Spock VS Emil Capraru

Spock VS Emil Capraru | Autor: amiss_zip

Link direct la acest mesaj

Salutari gravidutelor si mamicutelor

Am vazut ca multe dintre voi si-au luat o carte pentru cresterea copilului dar cele mai multe au luat cartea lui Dr. Spock.

Este mai buna aceasta carte decat cea scrisa de Capraru, "Mama si copilul"? Tin sa mentionez ca a aparut editia revizuita si actualizata.

Voi ce parere aveti? Vreau sa imi iau si eu o carte dar nu stiu pe care sa o aleg!


Ce carte v-a ajutat mai mult in cresterea copilului sau vi s-a parut mai buna pentru cresterea copilului(a doua intrebare e pt gravidute)?

Va pup si astept raspunsurile voastre!


Andreea cu Petra 36+4

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Recomand calduros Spock fara discutie!!!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Si eu la fel, recomand Dr.Spock,e fff bine structurata, si la obiect, sunt atat probleme medicale cat si de alimentatie si comporatment. E fff buna. isi merita banii



Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' mic 7-12luniwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult


Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu le-am rasfoit pe amandoua si in punctele cheie sfaturile sunt cam aceleasi. Capraru incearca sa se adapteze conditilor din Romania si timpurilor in care traim. Dar Spock este muuult mai cuprinzatoare si explica parca totul mai simplu (mie una asta imi place teribil, ca pricep usor) si intr-un fel obiectiv - optimist. Daca luam Spock prima nu mai luam si Capraru. Costa cam la fel, eu am dat la fel de multi bani pe ele, dar parca mai degraba Spock.

Miruna 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu sunt pro Capraru. Consider ca un medic roman cunoaste mai bine copiii, traditiile, alimentatia, medicatia etc si poate sa dea sfaturi in cunostinta de cauza, pe cand dr. Spock o fi bun pt ai lui...

Da o cautare si ai sa gesesti exact acelasi subiect (a mai fost discutat) cu mai multe pareri.

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Draga mea, Dr. Capraru a scos o noua editie, dar nicidecum revizuita si reactualizata. E o reeditare a celei din anii '80 si ceva, de cand ne crestea mama pe noi. Eu le am pe ambele si singura diferenta este un capitol nou in asta recenta, "Sa se previna", ceva de genul asta.

Dr. Spock este mai completa si mai actuala, pe asta ti-o recomand. Si costa la fel.


Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu zic ca amandoua sunt bune atat timp cat nu le respecti intocmai.Amandoua dau sfaturi si bun si rele totul e sa luam ce se potriveste copilului nostru si sa nu exageram.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Spock

octy6+,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

nu o am pe cea a lui capraru....
dar spoke mi s-a parut super ok din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Temerea mea legata de cartea lui Spock era ca fiind un Dr de pe alte meleaguri... nu ar fi tocmai potrivit.
Dar merg pe recomandarile voastre.

Va pup!

Andreea cu 36+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Si eu le am pe amandoua si nu as renunta la niciuna. Parerea mea e ca e mai ok din puct de vedere medical Capraru, iar din punctul de vedere al prevenirii unor accidente, detalii despre educatie, etc, recomand dr. spock. La cel din urma, o singura problema: a fost vegetarian si nu e de acord cu carnea, laptele, ouale. Mi se pare cam "extremist" la faza asta. E prea riscant sa incerci pe pielea unui copil de un ana regimul vegetarian. Ma rog...In schimb are un capitol mare despre copii cu probkeme de alimentatie, cum sa-i faci sa pape cu pofta...super sfaturi!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput