Spock VS Emil Capraru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Diana, n-am gasit nicaieri in cartea lui Sock indemnuri la vegetarianism! De unde si pana unde???

Andreea, eu iti recomand cu caldura Spock, nu are nici o relevanta faptul ca e american, nu e in discordanta cu nimic "romanesc", mai putin cu prejudecatile romanesti legate de infofoleala exagerata si diversificarea de la 6 saptamani, etc.
Dar e o carte foarte completa si extrem de usor de folosit: ai o problema, gasesti imediat raspunsul, e super structurata!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ca tot a venit vorba de americani: mie "The Baby Book" de Dr.Sears mi-a fost de mare folos. Am cumparat-o in engleza de pe www.amazon.com, nu stiu daca a fost tradusa in romaneste.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Draga Inaioana, cap. [u]Cresterea unui copil sanatos din punct de vedere fizic, pg. 332. Eu am dr. Spock, editia a VII din 2003, are 870 pg.

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Uite, chiar aici am deschis acum, (pg.336) "Eu nu mai recomand de mult produsele lactate dupa varsta de doi ani." "Cele mai sanatoase diete merg mai departe si isi iau elementele nutritive mai degraba din graunte, cereale si legume decat din carne." "Mesele fara carne ajuta de asemenea la intarirea oaselor copiilor." Si mai sunt, doar e un intreg capitol.

Cred ca ai sarit peste asta.

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Intru aici ca sa spun ca eu cunosc personal familii care si-au crescut copiii in stil vegetarian si stiu cazuri si de copii care au ajuns la 4,6 ani si adulti care deja sunt de varsta mea si se bucura de o sanatate excelenta fara sa fi mancat vreodata carne si unii nici alte produse animale.

O alimentatie vegetariana echilibrata nu numai ca nu dauneaza unui copil ci ii face mult mai mult bine.

Din pacate eu nu sunt vegetariana, dar intentionez sa renunt macar la carne si cred ca merita sa-ti cresti copilul astfel din moment ce si studiile demonstreaza ca vegetarienii sunt mult mai sanatosi si mai vigurosi, mai putin predispusi la o multime de boli si la ingrasare. De ce credeti ca foarte multi sportivi de performanta sunt vegetarieni?

Deci nu e cazul sa ne ingrozim cand auzim de vegetarieni. Inteleg ca in Romania sunt mai rari si sunt priviti cu suspiciune dar hai sa lasam prejudecatile acasa si sa ne documentam mai mult ca sa vedem cum sta treaba

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Jocelyn, nu mi-e frica de vegetarianism, ba dimpotriva. Eu ma simt foarte bine cand nu mananc carne. Dar ma gandesc ca la un an, doi, e prea riscant sa incepi. Am citit destule carti despre alimentatia copilului mic si am ajuns la concluzia ca nici un produs vegetal nu poate inlocui proteinele din carne, iar fierul din legume se asimileaza in procent f. mic. De asta spuneam, in cazul piticilor, nu stiu, sa renunti la lapte si lactate de la doi ani? Mi se pare cam riscant. Poate ai dreptate si nu stim noi prea multe despre asta. probabil ca vom deveni cu totii vegetarieni daca mai continua nebunia cu gripa aviara.

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Diana, eu am editia din 1994 a cartii lui Spock si acolo nici vorba de vegetarianism. Nu pot verifica informatia acum pentru ca am imprumutat cartea unei mamici proaspete dar am citit-o de un milion de ori si aproape ca o stiu pe dinafara asa ca pot sa spun cu mana pe inima ca asa ceva n-am vazut in ea, as fi retinut sigur.
Cat priveste vegetarianismul in sine, sunt absolut de acord cu tine. Nu as face vegetarian un copil mic , ei au nevoie de colesterol, grasimi animale si altele pentru dezvoltarea creierului si a sistemelor...in fine, ideea e ca nu e un stil de viata propriu familiei noastre si nu cred ca mi-ar fi usor sa il adopt , nici nu ii vad avantajele pentru copii. Ele sunt mai mult pentru adulti, iar daca ai mei copii vor dori sa fie vegetarieni cand vor fi mari..e treaba lor. Io-s omnivora!

Si in continuare il sustin pe Spock!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu am primit cadou prin posta de la cumnata mea cartea dr. Spock insa nu am reusit sa citesc mai mult de 50 de pagini, ca ma lua somnul instantaneu, de cartea lui Capraru am auzit numai, nu mi-a cazut niciodata sub oki si am crescut 2 copii sanatosi si voiosi...Parerea mea e ca tot instinctul matern e cel care-ti spune ca e ceva in neregula cu puiul tau...Atita timp cit regimul tau de viata e unul sanatos, fara excese cu grasimi, carne si mincaruri grele in special pt. ficat, copilul poate creste la fel de sanatos ca si tine, nu ai nevoie de carti sa-ti confirme lucrul asta...Dar daca este timp si de lectura, orice carte este instructiva daca nu o iei ca litera de lege..Parerea mea, bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Diana, n-am gasit nicaieri in cartea lui Sock indemnuri la vegetarianism! De unde si pana unde???

Andreea, eu iti recomand cu caldura Spock, nu are nici o relevanta faptul ca e american, nu e in discordanta cu nimic "romanesc", mai putin cu prejudecatile romanesti legate de infofoleala exagerata si diversificarea de la 6 saptamani, etc.
Dar e o carte foarte completa si extrem de usor de folosit: ai o problema, gasesti imediat raspunsul, e super structurata!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici


In cartea lui Capraru, ultima editie, nu este recomandata diversificarea de la 6 saptamani. Tocmai asta e diferenta intre asta si cea veche, din '80. Aici spune ca diversificarea incepe dupa 4 luni la bebelusii alaptati artificial si dupa 6 luni la cei alaptati natural. Mai este o diferenta la capitolele de ingrijirea sugarului, in privinta scutecelor, ca pe vremea aia nu erau pampersi. Eu le am pe toate 3: editia veche a lui Capraru, cea noua si cea a lui Spock. In cea din urma de obicei caut ce nu gasesc in primele, destul de rar. Pana la urma amandoua sunt bune, poti sa o cumperi pe care iti pica in mana mai repede.



Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by karmenutza

Eu le am pe toate 3: editia veche a lui Capraru, cea noua si cea a lui Spock. In cea din urma de obicei caut ce nu gasesc in primele


q.e.d.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput