Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Sofia, cred ca nimeni nu iti poate lua durerea ..uneori nu stim ce sa ne spunem in astfel de situatii ...
E greu sa traiesti un DUPA ,dar tu,alaturi de toti oamenii astia de pe forum care se gandesc la tine, care te sprijina ,tu ai sa reusesti sa treci repede prin aceasta perioada,si sa iesi cu fruntea sus .Doar trebuie sa te ocupi mult de tine,sa nu te lasi prada tristetii, sa te privesti in oglinda si sa iti spui cat esti de frumoasa,cat iti lipseste sa zambesti,tie si fetitei tale, si iesi mult,prieteni vei gasi peste tot,si sunt convinsa ca inca mai ai prieteni adevarati.Ai un copil minunat,am vazut pozele,si tu esti minunata,viata nu se termina aici, si tu stii si asta,doar ca acum doare,doar al naibii de tare ,dar ai sa vezi cum intr-o zi ai sa te trezesti,ai sa privesti in urma si ai sa afli de ce s-au intamplat toate astea..Probabil te asteapta o noua viata,un alt capitol ti se va deschide ,si toate or sa vina de la sine.
Te pup si nu uita ca suntem multi alaturi de tine !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

sofia

si io te vad ca o fata optimista, cu simtul umorului si puternica

daca pana la urma veti divorta (se pare ca sunteti hotarati amandoi - si nu cred ca e o hotarare pe care ati luat-o spontan) iti va fi greu la inceput ...

dupa ce primul shoc trece (ca e un shoc chiar daca decizia nu vine doar asa pe nepregatite intr-o dimineatza ca o lovitura in stomac) incepi sa constientizezi ca de acum esti o mamica singura. dar vreau sa-ti spun asa cum a spus si rayu, nu ezita sa ceri ajutor. si in primul rand de la tata. nuka este si va ramane numitorul vostru comun. nu incerca sa fi "mata" adica si mama si tata, esti "doar" mama iar el e tata. te rog, fa-l constient de asta (daca el cumva nu este), nu-l "scuti". incercati sa discutati pe tema asta, sa ajungeti la un numitor comun, sa nu fie doar un tata de duminica (si aia din doua-n doua). nuka are nevoie de el acum si tot timpul.

si nu-ti fa probleme de constiinta ca n-ai putut sa-i oferi nukai familia pe care ti-ai imaginat-o. cu intelpciune si intelegere veti reusi totusi impreuna s-o faceti sa se simta iubita si in siguranta.

cat despre prieteni, sper ca prietenii comuni sa va ramana prieteni comuni, daca va veti intelege voi doi (chiar daca numai de dragul nukai) atunci si prietenii isi vor da seama ca nu e necesar sa aleaga tabara. si sunt convinsa ca iti vei face prieteni noi

o alta problema va fi economia. discuta si despre asta cu el. sincer si deschis. chiar daca nu veti mai fi impreuna ca o pereche, sunteti parinti si povestile de dragoste chiar daca nu se termina intotdeauna cu happy end, pot avea o continuare pe alt fagas daca nu ca prieteni atunci ca niste parinti raspunzatori care pun copilul in fata oricaror alte probleme mai mult sau mai putin egoiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

sofia, m-am mai tot gandit la tine... cred ca tu singura va trebui sa treci prin divort si tu singura vei vedea cum va fi viata dupa divort... chiar daca iti raspund cei care au fost casatoriti si au copii, pana la urma situatiile difera prea mult de la caz la caz ca sa stii exact ce te asteapta.
sper ca drumul tau va fi unul lin, ca tranzitia nu va fi prea greu de traversat, ca vei putea mentine o relatie de buna calitate cu sotul, sau cel putin nuka nu va suferi ca nu locuieste cu ambii parinti.
ea te va iubi mult pt ca esti mama ei, pt ca o iei cu tine peste tot. satisfactiile sunt convinsa ca vor fi mari din partea fetitei tale, chiar daca iti e greu acum si poate sacrifici putinul timp care ar fi putut fi liber.
si mai sunt convinsa de un lucru: ca dupa ce va trece un pic furtuna, ii vei oferi nukai la un moment dat o familie noua si vei sti poate atunci mai bine si mai clar ce cauti. un barbat care sa te iubeasca si sa te sprijine si sa o doreasca mult pe irinuca.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Sofia, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta dar eu cred ca e mai bine acum decat mai tarziu. Si pentru tine si pentru bubutza ta care e o frumoasa. Eu nu te cunosc, dar dupa postarile tale mi-ai parut mereu o tipa bestiala, cu un simtz al umorului extraordinar si pe deasupra si foarte frumoasa. Asa ca eu chiar nu vad cum ti s-ar putea ingusta orizonturile decat daca ti le ingustezi singura. Ba as zice ca viata langa un barbat care nu e trup si suflet alaturi de tine si de frumusetea ta de fata te-ar fi frustrat in timp mult mai mult. Fii tu insati in continuare si sunt convinsa ca vei avea o viata frumoasa alaturi de fiica ta si ca vei gasi un tip care sa te merite.

Cum iti revi? Gandindu-te ca ai toata viata inainte si bucurandu-te de fiica ta in fiecare clipa.

Cum cunosti oameni noi cand esti cu copilul dupa tine? Nu cred ca musca copilul, iar tu esti la fel de frumoasa si haioasa cu tot cu copil. Bine ca e fata cuminte si o poti cara dupa tine!

Cum alegi ce oameni sa-ti intre in viata? Ii alegi pe cei care te iau asa cum esti si care nu considera copilul un impediment ci una dintre marile reusite ale vietii tale, pe cei care te apreciaza ca ai avut taria sa spui stop si sa-ti cresti singura fata.

Cum iti refaci viata? Cu rabdare, dupa ce vei trece peste frustarea si dezorientarea pe care o simti acum. Fiind tu insati si lasand lucrurile sa se intample..

Ce spui cunoscutilor si cum faci fata milei? Nu spui nimic decat daca ai chef. Mila sa si-o tina pentru ei ca esti la fel de intrega si desteapta ca inainte si in plus libera, ca ai scapat de un barbat care risca sa devina o mare corvoada pentru tine.

Nu spun ca e usor, sa nu ma intelegi gresit. Dar nu e nici chiar atat de negru pe cat pare.

Cam asa vad eu lucrurile din afara si bazandu-ma mai mult pe ce am citit printre randuri. Iar in ceea ce priveste familia perfecta pe care ti-o doresti pentru fata ta nu e timpul pierdut. Poti sa i-o oferi numai ca din pacate nu langa tatal ei natural. Oricum e bine ca Nuka e mica si nu va simti despartirea de tatal ei si nu va suferi. Peste 2-3 ani ar fi fost mult mai greu.

Un pupic mare pentru 2 fete frumoase, mama si fiica


Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Draga Sofia, mi-a parut rau sa citesc despre situatia prin care treci si doresc sa iti spun ca sunt alaturi de tine si Nuka, draga de ea! Desi te cunosc doar din postarile de la piticodrom, am impresia ca esti o fire optimista. Ai o minune de fetita si iti doresc din suflet sa treci peste orice greutate si sa te gindesti ca "viata merge inainte!"

Va doresc tot binele din lume!
Cu drag,

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Sofia, acum am citit si imi pare foarte rau ca treci prin momentele astea, mai ales ca ma simt cumva legata de tine prin faptul ca ne-am casatorit in aceeasi zi unii dupa altii.
Sfatul meu este sa nu te izolezi. Chiar daca acum ti se pare ca nu mai ai prieteni cei adevarati sunt langa tine. Iar prietenii comuni vor intelege ca acum sunteti separati.
Tu esti o femeie curajoasa, puternica si tot ce au mai scris fetele , nu repet, si sunt convinsa ca o sa gasesti sau o sa te gaseasca persoana matura care sa va stea alaturi tie si Nukai. Oricum in viata ta o sa intre numai cei care inteleg ca tu esti de fapt tu si Nuka.
Nu ai de ce sa te gandesti ca starnesti mila, o femeie care are grija singura de copilul ei este de admirat pt. puterea ei.
Sper sa ne vedem in parc cu copiii.


Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Imi pare rau ca a aparut un nor in viata ta,dar,se stie,dupa ploaie iese soarele.Iti doresc ca asta sa se intample cat mai repede.
Intrebarilor tale cred ca timpul le va gasi raspuns.Si cred ca acum nu-i cazu sa cauti raspunsuri,ci sa-ti traiesti viata,care nu poate fi decat minunata alaturi de Nuka ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Sofia, nu prea ma pricep la dat sfaturi...iti scriu insa ca sa te incurajez!!! ai o fetiza minunata care o sa iti dea putere sa treci peste aceasta perioada... si poate chiar sa va impacati!

despre cunoscut oameni noi....hmm, asta e greu oricum, la fel si "prietenii" vin si pleaca din vietile noastre, indiferent daca suntem fericiti sau nu...

cat despre mila, nu ai de ce sa inspiri mai multa decat o sotie nefericita (sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit)! Cum spunea si Locca, iti trebuie mult curaj pentru pasul asta si oricum reactiile celor din jur vor fi foarte diferite si neasteptate!

sper sa ne vedem curand...



Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sofia, eu cred ca o sa fie foarte greu cateva luni, nu te astepta sa fie usor, nu are cum. Dar, nu chiar cu fiecare zi, dar cu fiecare saptamana va fi din ce in ce mai usor, si te vei trezi deodata, peste cateva luni, alt om, te vei trezi mai tanara, o sa-ti vina sa razi, sa alergi, o sa ti se para brusc viata atat de frumoasa. Fara eforturi, pur si simplu, numai timpul are darul asta, dar nu da gres niciodata. Practic, ce te-as sfatui ar fi sa nu faci mari eforturi sa-ti fie bine, ci sa te focalizezi pe Nuca si sa astepti pur si simplu sa treaca timpul. Si am convingerea ca cineva acolo sus le aranjeaza foarte bine chiar daca nu ne dam seama atunci!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Da....

Nici nu stiu ce sa mai spun. Va multumesc inca o data fiecareia in parte!

Fara sa se petreaca ceva dramatic sunt optimista. Poate nu e timpul si nici locul de povesti melodramatice insa pentru mine divortul este ceva firesc. Ma trag dintr-o familie care s-a dezvoltat pe filiera materna. Am arborele genealogic in fata si stiu istoria familiei in detaliu pana la a opta generatie in sus. Prima femeie despre care stiu ceva este stra-stra-stra-stra-stra bunica. S-a casatorit cu un barbat despre care stia ca e foarte bogat. A momit-o cu cadouri si mosii fabuloase in patria mama Grecia. Legenda spune ca atunci cand a venit in Romania sa o ia pe stra stra....bunica de nevasta avea zeci de cufere, carate de carute intregi. Se zvonea ca ar fi pline de bogatii. Insa la un hop una din carute s-a rasturnat si s-a vazut ca inauntru erau bolovani. De aici a inceput melodrama. Stra-stra/....bunica se tragea dintr-un neam ales cu multe mosii si averi. Treptat infamul impostor grec i-a tocat averea si a lasat-o singura cu trei copii. Fetele ei au avut o soarta similara: fie au fost lasate de barbati cu o cohoarta de copii fie au ramas vaduve. Barbatii iesiti din aceste mariaje esuate s-au pierdut cu timpul din arborele genealogic. Ciudat, cu totii au avut casnicii trainice si de durata. Femeile in schimb au ramas toate singure cu copiii de ingrijit. Astazi, reuniunile de familie sunt alcatuie in proportie de 90% din femei.
Nu sunt genul sa cred in blesteme, karma sau vraji insa daca ar fi vreodata sa pot spune de o familie ca il are pe necurat la mijloc, de a mea as vorbi.

Cu toate acestea eu sper ca exista un fat-frumos care sa rupa vraja si ca o sa vina iar ceea ce s-a intamplat pana acum nu a fost decat ratiunea de a se naste copilul perfect. Restul sunt detalii necesare. Nici macar sacrificiu nu i-as spune.


NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises

Mergi la inceput