Copilasi din 2002 (25)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Gabbriela - Julian e un dragut si asa tuns. Am tuns-o si eu pe Ana asa cand avea un an , mare greseala..am speriat copilul tare de tot..de cate ori auzea un bazait incepea sa planga.Acum sta cuminte la tuns dar aminteste de fiecare data ca vrea cu foarfeca nu cu masina.
Spor la condus, cate ore trebuie sa faci?
Sinzi - cum v-ati distrat, in oras, ieri?
Hellene - saracutul de George..nu are copii de varsta lui la tara?
Crig- a incercat Mariuca galetusa? Ce zice de ea?
Lucia - multa sanatate finutului, refacere grabnica proaspetei mamici. Iar voua va doresc multa distractie in vacanta!

Ana este plina de bubite dar este vioaie, toata ziua se joaca. Se mai plictiseste sa se joace singura si trebuie sa-i tin companie.In dimineata asta am decupat inimioare, a facut felicitari pentru colegii de camin iar acum ne jucam de-a cofetaria, tocmai am dat comanda de o savarina..

O zi frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut iar.
Sinzi, m-am uitat la pozele voastre, curajos baietelul tau, face pluta singur!!!! Felicitari!
Elena, te inteleg perfect, numai ca eu nu as suporta sa il las pe Stefan la bunici, as muri de dorul lui. Iar bunicii nostri, toti, lucreaz inca, stau si la bloc... Uf, si ca sa ajungem la ei facem cam 3-4 ore cu masina.
Gabb, felicitari pentru acomodarea la gradi, sa nu te sperii insa daca va mai avea faze cu refuzuri. Se mai intampla. Cat despre tuns, Stefan incepuse chiar sa stea cuminte la masina, ultima data insa a facut un taraboi! Si spor la condus. Si bafta la examen.
Cris, sa va bucurati de aerosoli si pentru noi! Mai este ceva pana ajungem noi la mare, care speram sa nu fie cea Neagra...
Lucia, voi mai mergeti la pictura? Cautam si noi ceva activitati pe vara, vrem inot dar dupa mare, azi poate mergem la circ, poate reincepe Teatrul Liric cu spectacolele pentru copii...
O zi buna tuturor.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Elena lasa ma nu mai plange, important e George sa fie sanatos. De vaccin, nu mai stiu exact ce sa iti zic, parca erau doua care se faceau facultativ in jurul varstei de 1 an sau 1 an jumate, priorixul si unul impotriva meningitei, nu? Eu parca i-am facut priorixul.Crig ce bine-i de voi sa va jucati in nisipul de la malul marii, nu ca noi, vorba lui Liviu "in tzigania asta!"Gabbriela e tare dulce Julian chelios, ii ies mai bine in evidenta trasaturile si parca seamana si mai mult cu tati. De ce ma intrebi de Liviu daca cere in parc? Pai il duc zilnic afara, ori in parc, ori cu bicicleta ori cu masina ori mergem la cumparaturi. Vecinii nostri nu sunt decat o pereche mai de inteles, si au copilul la bunici asa ca ne vedem mai rar. In rest umblam creanga toata ziua. Da m-a innebunit cu desenele, tot cere desene animate si acum deja vede tot mai putin ca stam pe afara.Nicoleta nu il mai duc la desen ca e vacanta, si profesoara lui e plecata in tabara. Oricum nu mergea decat o data pe saptamana si de cateva ori tot figuri facea pe acolo. Dar trebuie sa ne umplem timpul. L-as duce si la teatru insa ma enerveaza ca e programul f devreme. Liviu se trezeste pe la 9-9.30 si pana putem iesi din casa se face 10-11 asa ca nu apucam sa mergem la teatru care incepe la 10 si mai e si la o ora distanta de mers.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ma gandeam sa scriem si noi o evaluare (mai ales acu la sf de graidnita) a ceea ce stiu copiii nostrii sa faca in jurul varstei de 4 ani...
Asa in mare...e o idee buna???

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, eu nu prea m-as baga la evaluari, Stefan nu are 4 ani. Stiu ca nici David...Dar astept sa vad ce scriu mamici cu pici...mai mari.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Io sunt de acord mai ales ca noi nu mai merseram la gradinita, chiar sunt curioasa daca suntem pe linia de plutire. Incepe tu Sinzi ca esti mai in domeniu.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ok...hai ca incep io...
David stie:
- toate literele in engleza si romana
- toate cifrele in romana si engleza
- stie sa numere in engleza si romana pana la 10 (sa numere obiecte)
- face fraze complexe in limba romana
- face propozitii simple in limba engleza
- stie sa citeasca cuvinte scurte de 3 litere
- stie sa isi citeasca si scrie (la comp) numele si sa il zica pe litere
- stie toate formele, culori (romana si engleza)
- recunoaste melodii si autorii (daca le-a mai auzit)
- stie sa faca desene simple (oameni, trenulete, copaci)
- stie sa formeze gurpuri
- are notiunea de ieri si maine
- construieste puzzle de pana la 24 de piese
- joaca pe computer jocuri complexe (un simulator de trenuri pt adulti) si inca cateva pt copii
- face din forme geometrice diferite figuri (casa, submarin etc)

si...parca...cam atat...

Fizic:
- poate sa faca pluta
- sa iasa singur din piscina pe marginea ei (nu pe scari)
- merge cu bibicleta (dar cu roti ajutatoare)
- se catara cu usurinta pe bare (monkey bars - acelea de care te tii cu mainile si mergi din bara in bara)
- poate sa sara cu ambele picioare (asta de la 2.6 ani)

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, da multe mai face David! Stefan nu face mai nimic din cate spui. Cel putin de litere nu este deloc interesat! Nici noi nu l-am stimulat in nici un fel, recunosc.
Ia sa vedem, alte mamici ce spun?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Acum urmand tiparul tau, sa zic si eu:- cam in proportie de 80 % literele mari si mici in romana- toate cifrele in romana si engleza- stie sa numere in engleza pana la 11 si romana pana la 19 (sa numere obiecte)- face fraze complexe in limba romana- face putine propozitii simple in limba engleza- stie sa citeasca cuvinte scurte de 3 litere- sa scrie cateva cuvinte : mama, tata, liviu- sa scrie cuvinte pe litere la dictarea literelor- stie culorile aproape toate in romana (incurca maro cu visiniu si mov cu roz)- stie cateva culori in engleza- stie formele simple in romana : patrat, cerc, triunghi, dreptunghi trapez.recunoaste melodii si autorii (daca le-a mai auzit)- stie sa faca desene simple (oameni, trenulete, copaci, masini)- notiunea de ieri si maine - asta nu prea cred ca o are ca mereu ma enerveaza cu intrebari de genul : azi e maine? cand ne trezim e azi? cand ne trezim e maine? si tot asaDe inot nu ne-am apucat si nici de jocuri pe computer.-cu mancatul singur, stie dar nu vrea intotdeauna-se imbraca si incalta singur din cap pana in picioare cu ajutor la bluze.- mai nou spala vase si ii place la nebunie- memoreaza repede poezii si cantecele- merge cu bibicleta (dar cu roti ajutatoare)- se catara cu usurinta pe bare - poate sa sara cu ambele picioare - construieste puzzle de pana la 9 piese


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David nu se imbraca singur...doar pantalonii si-i da jos singur...dar ii e lene sa si=i ridice inapoi si ducem munca de convingere sa nu plece in fundu gol din baie dupa ce face pisu!!!

De mancat...nici nu mai vb...decat sa il las sa pape singur...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput