Sezatoare canadiana (49)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Mamamariana sunt townhouse-uri in Cassandra Blvd. Acolo am stat noi inainte sa ne luam casa. Sunt numai bune pentru ce aveti voi nevoie. Au trei dormitoare la etaj, la parter living, dining si bucataria. A noastra avea si aer conditionat pus de chiriasii dinainte.
La basement are inca o camera mare, camara si laundry. Are o curte mica in spate.
Totul se renoveaza la inceperea unui nou contract si vi se instaleaza o masina noua de spalat care vi se face cadou. La expirarea cotractului o luati cu voi.
O piscina frumoasa, in aer liber, sta la dispozitia tuturor chiriasilor in perioada de vara.
Vis-a-vis de site este un liceu mare numit Victoria Park forte bun, cu bacalaureat international (recunoscut si in Europa) unde profesoara de matematica este o romanca. Vezi poate a fost colega cu tine . Nu stiu cum o cheama si copiii mei nu sunt acasa sa-i intreb.

Situl de townhous-uri este situat in North York la intersectia Victoria Park cu Ellesmere (vezi pe harta) - ca sa cauti mai usor pe harta pot sa-ti dau fosta noastra adresa. 229 Cassandra Blvd, North York, ON, M3A 1V3. Cauta cu coordonatele astea si iti dau exact locul.
La intrare in site ai un panou mare cu numarul de telefon al administratorului. Suna (acum 4 ani era o unguroaica foarte cumsecade) si fixeaza un appointment. Plateam $1300/ luna. Acum au mai scazut preturile. Electrica si gazele le platesti separat. Astea sunt impreuna cam inca $100-$150/luna (la preturile actuale iarna, ca vara platesc si $40/luna amandoua).
Noua ne-a placut acolo.

Succes si bine ati venit in Canada.

Daca mai ai intrebari sunt prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Buna ziua canadience!

mamamariana, eu lucrez la o companie de property management care are complexe si apartamente foarte bune si curate.

Uite www.realstar.ca/Default.aspx?SectionId=60&QueryType=1&GeographicRegionID=11&CityID=70&SuiteSizeID=0&Budget=0-99999&IsFurnished=False" target="_blank">aici ce proprietati avem in North York. Daca te duci la vreunul din blocuri sa mentionezi numele meu "Alice from Head Office" si sa-i spui ca sintem prietene sa iti dea un discount ceva.
Daca mergi la Bayview Mews ala este chiar cel pe care il fac eu si Marylin, cea de la office este foarte draguta.

Daca te pot ajuta cu ceva, da-mi un PM.

Succes si bine ati venit in Canada.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Am uitat sa spun ca poti da un drill pe fiecare proprietate sa vezi mai multe informatii: planul apartamentelor, poze, harta si unde se afla, numerele de telefoane.

Intrebati bine la inceput ce este inclus in pret si ce nu. La Th de obicei chiriasul plateste extra gazul si electricitatea care s-a scumpit cam mult in ultimul timp. Ideal ar fi sa gasiti un loc in care toate sint incluse mai putin cablul si telefonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Salut canadiencelor
Noi va urmarim f des, dar nu prea avem timp de scris, ce-i drept nici nu am fost in masura sa dam un sfat sau altul caci suntem relativi noi in Canada - 1 an si 4 luni.
Bun venit in Canada Mamamaria, va doresc acomodare usoara si rapida si sa gasiti ceea ce cautati.
Fetelor ce copilasi scumpi aveti, sa va traiasca.
Si acum "problema" mea care se adreseaza cu predilectie voua, dat fiind ca sunt gravi in sapt 30 si astept o papusa de fetita, va inchipuiti ca vreau ca papusica mea sa aibe cercelusi.
Stiu ca in Ro se gaureau urechile copilasilor la nastere in spital, dr aici nu stiu, plus ca e primul nostru bebe.
Deci ce sa intreb si unde, stiu de centrele de piercing dar nu-mi vine sa merg acolo - ma apuca damblaua numai cand ma gandesc , nu stiu de ce.
Si cum eu vreau pentru puiuta mea tot ce a facut si mama pt mine, caruia ii multumesc taaaare muuuuult, va rog pe voi sa ma ajutati care ati trecut prin asemenea experiente sau ati auzit cum s-ar proceda, cu multumirile de rigoare bineinteles.
Va pupacim pe toate sa aveti un weekend frumos si sa fiti iubite si frumoase.
Adina
Sa nu uit, noi locuim in Kitchener, este prima sarcina, repet, si deci vom naste aici - caci ganduri de calatorii nu avem.
Va multumim inca odata, chiar bebita face cu mana si zice multumesc pur romanesc.
Cam asta e dilema noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mamamariana, bine ai venit in Canada. Te asteptam cu primele impresii cand apuci sa te dezmeticesti un pic

Credo, sa stii ca eu i-am facut lu' fiimea gauri intr-un centru de piercing, nu e nimic inspaimantator, ti-i "impusca" automat in ureki. Fiimea n-a facut nici febra nici nimik. Sarcina usoara si bb sanatos

Atceva canadiencelor cu ce va laudati voi vara asta? Eu una tocmai am fost la graduation ieri, dau de baut virtual

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Fetelor, mersi tare mult... a ajutat. Mi-am gasit townhouse pana la urma in zona in care ai stat tu, Caroline. Sunt multumita, e bine asa. Sunt o gramada de romani in zona si toti par f. de treaba, inclusiv intendentul. De-acu ne mai ramane sa ne cautam slujbe. Pana acu am avut noroc in toate - sa vedem cum ne descurcam cu cea mai importanta problema: jobul.
Tati e f. optimist, nici macar nu si-a scris cv-ul. Eu am trimis cateva, asa de control, pentru ca am inteles ca tre' sa imi echivalez diplomele inainte de toate si ca nu ma angajeaza nimeni pana nu fac treaba asta.
Cu fusul orar aproape ca ne-am adaptat... am ramas cu vechea problema, trezitul de dimineata. Poate intr-un final ma voi obisnui si eu cu un somn mai lung, ca asta imi lipseste.
Fetelor, mersi mult pentru urari. Sa stiti ca imi place si simt ca ma voi integra rapid. Inca mai compar totul cu Thai, mai tanjesc dupa unele chestii si imi este f. dor de viata de acolo. Vorbeam zilele trecute ca dupa ce ne vom lua cetatenia, ne gandim sa ne intoarcem pentru cativa ani... vom mai vedea.
Astazi avem de vizitat niste prieteni in Mississauga, asa ca vom fi pe drumuri. De maine probabil ca vom sta mai mult prin casa pana pe 1 iulie cand ne mutam. Asa ca voi mai scrie si va voi mai intreba...
Numai bine,
Mamamariana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


buna fetelor,

noi am fost in Charlevoix si Tadoussac in we acesta; mie mi-a placut foarte mult, drumul, cum treci de Beauport (unde am aruncat un ochi spre cascada Montmorency), drumul a inceput sa urce si coboare serpuitor, pe marginea apei (uneori aveam senzatia ca coborim direct in apa), printre localitati cu casute colorate si pline de flori, tipic franceze, zona este superba- este si cazinoul din Charlevoix de vazut - foarte tentant de pierdut o seara si banii pe acolo:));
spre Tadoussac am traversat cu bacul, ne-am cazat la un B&B si ne-am plimbat seara pe plaja si prin satul pitoresc, cu terase, flori si urme (cea mai veche localitate quebecoasa), a aventurierilor francezi care au debarcat acolo pe la aprox.1600;ne-au deranjat doar niste muste pacatoase si mici, care i-au ciuruit pe barbati (singele meu nu-i prea comestibil );
a doua zi am iesit in larg, o croaziera de trei ore sa vedem balenele, care au dat un spectacol superb; vaporul ne-a dus in golf pina la lacul Saguaney- in jur stincile salbatice sunt spectaculoase;

daca aveti chef si timp de vazut Quebecul nu ratati Charlevoix, merita vazut (mai ales cu o masina manuala sau motor mai puternic decit protegé-ul meu care a cam gifiit la urcusuri)

Ana


http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Mamamariana,

bine ati venit in Canada ; cum ramine cu Loteria, v-ati hotarit sa renuntati la USA?




http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by Andrada

S-a schimbat titulatura forumului de calatorii, asa ca a trebuit sa mut si subiectul vostru, impreuna cu toate celelalte.
sorry for the trouble,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Andrada,

deciziile cu mutatul topicelor de ici-colo e normal sa va apartina, dar eu nu inteleg de ce numai topicul canadienilor a plecat de la calatorii, unde au ramas toate celelalte topice ale fetelor de afara?


http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mamamariana, bine ati venit! Felicitari pentru locuinta si sa va mearga totul bine si de acum inainte!

Khristin, deci tu de acum esti libera toata vara? Beau si eu pe chestia asta!

Ana Stroe, asa mi-a mers la inima povestirea ta! Mai putin partea cu mustele, se intelege Dar parca am coborat si eu cu masina drept in apa, printre casute cu flori viu colorate... Fain week-end ati avut.

Noi am petrecut bine, azi la ziua unui prieten, ieri am prospectat un oras in care se pare ca ne vom muta in septembrie. Mi-a mers la inima, este vorba de St. Catharines. Stiti careva orasul? Prima oprire acolo am facut-o pe plaja, e ca o statiune de pe litoral, cu multe restaurante cu terase, carusel (5 centi tura!)... o sa avem niste week-end-uri de vara superbe! Parca imi pare rau ca nu ne mutam mai repede.

Si ma bucur ca ne-am intors la "calatorii", ne gasim mai usor.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput