Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Povestea ta, Madau, ma revolta foarte tare.
Zi asa, sotul tau e suparat foarte tare pe tine? Chiar nu are pic de rusine oare? Daca nu ar fi de plans, ar fi de ras...
Poate e momentul sa te superi si tu un pic pe el. Diferenta e ca tu ai avea si niste motive, nu doar niste pretexte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

madau, cam asa a facut si al meu ex. Si a invocat cam aceleasi motive. Si cam la fel am reactionat si eu cind am aflat... hai sa incerc sa ma schimb, sau sa ne schimbam... hai, doar suntem o familie, avem un copil pe care-l iubim si ne iubeste pe amindoi, sintem impreuna de atitia ani... am realizat atitea impreuna, etc.
Te inteleg f. bine prin ce treci si, acum, dupa ce am iesit din calvar, pot sa zic ca il inteleg oarecum si pe el. Si pot sa inteleg ca omu a avut niste nemultumiri, sexuale, sau (si) de alta natura, si ca nu s-a simtit bine in cuplu. Ce nu am putut insa sa iert au fost minciunile, criticile si vorbele grele care s-au spus, anii intregi in care el a avut o viata dubla. Daca nevasta e rupta de oboseala cu copilul mic, tinut casa, servici, sigur ca sotul poate ajuge sa se simta neglijat. Dar solutia nu e sa fuga la vecina, ci sa preia din sarcini, sau sa gaseasca ajutor si sa usureze viata nevestei pentru ca ea sa aiba timp si pentru ea, si pentru viata de cuplu.
Noi oricit ne-am straduit sa facem lucrurile sa mearga intre noi, nu a fost bine. Totul parea fals si fortat. Stii vorba aia, daca dragoste nu e, nimic nu e. Si crede-ma, din momentul in care a ajuns in patul alteia, dragostea s-a terminat. Indiferent daca a fost "doar sex" sau mai mult, poate nici el nu-si da inca seama exact ce simte pentru cealalta.
Te inteleg ca inca nu esti pregatita sa te desparti de el, ca ti se pare ca toata lumea ta se prabuseste, si ca esti dispusa sa incerci multe ca sa iti pastrezi familia. Ai nevoie de timp ca sa intelegi unele lucruri. Singurul lucru care as vrea sa te sfatuiesc este sa nu il lasi sa te faca sa crezi ca totul a fost din cauza ta. Ca tu nu esti o sotie buna, etc. Poate ca au fost niste greseli, dar ele au fost in mod sigur de ambele parti. Nu lua vina asupra ta, nu te blama. Trebuie sa iesi cu capul sus din incercarea asta. Pentru binele tau, si al fetitei tale, care trebuie sa treaca si ea prin drama voastra, si care are nevoie de o mama puternica si sigura pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Madau, citeste ce a scris AdinaIulia , care, din nou, are dreptate
Iti dau exemplul meu: a trecut o juma` de an in care speram sa se schimbe ceva spre bine. A trecut socul initial, eu mi am vazut de servici, casa, rate, copil si tot ce inseamna toate astea. Sotul si a vazut lejer de servici si "cariera". Atat. Desi vine acasa, ii place cu noi, totusi, nu l atrag grijile, preocuparile, responsabilitatea. Il atrag eu. Il atrage jumatea aia de ora petrecuta cu fi`sa. Atat. Familia cu tot ce inseamna asta nu s au inventat pt el. Si mi am pus un targhet de maxim o luna in care rezolv problema: ori vine acasa definitiv, ori repun dosarul pt divort.
Pt ca eu si Giulia meritam sa fim iubite, asa la pachet.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Miluna eu simt ca dragostea dintre noi mai exista inca...si cred ca poate fi revitalizata, trebuie doar sa avem rabdare si putere. Ieri l-am simtit mai aproape de mine, dupa mult timp...cred si sper ca lucrurile vor reveni la normal.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

quote:


Miluna eu simt ca dragostea dintre noi mai exista inca...si cred ca poate fi revitalizata, trebuie doar sa avem rabdare si putere. Ieri l-am simtit mai aproape de mine, dupa mult timp...cred si sper ca lucrurile vor reveni la normal.


Iti doresc din tot sufletul sa fie asa!
Scuza-ma ca sunt asa pesimista. Doar ca citindu-te nu pot sa nu-mi aduc aminte. Si eu simteam ca dragostea mai exista. Dar m-am lamurit, in timp, ca era doar din partea mea.
Stiu ca in momentul asta trebuie sa speri si sa incerci. N-ai fii cu sufletul impacat daca nu ai face-o. Tot ceea ce vroiam sa-ti spun e sa nu prelungesti prea mult agonia... daca vezi ca nu merge. Te va distruge psihic, si nu merita.
Si eu eram disperata ca o sa ramin singura. Dar stii ceva? E de 1000 de ori mai bine singura si independenta decit cu un barbat care nu te iubeste, care il vezi ca e nemultumit si isi doreste "altceva".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Madau
sper sa rezolvi situatia, sa fie totul bine.
Dar sa nu ti distrugi sufletul in acest rastimp !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mamagiuliei

Madau, eu inteleg ca tu crezi si iti doresti sa mai existe o speranta pentru voi. Daca e asa, atunci lupta. Incearca sa repari, sa rezolvi, sa recastigi ce crezi ca ai pierdut.
Este posibil sa fie inca rezolvabil, pentru amandoi: el sa-si revina spectaculos, si tu sa ierti (indiferent de ce ar face altcineva in locul lui, sau al tau, nu e deloc relevant).
Exista gramada de argumente ca sa va mai dati o sansa; exista o gramada de exemple de relatii care au renascut pur si simplu; insa nimeni nu-ti poate garanta (nici macar tu sau sotul tau) ca veti trece cu bine de asta.

Daca totusi se va dovedi in final ca aceasta sansa o acorzi inutil (sau ca nu ai cui sa o acorzi), nu ai pierdut decat ceva timp (si consum nervos). Dar iti datorezi asta, tie si copilului. Intervalul de timp pe care il poti pierde nu este batut in cuie; dar urmeaza o perioada in care psihic vei sta tensionata, trebuie sa stii cand sa te opresti si sa iesi din asta, sa prelungesti prea mult nu este o solutie nici pentru tine, si nici pentru copil.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Multumesc inca o data, din tot sufletul pt sustinere si gandurile bune...sunteti extraordinare

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

madau, ce mai faci?
asteptam sa ne spui ca ti-e mai bine, si sunteti iar impreuna...

deschide-ti PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Sa dea bunul Dumnezeu sa spun si asta in curand!

Deocamdata nimic nou...nici de bine, nici de rau



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput