Copilasi din 2002 (25)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Briana !
Sa cresti sanatoasa si voioasa !
Petrecere frumoasa si daruri pe masura !
Felicitari, cgabriela !
Sa va traiasca si sa va incante mereu sufletele, voastra !

Nicole, ma bucur ca ati nimerit o gradinita pe care Julian sa o indrageasca mult, pt. a-i face mai usoara adaptarea din primele zile si de care voi, parintii, sa fiti multumiti !
Totul arata super, acolo !
Sa stii ca programul este cam acelasi si in gradinitele din Ro.
Inca putin si vei sofa propria-ti masina, nu ?
Sinzi, ca deobicei, vii cu niste poze minunate din plimbarile voastre. Tare incantat a fost David, se vede din poze.
Cristina(crig), ce fain va distrati voi, la Mamaia !
Criss, planurile noastre de vacanta sunt sa le aducem la noi pe dragele verisoare ale Cristinei, Medi si Patri(fetitele surorii mele mai mari). Pana atunci, Cristina iese zilnic cu bicicleta sau rolele, face plimbari la cealalata bunicuta, iese in locurile de joaca pt. copii. Iar in casa, se joaca....cu papusi, ponei, deseneaza sau coloreaza. In weekend a primit cate o scrisoare de la verisoarele ei si a trebuit sa le raspunda si ea, scriind cu litere de tipar, sub indrumare, bine-nteles.
Ma bucur ca Ana este bine si a trecut usor prin varsat de vant. I-au ramas urme ?
Cristina si-a revenit foarte repede dupa scarlatina, dupa 4 zile nu mai avea nimic....doar tratamentul cu penicilina sirop. A fost o forma foarte usoara, poate datorita penicilinei primite intravenos imediat, de cum am ajuns la spital. Mai trebuie sa mergem sapt. viitoare pt. un control al urinei, pt. a evita complicatiile renale date de streptococul hemolitic, care provoaca scarlatina.
Nicoleta, nu am auzit de vaccin contra scarlatinei. Noi am facut, oricum, numai vaccinarile obligatorii. Si asa se poate sa primeasca una din bolile contra careia a fost vaccinata, dar intr-o forma mai usoara, dupa cate am citit.
katty, bine ati revenit ! Asteptam povesti de vacanta si poze, caci ati facut o multime.
Tina, cum se descurca mica balerina ? Ii place ?
Micutii tai au vacanta ? Vine bunica la ei ?
Va doresc o zi cat mai frumoasa, in continuare !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabet zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77517" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Astazi pot scrie cateva randuri!
In primul rand, LA MULTI ANI BRIANA!. Sa fii fericita si sa aduci multe bucurii parintilor tai!

Acum ca ne-am intors din concediu, ma simt incarcata cu energie si plina de avant! Am fost plecati intai la Olanesti, am stat la vila 1 mai (fost sanatoriu al CC), am mancat, am dormit, ne-am plimbat si am facut proceduri gen: masaj, gimnastica si angiomat ptr. circulatia picioarelor. Mircea (sotul) a facut proceduri (tot gimnastica si masaj si ultrasunete ptr. coloana si cervical) si baut ape ptr. rinichi. Am fost in gasca, au fost si finii nostri cu fetita lor de 1 an si 10 luni (fina noastra, Maria), si parintii lor (nasii mei de botez). A fost bine fiindca copiii s-au jucat impreuna, nasa mea a mai avut grija de Andrei din cand in cand etc.
Am avut o vreme superba, soare in fiecare zi si ploi in fiecare zi dupa-amiaza sau noaptea, dar calde si calme, si scurte.
poze Olanesti
Dupa Olanesti, am mers 4 zile la Visinesti, la sora mea au o casa de vacanta in jud. Dambovita (f. aproape de Sinaia, zona de deal-munte, superba) unde Andrei s-a jucat cu verisoara lui Ana, care are 1 an si 10 luni, unde n-am facut iar nimica decat relaxare.
poze Visinesti
Duminica ne-am intors in Bucuresti, iar de ieri am reluat activitatile zilnice, Andrei la gradi, noi la serviciu. Reacomodarea lui Andrei a fost dificila, mai ales ca educatoarele lui lipsesc, si sunt in alta clasa decat a lor. Mi se pare groaznic de cald, !
Cred ca m-am intins cam mult, am citit tot ce-ati scris voi, o sa revin sa va scriu si evaluarea lui Andrei! Face multe din ce-ati scris voi dar sunt si multe pe care nu le face.



Catalina & Robert-Andrei (3ani si ceva)

Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Criss, noi vrem sa mergem in Croatia si sa inchiriem pe o insula un apartament, ne-am interesat si au plaje cu nisip in zona. Vrem liniste si sa nu ne lasam toti banii acolo. Am vazut poze ai arata ok camerele, drumul vrem sa il facem in 2 sau chiar 3 zile. Sper sa reusim sa nu ne topim...
Katty, ma intereseaza si pe mine cum ati ajuns la Olanesti: bilete etc. Faine tare pozele. Ce bine ca v-ati relaxat! Sa stii ca asta incerc si eu sa evit cu Stefan. Desi are o tanti care il ia, eu il duc inca la gradi, mi-e teama ca nu vor rezista impreuna o zi intreaga si voi fi nevoit sa reiau programul de gradi si el se va razvrati...
Stefan plange noaptea de ceva timp. Voua vi s-a intamplat? Vreau sa ii fac niste analize, poate are viermisori...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna seara, eu mai rarut dar asta e!!!
Sanzi drum buna acasa!!
si al meu e la fel de inebunit dupa trenuri! Cel putin in ultimul timp a avut ocazia sa se plimbe cu ele. saptamana trecuta am fost pe munte, am luat trenul apoi telecabina. ajunsi sus, iesim afara, el de colo "acum ne intoarcem?", daca l-ai fi plimbat toata ziua cu telecabina si trenul ar fi fost superfericit! Duminica am plecat din nou, un drum cu trenul si inapoi cu vaporul.
In romania, anul trecut, maica_mea l-a luat si au colindat toata Timisoara cu tramvaiul....si acum iar i-a promis, dar cine stie cand vom ajunge.
saptaman trecuta am ajuns si eu pentru prima oara anul asta la strand, au tusit pana acum toti 3, David a facut vreo 2 zile si febra asa ca am tot asteptat, pana la urma am plecat cu el asa mucios cum era....cred ca trece mai repede vara decat mucii lui. Nu stie inca sa inoate, ii place in apa mica sa se balaceasca, are o saltea , el ii zice vapor, de care nu se mai desprinde.
si acum de ce stie el sa faca.....nu prea multe...stie sa-si scrie numele la calculator, recunoaste literele din numele lui oriunde ar fi
nu-i place sa coloreze, nici sa deseneze nu prea se pricepe.....binenteles face doar masini tractoare, camioane,
acasa nu stie sa se joace singur, nici chiar cu sora-sa nu se impaca cand e vorba de jucat,
ii plac povestile...atunci cand am timp sa-i citesc....le reproduce si el....daca nu i-o spun el, mi-o spune el mie, poezii nu stie, de fapt asta nici nu l-am invatat....nici eu nu mai stiu!
....imi pare rau doar ca nu am mai mult timp pentru el!
Gabbriela, si al mei are o claie, nu ma lasa sa-l tund, de fiecare data ma trec transpiratiile pana reusesc sa-i tai parul.....dupa aia inca o saptamana tot mai tai cate putin....saptamana asta planuiesc o iesire la coafor sa vad cum va face acolo....pana acum l-am tuns numai eu.

Nina, bine ai revenit acasa, pupicei la fetita ta cuminte si curajoasa
Crig, ce bine de voi cu marea aproape, eu ii duc dorul....pana la sfarsitul lui august mai e


Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Mira imi esti atat de draga numa' cand ma uit la semnatura ta.pupici la toti piticii tai.Veniti la marea noastra sau la alta mare mergeti?
Ma crezi ca inca n-am facut nici o plaja?Pana acum o saptamana am mers des dar apa era inca rece.Acum cand e de mers ocolesc plaja ca Mariuca nu e ok .Imi place si mie dar nu la soare.
katty bine ati revenit din concediu!Frumoase poze si ciocnesc si eu de aci cu tine ca si la noi e la fel de cald.
Nicoleta poate viseaza.Am trecut si noi prin asta.Acum de-o perioada viseaza frumos si n-a mai plans.Chiar ma amuz din ce-mi povesteste.Uneori vorbeste in somn.
Nina asa e adoram plimbarile dar acum mai pe racoare ca ziua ne coacem.Cred ca la munte e mult mai bine.Spune-mi te rog ce fel de bicicleta are Cristina.
Gabb foarte frumos la gradinita lui Julian.Mie imi placea mult cand ne povesteai de lucrarile lui Julian.
Criss si la voi tot cald?
ieri am fost cu mariuca la tuns si a plans ca-i taie parul ca printesele au parul lung.Apoi si-a revenit si era chiar bine dispusa.Voi pune si poze in curand.
va pup!


www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

buna,
fetelor va pupacesc pe toate si pe pitici, maine cand vin de la scoala o sa va povestesc de gradi de luni si marti, si o sa va pun lucrurile ce lea facut julian singur .. nu sunt asa reusite ca cele la care l-am ajutat eu .

Birana La Multi Ani, sanatate, noroc si fericire in viata fetita scumpa



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Imi laud si eu feciorul: de cand am mai umflat rotile de la bicicleta si i-am ridicat saua merge cu o viteza! Sunt asa de mandra de el!
Si azi-noapte a plans putin, dar s-a linistit repede. Cred ca a fost de la caldura. Este asa de cald in Brasov!!! Crig, nu este racoare la munte, nici chiar langa padure (unde stam noi), poate doar in padure...dar acolo sunt ursii...Eu vreau plimbari pe malul marii, seara sau dimineata, nu-mi prea place soarele. Crig, sa ne arati printesa fara par :).
Mira, cum sa ai timp? Cu 3 sigur este mai complicat. Nici nu stiu daca m-as descurca.
Ai vostri au perioade cand sunt nervosi, de nu le poti intra in gratii nicicum? Ca la Stefan se cam intetesc situatiile astea in ultimul timp! Nu stiu de ce.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Sinzi, te “invidiez” ptr ca lui David ii place atat de mult la bazin. Vreau si eu ptr. Andrei. Lui nu-i place daca apa e rece! De doua zile de cand e asa cald ii duce la gradi sus la piscine si el e stresat ca nu vrea in apa!
Gabb, bravo ca v-ati acomodat asa repede la gradi.
Nicoleta, m-ai intrebat cum am ajuns la Olanesti. Biletele la Olanesti se elibereaza la Elias, ptr. angajatii de acolo, dar si ptr. persoanele care, cu trimitere de la medic, au indicatie ptr. Olanesti. Mircea (sotul meu) are indicatie permanenta ptr. cel putin 2 cure de ape pe an (el are probl. cu rinichiul stang si a fost internat la Elias si operat la Fundeni acum cativa ani).Si uite asa mergem noi de 8 ani de zile numai acolo, dar e atat de frumos ca nu te poti plictisi.
Crig72, ce super arata Mariuca, toate pozele sunt frumoase dar mi-a placut in mod special una.

Acum ca sa fac o evaluare: La 3 ani si 11 luni
Andrei are 110 cm si 18,5 kg. Mie mi se pare slabut fiindca e prea lung (am fost luni la dr. si s-a uitat pe graficul lui si de anul trecut din mai pana acum a crescut 10 cm si a luat jumatate de kg).
Plange si el la desene si la filme (Shrek, Tom si Jerry si Inelul fermecat, Winnie Pooh, Maria Mirabela, etc.) Mai ales cand se termina si ma pune sa le mai pun inca o data, si inca o data.
Stie cateva litere in romana si cifrele. Le recunoaste mai ales pe cele lipite pe frigider de la Danonino, pe care le-am asociat cand I le-am zis cu substantive.
Stie sa numere in engleza (poezie) si romana pana la 10
Vorbeste peltic. Spune cuvinte complicate cu tot cu R (gen calculator, balustrada etc.) foarte bine, dar nu spune cuvinte spimple mai ales daca incep cu “ce” sau “ci”
Stie unde scrie ANDREI, MAMA, TATA, ANA, BUNI etc. (memorie fotografica) dar nu sa citeasca.
Stie cum il cheama, cati ani are. Sties a colorize, dar nu face desene simple. Formeaza grupuri, asocieri de obiecte etc.
Face puzzle-uri pe calculator sau pe masa simple si complicate (cu rotatii). Joaca pe calculator jocuri gen: LUXOR, ZUMA, CUBIS etc.
Se imbraca si se dezbraca singur, dar nu stie inca sa-si lege sireturile.
Nu vrea sa invete sa mearga pe bici(trici)cleta. Nu impinge rotile cu picioarele, nici sa-l tai.
Stie poezii si toate cantecelele de pe CD-ul lui cu muzica de copii si le canta ”non-stop” prin casa.
Cam atat. Nu e mult nu-i nici putin. Nici noi nu-i cerem mai mult si-l lasam in ritmul lui.


Catalina & Robert-Andrei (3ani si ceva)

Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Acum am vazut ce greseli am facut mai sus!
Am uitat sa zic ca nu mananca legume(), cascaval si branza si ca e foarte si din ce in ce mai mofturos la mancare (mai ales de cand a inceput gradinita).

Catalina & Robert-Andrei (3ani si ceva)

Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Katty, deci nu avem sanse...la Olanesti...
Gasim noi ceva, sper. Ca nu vreau sa rananem doar cu marea...
Stefan nu mananca nici o leguma nefiarta, le mananca insa bine in ciorbe (eu fac ciorbele cu multe legume). Si fructe, mere, portocale, capsuni. Astea mai mult.
Nicoleta

Mergi la inceput