de ureche la gradi si o doare urechea... .
A trecut cu 10 zile de antibiotic, iar apoi a început circul: 3-4 zile la gradinita, 7-10 zile acasa. Viroze în general. Unele din ele s-au complicat cu otita. Dupa ultima otita, în ianuarie 2008, a ramas cu otita seroasa si cu valori foarte proaste la timpanograma si impedanta.
Asta a fost ceea ce m-a hotarât sa mergem la operatie. În februarie 2008 am operat-o. La Budimex, la dr. Gheorghe. Nu-l mai vazusem niciodata, nici el pe noi, decât în dimineata aceea, dar ne-a primit la operatie . Mi-l recomandase doctorita de la ORL care o tratase pâna atunci pe Tiana, ea nu opera copii.

Ce sa zic, m-am hotarât greu sa o operez, am tot sperat ca lucrurile se îndreapta, e drept ca mie mi-a spus doctorita înca de la prima otita ca ar cam trebui scosi polipii, dar putem încerca totusi, poate scapam.
N-am scapat, dar pentru noi a fost cea mai buna miscare pe care am facut-o.

Dupa operatie n-a mai facut otite - una singura, în decembrie 2008, dar usoara totusi. Adica era timpanul usor inflamat si nu foarte rosu. A si trecut foarte repede, dupa 2 zile deja se retrasese inflamatia.

Ma rog, noi tot nu ne-am linistit, ca am trecut de la otite la o tuse trenanta, dar asta e o alta poveste. Cu care am tras iarasi aproape 1 an pâna am aflat - absolut întâmplator!!, dupa o gramada de vizite la medic si siropuri încercate - ca fata mea tusea în disperare fiindca era prea cald în casa... Cald însemna centrala termica setata la 23 de grade. Ea la 19-20 se simte perfect . Pediatra ei s-a crucit :).

Acuma, daca la voi inflamatia e pe fond alergic, nu stiu cât ar rezolva operatia de polipi...
Medicul ce îti spune? Sunt de scos sau nu? Desi, acu' sincer, un alt orl-ist la care am mers de vreo 2 ori îmi spunea ca Tiana n-are cine stie ce polipi, ca nu-i cazul sa-i scot. Si totusi n-avea dreptate.

M-am lungit ca o zi de post.
Uite, daca vrei, eu îti pot spune la cine am mers eu cu Tiana, sa mergi sa ceri o noua parere. Nu-i orl-ist de copii, dar eu am încredere în ea.

Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput