Copilasi din 2002 (25)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

buna,
criss la condus nu sunt obligata sa fac nici o ora, dupa ce am luat testu scris putea sa ma invete oricine care avea permis de 5 ani cel putin, dar eu am decis sa merg la 10 ore cu insturctor si dupaia sa merg cu sotu cu masina, cu vecini , cu prieteni pana mai capat experineta , deabea atunci dau examenu , sa fiu sigura ca il iau. daca va spun cat ma costa 10 ore, veti integele de ce toti aleg pe tata, mama, vecinu, bunicu, sotu, fratele... 350 $ o avere, se exerzeaza 5 zile la rand, si gata.
Mie mi se pare caraghiso copilul tuns asa... si sunt asa de suparata pe reactia lui ca nu il mai tund cu forta.
Nicoleta daca sunt conditi atunci e bine la gradi, o cutie de servetele umede si dupaia o sicluta cu spirt sa le curate manutele.. la noi exista un sapun special cu care te speli cand nu ai apa, 90 % sau 95 % e acool sanitar, si restu apa, parfum, glicerina.
Lucia am intrebat pt ca Julian cum incepuse cursurile alea "mami & me" o ora sau 2 pe zi.. el deja ma stresa sa stam mai mult in park, la copii.... sti ca si el e odrazla zingura la parinti.
Hai sa fac si eu o evaluare a lui Julian dupa modelul lui Sinzi, dar tineti cont ca Julian numai de 3 zile merge la gradi :

Julian stie:
- recunoaste si scrie (mai urat de mana cand nu are spati ajutatoare) literele mari si mici (in eng si ro-mai putin)
- stie citi si sc cateva cuvinte in eng de la 3 pana la 5 litere
- cunoaste toate culorile si stie ca daca amesteca 2 culori ii da alta nuanta (numai in eng)
- "scrie orice cuvant daca ii zici litera cu lietra"
- cunoaste toate formele geometrice "patrat, cerc, dreptungi, triungi, heczagon, pentagon, semicerc" -in eng
- stie numerele toate, numara singur pana la 10 in ro si mai sus de 100 in eng fara sa greseasca.
- face adunari sau scaderi de la 1 la 10.. adica rezultatu sa fie 10 sau cel mult 12.
- a inceput sa vb si el in fraze in eng (cateva cuvinte in ro - dar te intelege perfect ce vrei de la el)
- stie notiunea de azi si maine
- punctele cardinale (stie unde e E, V , S , N) si stie si stanga dreapta.
- construieste puzzel din 24 de piese, formeaza forme, litere din lego, coloreaza destul de bine
- se joaca la PC (cu jocuri cu litere - v-am dat si voua acel site ), se joaca la jocuri electronice o multie "de le insirui aici nu mai termin 2 zile"
- daca are 10 carti cu fata in jos intoarce una si inca una, daca greseste le pune la loc, si tine minte ce era sub cartea respectiva, le intoarce pana gaseste pereche, cam 15 - 16 incercari sa rezolve perechile ii trebe.
- are notiunea de opus "cald-rece, inalt-scund, mare-mic, gras-slab..."
- cunoaste numele la majoritatea animalelor, ce sunete fac si cam pe ce continent sunt.. de la jocuri a invatat.
- stie cateva cantece in eng (nu ii plac poeziile )
- mananca singur daca il las eu (dar nu am rabadare si il indop eu )

Fizic:
- anu trecut putea sa faca pluta si nu mai situ de poate si anu asta ca nu am inceput innot cu el inca
- se catara cu usurinta pe bare
- sare cu ambele picioare
- se da peste cap



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Se pare ca una peste alta ne incadram destul de bine si noi, io zic ca sunt multumita.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Da...ne incadram!!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


am citit si eu despre copilasii vostri si ma bucur ca aveti asemenea rezultate.Avem si noi dar ritmul nostru e altul.O sa dau cateva exemple din mai multe tipuri de dezvoltari.
Mariuca inca n-a descoperit arta cititului.(ma refer la faptul ca ea nu citeste )Este foarte atenta cand ii citesc eu si dupa ce termin o poveste isi exprima dorinta s-o spuna si ea si apoi s-o spun din nou eu.
Nici numaratul peste 10 nu-l stie deocamdata.Nici notiunea de maine n-o stapaneste Recunoaste cateva litere si cuvintele le fotografiaza.
La colorat si puzzle e ok.Ii place la calculator sa joace tot felul de joculete.Acestea au ajutat-o mult sa compare, sa aleaga obiecte in functie de marime,forma culoare,Ce sa va mai spun...sunt tare multumita de cunostintele ei in engleza.stie si poezii si cantece suficiente pentru varsta ei.
Vorbeste clar dar nu pronunta corect anumite consoane.Stie numele varsta si adresa.(putem merge linistiti pe plaja)Inca nu deosebeste ceea ce este real de ce nu este.La capitolul desenat stam cam asa: face oameni interesanti a caror maini pleaca din cap,mai deseneaza cate un soare ,o casa ,un copac. Nu-i este frica de apa.
Are momente cand este foarte impresionata de un film.{e trista cand altii sunt tristi si uneori chiar plange ). la desene o aud de multe ori razand in hohote.(are simtul umorului)
V-am mai spus si alta data ca are dialoguri cu persoane imaginare.La inceput eram ingrijorata putin dar apoi m-am lamurit ca e ceva normal.
ma opresc aici si mai continui si alta data.
pupici si sanatate ca asta imi doresc si va doresc cel mai mult!

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Haideti sa incep si eu. Ca am prins curaj.
Stefan n-a descoperit nici el arta cititului(stia acum cateva luni cateva litere, dar nu si-a manifestat interesul in acest sens si mi-am zis ca are el timp si pentru asta). Ii plac foarte mult povestile, cantecelele si poeziile (in ceea ce le priveste pe ultimele doua le retine foarte repede, ii face mare placere sa spuna poezii in fata oricui si sa cante, el cand se joaca singur canta!). Apoi povestile il fascineaza, dupa ce ii citesc o poveste trebuie musai sa comentam pozele, sa le descriem si sa tragem concluzii care nu erau neaparat in text.
Stie sa numere pana la 10 in romana. Uneori isi da seama ce inseamna maine si ieri si le foloseste corect, alteori nu, incepe sa devina interesat de zilele saptamanii si de anotimpuri. Fotografiaza logo-uri si le recunoaste.
La colorat, ii place sa umple contururi cu acuarela.
A avut o perioada in care facea singur puzzle de 24 de piese, acum zac pe rafturi.
La calculator nu l-am lasat pana acum. Este alegerea noastra. Ii plac programele cu animale si emisiunile despre autovehicule si pune multe intrebari despre ceea ce vede. Vorbeste clar si pronunta corect toate sunetele, am remarcat chiar o tendinta perfectionista in acest sens (spune un cuvant greu pana ii iese bine). Isi stie numele, varsta si adresa, numele parintilor.
Nu ii place sa deseneze, nici sa coloreze prea mult cu creioane colorate. Ii place cu creta colorata, inca deseneaza numai ce are el chef (parapante, picaturi de ploaie, fire de iarba :0)).
La capitolul motricitate sta bine, sare destul de mult pe (ca lungime) pe doua picioare, se cocoata peste tot (unde i se da voie).
Este foarte simpatetic (plange la o melodie a lui St. Banica Jr sau la altele care i se par triste, desi poate sunt in engleza, limba cu care nu a avut contact), plange sau este suparat daca i se pare ca un animal este trist sau sufera... Uneori ma gandesc eu ca este prea sensibil.
Si este extrem de independent, curajos.
Si sa va spun, aseara am fost la circ, i-a placut mult, s-a plimbat cu un ponei si ar fi mai vrut!
De 2 saptamani ne innebuneste ca vrea la bazin. Vom merge cu el la bazin (prima data) dupa ce ne intoarcem de la mare, vrem sa il ducem in POiana si trebuie sa fie liber sotul meu, sa il ducem cu masina. Tendinta mea in educatia lui Stefan este sa il las foarte mult sa se joace cu jucariile si in aer liber (acesta este si motivul pentru care apartamentul nostru se afla in spatele Tampei), el este foarte interesat de masini si de felul in care se misca, de manevrele pe care le fac si de utilitatea lor. Vor avea timp pentru toate copiii nostri.
Sanatate sa fie, cum zicea Crig, ca e mai buna decat toate!
Nicoleta

Adaug: stie sa se imbrace si sa se dezbrace singur, sa se incalte cu incaltaminte cu scai, stie sa manance singur, dar la ciorba ma bag eu, inventeaza jocuri cu rol (eu sunt pisica si el cainele si...). Este foarte atent si nu ne lasa sa mergem pe strada (stie cand sa traverseze la semafor), recunoaste toate cifrele, acum recunoaste si autpbzele pe care le asteptam (31, 30, mai mult cele cunoscute). Ii place ritmul, desi nu danseaza extraordinar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Mi-am recunoscut copilul in multi alti copii de aici!
George la 3 ani si 9 luni face o multime, stiu ca se incadreaza in varsta si asta am urmarit de la inceput, de la nastere.
Cu scrisul nu l-am stimult, la litere ma refer, deloc, isi recunoaste litera de la numele lui G, indiferent ca e mic, mare, de mana, tipar... ii plac poeziile, cantecele, povestile... le reproduce f amuzant. Ii place sa caute cifre, sa le recunoasca, sa faca combinatii, imita ca suna undeva sau scoate bani de la bancomat! Dupa 10 numara 11, 12, 16, 15 Poate repetandu-i va invata corect.
De cantat, tot ce e nou in muzica pop, inainte de desene, chiar... Prefera canalele de muzica, MTV in special, apoi CartoonN.
Cand deseneaza, picteaza spune singur: nu am voie sa depasesc conturul!
Face puzzle de 24 si 30 de piese, de vreo 4 luni le tot face si nu se plictiseste, mereu imi cere sa ii cumpar altele. Prima data il face singur in proportie de 50%, apoi tot incearca pana il face bine. Mananca singur, se imbraca/dezbraca, daca nu are chef, trebuie sa fac eu astea, ca... poate fi si mofturos.
La masini... nu e marca sa fie o necunoscuta, urmareste TOATE emisiunile despre masini, apoi vorbeste cu masinile lui, face ordine cu ele... construieste garaje din lego, masini, tren... e foarte inventiv.
Mai nou din poeziile cunoscute incearca sa faca altele Vrea sa asculte permanent cand ii recit Zdreanta, a invatat o parte, insa e foarte grea si are cuvinte... necunoscute!
Temporal... e amplasat la ieri sau maine... Foloseste des: faceam, ziceam... desi trebuie sa foloseasca prezentul. Inca nu spune R, decat rar si e incapatanat!
Cam asta pot spune repede despre el!
Vad ca seamana mult cu copiii vostri...
Gata pauza, va pup!
Elena

Mami ”www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">de George” (6.09.2002)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii minunii mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Ca sa nu scriu de mai multe ori acelasi lucru pt. subiectele la care intru, copiez aici, ce am scris si la "Diabet zaharat la copii".
Am scapat cu bine de scarlatina, caci asta a fost in cele din urma. Exudatul faringian a indicat streptococul beta hemolitic grupa A, cel care da scarlatina. Noroc, ca la internare s-a inceput tratamentul amigdalitei acute chiar cu penicilina intravenos, antibioticul indicat in scarlatina. Dupa 5 zile de inravenos, de ieri s-a trecut la penicilina sirop(Ospen) pt. inca 5 zile.
Am scapat usor, doar cu o noapte de varsaturi, 2 mese de glucoza(perfuzie) si 2 zile de temperaturi care n-au depasit 38,5 grade C, totusi. Ca deobicei, Cristina s-a dovedit a fi o fetita tare curajoasa si puternica. E o mica mare luptatoare !
Glicemiile nu prea au luat-o razna, dar a stat mai mult intre 200-270, facand si una de 350, intr-o dimineata si asta pt. ca seara la culcare, la ora 22, inainte de administrarea Insulatardului, n-au considerat necesar a i se mai lua glicemia si mi-au zis sa-i dau doza obisnuita. Dar a trecut, de ieri suntem pe glicemii mai bune, caci deja, nu are stare si misca mult pe afara.
Ma bucur ca am trecut cu bine si peste acest hop, chiar daca ne-a dat emotii mari in noaptea cea cu varsaturi.
Sper sa va dam numai vesti bune de acum incolo....
Va imbratisez si va pup cu mult drag ! Am sa mai revin, decum imi permite munca !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabet zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77517" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus, Nina.
Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva. Este bine ca s-a terminat fara complicatii... Copiii nu se vaccineaza obligatoriu sa nu faca scarlatina? Felicitari pentru o fetita asa de puternica si buna. Esti o mamica fericita.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nina, ii tinem pumnii Cristinucai!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nina bine ai venit!Doamne ajuta sa va mai reveniti si sa ramaneti pe linia de plutire muuuuuuuult timp de aici incolo.Am uitat sa spun ca Liviu de vreo luna a inceput sa il pronunte pe R din ce in ce mai mult. Uneori mai greseste dar se vede ca a progresat mult in privinta asta si cred ca pana in iarna va pronunta toate cuvintele cu R, corect.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput