Invazie de furnici AJUTOR!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

si noi avem o invazie de furnicute. am cumparat niste cutiute (duble) dar asta nu le impiedica sa atace borcanul de gem de pe masa sau sa patruleze pe masa in toate directiile. Astazi in timp ce ii dadeam copilului un siropel cu apa - a strigat isteric ca are o furnica in pahar.
Am venit cu 100 de km pe ora la locul accidentului si am inceput sa ii explic ca furnicile sunt curatele si fac dus in fiecare seara. Dupa asta a trebuit sa ii explic unde este baia lor si d eunde le curge apa. Si - daca nu cumva folosesc jucariile lui de baita si sa nu cumva sa se dea cu ulei de al lui.

asadar - furnicile de 2004 sunt puternice, curatele si dotate.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

Am venit cu 100 de km pe ora la locul accidentului si am inceput sa ii explic ca furnicile sunt curatele si fac dus in fiecare seara. Dupa asta a trebuit sa ii explic unde este baia lor si d eunde le curge apa. Si - daca nu cumva folosesc jucariile lui de baita si sa nu cumva sa se dea cu ulei de al lui.

asadar - furnicile de 2004 sunt puternice, curatele si dotate.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.






...Iata ce folosesc eu cu succes si in timp record impotriva furnicilor care ma invadasera in casa unde m-am mutat de curand (tropaiau pe pereti in coloane interminabile, erau in dulap, IN paine, in pat,la masa, unde vrei si unde nu vrei!). Ca sa ma protejez am pus tortul pt aniversarea mariajului afara, pe fereastra, si l-am gasit asediat!

Deci KB (gel pt atras si otravit furnicile) produs omologat "Formicide Tube F".
E excelent! Se pune o picatura de gel in locurile pe unde circula furnicutzele (au autostrazile lor, nu se abat nici la stanga nici la dreapta). E de ajuns sa isi lipeasca una "labutzele" si este ucis tot cuibul in circa o ora. Cuib care are, e bine de stiut, poate fi ocupat de o alta dinastie de furnici dupa circa 3 luni.




Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eu am cumparat de la magazin niste bombe speciale ptr furnici. Am pus cite una in fiecare camera si apoi a trebuit sa iesim din casa timp de 5 ore. Cind activezi bombele, din ele iese un fum care intra prin toate firidele si le omoara. De atunci n-am mai avut, desi avem gradina si acolo misuna destule.
Dezavantaj: a trebuit sa spal toata vesela din dulapuri in bucatarie. Ei spun ca fumul nu e daunator ptr oameni, dar eu tot am spalat.
Sper sa gasesti o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Eu am incercat sarea, produsele din comert, raid, picaturi care cica omoara cuibul, miere. Si cum zicea Florin, mai lipseste faina si prajiturica este gata. Am cumparat un fel de chit cu care am astupat toate gaurelele prin care ar fi putut sa intre, nu inainte de à pune clor pur peste tot, cu seringa . Doua trei zile este bine dupa care ies prin alta parte. Acum dau iama de sub masina de spalat vase. Dimineata cind ma scol, si daca am avut ghinionul sa las seara ceva pe contoar, tre' sa ma tin bine ca este negru de furnici. Emma nici nu vrea sa mai treaca prin bucatarie. Mai daunazi a cazut si s-a lovit la genunchi si ma intreaba foarte seriosa daca acum o sa-i iasa furnici din ''gaura''
Am sa incerc si cu praful de copt, daca nu cred ca bag deratizarea in casa cu toate ca nu imi vine de loc. Va inchipuiti caita treaba o sa am dupa?..
Oricum multam pentru sfaturi si m-am mai linistit vazind ca nu sint singura care se bate cu aceste mici nesuferite.
SInteti niste dragute si va multumesc mult.
Gabi mama lui Emma

Mergi la inceput