Cum scap de furnici?

Cum scap de furnici? | Autor: bychi

Link direct la acest mesaj

Link-uri utile:
Cum scapam de furnici? (arhiva DC)
Invazie de furnici - ajutor! (arhiva DC)



De vreo saptamana au aparut furnici in apartamentul nostru. S-au culcusit sub parchetul din sufragerie si in baie. Am dat cu Raid dar nu le pasa. Doar capcanele cu miere functioneaza dar nu le extirpa.
Imi puteti da vreo sugestie?
Multam fain!

Bychi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

cand eram eu mica bunica mea punea sare cand aparea fro inamica



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Eu am folosit spray Baygon cu aroma florala si mi-au disparut. L-am luat de la Mega Image. Atunci cand dai cu spray se formeaza ca o spuma.

Poate iti va fi de folos!

Succes,
Steluta 38s+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Poti incerca si cu Raid spray, e foarte eficient impotriva furnicilor si gandacilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

poti incerca sa speli parchetul si gresia cu o solutie de la Sano, se numeste Sano Floor Plus. in afara faptului ca e foarte buna si are si un miros placut are si propietatea de a inlatura orice fel de insecta. si mai e si sprayul tot de la ei Sano K300!
foarte bune si eficiente!

'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Initial creeata de bychi
De vreo saptamana au aparut furnici in apartamentul nostru. S-au culcusit sub parchetul din sufragerie si in baie. Am dat cu Raid dar nu le pasa. Doar capcanele cu miere functioneaza dar nu le extirpa.
Imi puteti da vreo sugestie?
Multam fain!

Acum vreo 10 zile au aparut si la noi pe balcon si apoi au intrat si in casa .
Mama le-a intins capcane cu piine inmuiata in acid boric dizolvat in apa cu zahar. De atunci nu le-am mai vazut .

K

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Facem subiectul activ!
Disper de o saptamana! stau la etajul I si mi-au invadat furnicile chiuveta din bucatarie!
Numai in zona chiuvetei haladuiesc! Cum fac sa scap de ele?
Va rog ca deja nu mai suport......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eye-excel spune:

Buna Hristina,
eu convietuiesc cu furnicile de vreo doi ani si pt ca nu sunt scarboase le las in pace (vin la mancarea de pisici, si eu stau la et.1). Stau mai mult in jurul chiuvetei pt ca dupa apa vin, jos nu gasesc. Ai observat ca atunci cand ploua dispar?
CEA MAI EFICIENTA SOLUTIE E SA ITI ADUCI VECINI LA PARTER
Acum serios, dc vrei o solutie 'light' da cu zeama de lamaie sau lasa felii de lamaie peste tot unde vin, NU LE SUPORTA. Daca vrei ceva definitiv, cere la magazinele unde se vand ingrasaminte de gradina etc, un insecticid pentru gandaci de colorado sau intreaba direct pt furnici. Era unul regent, care se dilueaza si nu mai vezi picior de furnica
Apropo ai vazut filmul ANTZ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Eu am pus praf de copt, pe la colturile usilor,pe langa pereti, pe unde le vedeam, etc, in locuri unde copilul nu avea acces. Si au disparut complet. Insa nu imediat. Cred ca dupa vreo luna. Chiar vroiam sa trec pe Regent, cand am vazut ca au disparut. Praful de copt le umfla si mor si fiind ca faina le atrage in timp pe toate din cuib.
Mai e si varianta Regent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Da, da! Cu Regent am scapat si de furnici si de gandaci definitiv. Una/unul nu a mai aparut.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Cineva pe forum a scris ca a scapat de furnici cu bicarbonat, am incercat si eu acasa si a mers. Am presat o dunga finuta de bicarbonat pe "traseul" lor si dupa cateva zile nu au mai aparut. In plus nu e toxic, am si copil si catel.Bafta

Mergi la inceput