Crema de zahar ars!

Crema de zahar ars! | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Imi poate spune si mie cineva, cum se face crema de zahar ars buna?

Multumesc anticipat!


Nana Motoc
Pana la nunta...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Eu asa fac crema de zahar ars ... avem nevoie:

1 l lapte
8 oua
200g zahar
1 plic zahar vanilat
150 g zahar pt. tapetat

Pun intr-o cratita smaltuita 150 g de zahar si o pun pe foc amestecand cu o lingura de lemn pana se caramelizeaza. Apoi inclin cratita dintr-o parte in alta si circular pentru a se unge cu zaharul caramelizat marginile.
Ouale cu zaharul le pun intr-un vas si le amestec pana obtin un continut omogen. Se subtiaza cu laptele adaugat treptat. Adaug compozitia peste zaharul cramelizat si dau la cuptorul bine incins timp de aprox 30 min. Focul se lasa la mic pentru a nu se arde la suprafata. Daca totusi observi ca devine de o culoare mai inchisa, acoperi cu o hartie.
Dupa ce e gata , se scoate pe un platou si se lasa la racit.

Pofta buna!




Nally si Sebastian (14.04.2004)



Sebi la 1 An!


* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Cu precizarea ca la cuptor se pune la bain-marie, adica pusa in alt vas mai mare cu apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by bmagdaro

Cu precizarea ca la cuptor se pune la bain-marie, adica pusa in alt vas mai mare cu apa

mămică stresată cu doi pitici



Eu nu o pun niciodata intr-un alt vas cu apa ci direct in cuptor si iese f buna.

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Nici eu nu am pus niciodata la bain-marie si de fiecare data mi-a iesit foarte pufoasa si buna la gust... fara sa se prinda de vas... dar am mai auzit de aceasta procedura!

Nally si Sebastian (14.04.2004)



Sebi la 1 An!


* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Nana, iata reteta dupa care fac eu crema:

Crema de zahar ars

Ingrediente: 1 l lapte, 6 oua, 400 g zahar, 1 plic zahar vanilinat, 1 lingurita faina sau amidon, coaja rasa de lamaie, esenta de rom

Ouale se amesteca bine cu 300 g zahar, amidonul, zaharul vanilinat, mirodeniile si laptele caldut, care se toarna putin cate putin. Se lasa 10 minute sa se odihneasca.
Restul de zahar se caramelizeaza intr-un vas mare, termorezistent. Cand zaharul a prins o culoare bruna, se invarte vasul, pentru a imbraca peretii in caramel.
Dupa ce zaharul ars s-a racit, se toarna inauntru compozitia si se da la cuptor, la foc potrivit, 30-40 de minute. Dupa ce s-a racorit, se introduce la frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Daca o pui la bain-marie iese foarte cremoasa, cu conditia ca apa sa nu fiarba deloc (se pune apa rece din cand in cand).

Daca merge direct in cuptor, mai mult ca sigur ca iese buretoasa, spongioasa (are gaurele prin ea).

Eu fac numai in prima varianta ca asa-mi place...
Faptul ca o pui sau nu la bain-marie n-are legatura cu lipitul de cratita, ci cu consistenta ulterioara.
Eu n-am vazut vreodata crema de zahar ars lipita.


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Adriana tu o pui la bain marie pe focul de la aragaz?? sau in cuptor ca bmagdaro? ma gindeam , mai ales vara daca se poate sari peste caldura cuptorului n-ar fii rau ...



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Shi eu fac crema de zahar ars la bain marie, in cuptor, iese foarte buna!O tzin mai mult la cuptor, cam o ora shi un sfert, la foc mic, pun mai mult zahar vanilinat (mai putzin din celalalt) shi coji de lamaii!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu o pun in bain-marie la cuptor si o tin cam o ora jumate, si exact calcura cuptorului o incheaga! Si la 1,5l lapte pun 7-8 oua...si iese super legata, cremoasa si bunaaaa

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumesc din suflet pentru retete.
Am mai incercat sa fac, dar nu la bain marie, insa nu s-a inchegat deloc si s-a si ars. Desigur poate ca nu a fost focul la mic, sau poate cuptorul a fost prea incins.
O sa incerc din nou, poate reusesc.

Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput