Invazie de furnici AJUTOR!!!

Invazie de furnici AJUTOR!!! | Autor: Emmy

Link direct la acest mesaj

Fetelor, cine ma poate ajuta?
De doi ani incepind cu lunile de primavara sint invadata de furnici in bucatarie. Am folosit tot ce se gaseste in comert si NIMIC!!!
Aveti voi ceva ''retete'' contra furnicilor?
Va multumesc pentru sfaturi si ajutor.
Gabi mama lui Emma

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Fitil bagam!

Tu ai termite sau furnici?

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu am cumparat de la o farmacie veterinara solutia "Regent" si am scapat de furnicile din bucatarie. Solutia se dizolva in apa si se da cu pensula pe la colturi sau pe "traseul" furnicilor. Pt. mine a fost o rezolvare sigura.
O metoda mai la indemana e sa pui niste miere intr-o cutiuta, si furnicile vor merge direct acolo, unde isi vor gasi "sfarsitul". Bine, asta e ceva temporar, ideal e sa gasesti o solutie care sa le distruga. Nu stiu ce produse sunt in Canada si cat te ajuta sfatul meu.
Sper sa gasesti o rezolvare pana la urma. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

praf de copt-un firicel/rînd subtire,pe toate marginile.eu asa am scapat de ele pe terasa.Au papat praf de copt..si au dat coltzul :-)

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Am avut si eu furnici foarte multe in bucatarie, la destul de putin timp dupa renovare.
Am luat solutie Regent, care este pt gandaci de colorado si ar fi trebuit diluata in 20l de apa, dar eu am pus-o in 1/2-1l apa si am pulverizat cu un flacon de spalat geamuri.
Am mai instalat cateva capcane de furnici si in vreo saptamana am rezolvat problema, iar de atunci nu au mai aparut (>1 an)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

eu stiu ca sarea e buna, am auzit si eu nu am experimentat.
nu mai sigur e sa-i chemati pe cei de la deratizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Eu am scapat de nesuferitele de furnici cu sare.Am pus peste tot prin bucatarie,pe unde vedeam ca-s mai multe.Sper sa te ajute,ca intr-adevar,nu se poate cu ele...

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Pune miere in niste cutiute in calea lor.
Se pare ca le place mult si se impotmolesc in ea.Asta era solutia bunicii mele!

Sper sa reusesti sa scapi cat mai repede de invazie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Miere si cutiute... Ha ha ha. Era superstitioasa bunica?

Incearca borax in loc de miere, cutiutele sant optional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Sare, praf de copt, miere... daca mai pui si faina le faci o prajitura excelenta.

Imposibil sa nu se gaseasca la farmaciile veterinare/magazine gradinarit, un spray contra furnicilor sau o solutie insecticida slaba.

Cu respect,
Florin

"Give me what I want and I'll go away."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Si pe mine incepusera sa ma invadeze,dar am gasit aici un fel de capcane pt furnici.Sint niste cutiute umplute cu otrava,au doua gaurele pe parti,furnicile intra inauntru iar cind ies duc cu ele otrava si omoara tot musuroiul.
Anul trecut am pus cutiuta si a doua zi nu a mai fost picior de furnica,si nici apoi.
Anul asta au inceput sa vina,le-am pus cutiuta si iar au disparut.
Sigur se gaseste si in Canada asa ceva!Eu le-am cumparat la supermagazin,la raionul cu spray de gindaci si alte otravuri!!



Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput