Operatie polipi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns proc spune:

sunt intr-o zi de marti si l-am dus la un orl-ist pe baietelul meu - concluzia:facem timp de o saptamana tratament cu aerosoli parca si pivalone ca sa sufle tare nasul

saptamana urmatoare daca nu ii trece fornaiala - ne trimite la operatie

mentionez ca este f bolnavicios si a avut si otita si raceli f dese in fiecare saptamana

daca nu ii trece- sa facem operatia sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razviii spune:

buna ! .. Sunt din Targoviste si am nevoie de niste detalii in privinta operatiei !! Am nasul infundat cam de o luna insa nu este vorba de otita sau febra .. sau dureri de cap care sunt specifice polipilor. Vreau sa stiu .. daca doare .. :) sunt cam fricos .. si daca e nevoie sa merg la mai multi orl-isti . Cand aveam 9-10 ani nu mai stiu am fost la Budimex sa ma consulte si nu aveam absolut nimic. Pot sa apara polipii intr`o luna.. ? dar eu ma indoiesc de asta deoarece am decat nasul infundat. Multumesc si astept raspunsuri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de andutzy


Cu riscul sa dezgrop vechi discutii si polemici, acum ma apasa si pe mine gandul operatiei de polipi a baiatului meu cel mare in varsta de 2 ani si 8 luni.
Simptome: respira mai mult pe gura, raceste destul de des. Ciudat este insa ca noapte respira mai mult cu gura inchisa, pe nas si nu sforaie. Controlul la ORL va fi mai mult decat dificil si nu stiu cat de relevant deoarece pustiul meu este foarte salbatic si chiar si pentru un amarat de vaccin a trebuit sa-l tinem 2 persoane+ doctorita. Deci sa se uite cineva in liniste in nasul lui atata timp cat nu este aesteziat...nici gand! Merita sa incercam o astfel de interventie? beneficiile pe care le urmarim ar fi o respiratie pe nas, normala (el inca saliveaza puternnic desi i-au iesit de mai bine de un an toti dintii) si o crestere a imunitatii la raceli. Ar urma sa ne programam la dr. Armand Agache la Medlife.


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Off..cu scuzele de rigoare , aduc subiectul in prim plan. Trebuie sa ne operam si noi de polipi. Am citit tot ce ati scris, dar tot mor de teama.
Noi ne-am hotarat pt dl dr. Dan Gheorghe si mergem astazi sa ne programeze pt operatie, care va fi probabil dupa sarbatori, sau cel putin asa sper eu.
Va rog din suflet mamici care ati trecut prin asa ceva poate ma mai ajutati si pe mine cu informatii. Mie mi-e teama de anestezia generala, desi sunt constienta ca este mai bine pentru copii asa.
Asadar..pls...suport moral ca sunt varza.

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

Amigdalita si sforaitul se trateaza cu plasma
Adevarul Online - Luni, 8 Decembrie 2008

Aceasta metoda se numeste tehnologie cu plasma sau coblatie si foloseste un aparat pe baza de radiofrecventa. In tara noastra, procedura este folosita in Bucuresti, din luna februarie a acestui an, la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu" si, din luna iunie, la spitalul privat Life Memorial Hospital.

Un astfel de aparat mai exista si la Brasov. "Tehnica este folosita in tratamentul adenoiditei cronice (polipii copiilor), al vegetatiilor adenoide (polipii la adult), al amigdalitei cronice si in chirurgia sforaitului", afirma doctorul Armand Agache, medic primar ORL, Life Memorial Hospital, Bucuresti.

La copii, procedura reduce cu mai mult de jumatate dimensiunea amigdalelor, fara a mai fi nevoie de extirparea acestora, afirma Miorita Toader, medic primar ORL, sef de Sectie ORL la Spitalul "Grigore Alexandrescu". Spre deosebire de tratamentele clasice, tehnologia cu plasma este o metoda minim invaziva, care nu distruge tesutul din jurul celui afectat. Aceasta tehnologie este putin dureroasa si permite o recuperare mult mai rapida. Daca, in mod normal, recuperarea in cazul amigdalitei cronice se face in peste o saptamana, cu ajutorul acestei tehnici dureaza maximum trei zile.

In plus, operatia se face intr-un timp scurt: 10-15 minute pentru extirparea polipilor, 20 de minute pentru micsorarea amigdalelor si intre 20 si 30 de minute pentru extirparea amigdalelor, explica medicul Miorita Toader. De asemenea, tehnologia se poate folosi si pentru tratarea sforaitului.

Gratuit pentru copii

La Spitalul "Grigore Alexandrescu", copii nu platesc interventia. La Life Memorial Hospital, costul tratamentului cu plasma pentru adenoidita cronica si vegetatiile adenoide ale adultului este de 2.200 de lei si de 3.850 lei, pentru chirurgia sforaitului.

Cum functioneaza

Tehnologia cu plasma se bazeaza pe folosirea radiofrecventei. Este vorba despre un aparat care are un electrod, prin care circula si ser fiziologic, util in curatarea si dezinfectarea tesutului ramas dupa distrugerea celui bolnav. Procedura nu poate fi folosita insa la copiii foarte mici, deoarece medicii nu le pot introduce electrodul in cavitatea bucala.


mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gety77 spune:

buna tuturor!noi asteptam primavara pentru a face operatia de extirpare a vegetatiilor.am auzit ca exista un aparat endoscopul care inlatura tot tesutul adenoid iar vegetatiile nu se mai refac.a facut careva dintre voi operatia cu acest aparat copiilor?imi puteti da mai multe detalii(cum a fost ,la ce doctor)?va rog muuult sunt dezorientata!multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Sa va povestesc ceva recent: am fost la un consult la doc. Epure Veronica si verdictul a fost operatie de polipi si amigdale pentru amnadoi. Asta in conditiile in care Matei a fost operat in primavara anului trecut de polipi, la Gr. Alexandrescu. E adevarat ca mare imunatatire a respiratiei nu a fost, continua sa vb pe nas, respira pe gura noaptea si sforaie..are inca dificultati ceea ce ma face sa cred ca polipii ori nu au fost bine scosi ori s-au refacut rapid.

Parerea doctoritei a fost ca la Gr. Alexandrescu din cauza duratei extrem de mica a anestziei nu e timp sa curete bine si lasa operatia facuta de mantuiala...pe cand la Budimex unde lucreaza nu e asa....

O sa cer si alta parere...insa nu pot sa cred ca sunt nevoita sa imi supun copilul la inca o operatie in timp atat de scurt...



Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sa stii ca si mie mi s-a spus ca datorita faptului ca au fost foarte mari nu a fost curatzat cum trebuie!Am repetat operatzia de polipi,dupa 3 ani e drept,dar daca tu spui ca baietzelul tau are aceleai simptome ca si inainte e clar ca s-au refacut!In acesti 3 ani insa ne-am lovit de raceli repetate,otite ,tot ceea ce tzine de acest capitol!

Mai era un topic de aici cu operatzia de polipi si Eliza(parca)facea un"sondaj"sa-l numesc asa al clinicilor care inca practica anestezia locala!Sunt foarte curioasa sa vad daca ne mai da vreo noutate referitor la acest lucru!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Multumesc, Dana! Nu stiu de acel subiect cu clinicile. O sa mai cercetez forumul. Mi-e groaza sa il supun iarasi la operatie.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pana acum am gasit 2 nume vehiculate cel mai des si cu pareri bune: Toader Miorita si Agache Armand. Ce parere aveti?

M-am uitat pe situl Medlife si o operatie combinata de amigdale si polipi m-ar costa la ei 7200 roni pentru amandoi copiii. Rad dar d efapt imi vine sa plang. Pana la urma cred ca tot la spital de stat ajung. Nu-mi imaginam sa coste atat de mult!

Mara si Matei

Mergi la inceput