Crema de zahar ars!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

quote:
Originally posted by crista-s

Adriana tu o pui la bain marie pe focul de la aragaz?? sau in cuptor ca bmagdaro? ma gindeam , mai ales vara daca se poate sari peste caldura cuptorului n-ar fii rau ...




O pun la cuptor. Probabil se intelege altceva din postul meu...
Nu stiu daca merge pe aragaz ca nu are caldura si de sus.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Adriana mersi de raspuns.. speram si eu sa scap de cuptor dar se pare ca n.am sanse.. Asta e.. ramine o prajitura pt sezonu rece...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

eu ammancat de la cineva.. aceiasi reteta.. insa cu gelatina. cand o taiai ramaneau cuburi perfecte, nu se imprastia .... si avea aspect gelatinos.. adik se "misca" precum fluby

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by disperata

eu ammancat de la cineva.. aceiasi reteta.. insa cu gelatina. cand o taiai ramaneau cuburi perfecte, nu se imprastia .... si avea aspect gelatinos.. adik se "misca" precum fluby

s-auzim numai de bine! si




Adicatelea, unde se punea gelatina? In compozitie sau doar pe deasupra, ca pare interesanta ideea?




Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by disperata

eu ammancat de la cineva.. aceiasi reteta.. insa cu gelatina. cand o taiai ramaneau cuburi perfecte, nu se imprastia .... si avea aspect gelatinos.. adik se "misca" precum fluby

s-auzim numai de bine! si



Disperata, eu fac crema de zahar ars simplu la cuptor, adica fara bain-marie, iar dupa ce se raceste, arata exact cum ai descris, cuburi taiate perfect, aspect gelatinos, etc. Si nu are pic de gelatina in ea. Din cite stiu eu, gelatina nu se pune in preparate care merg la cuptor, pentru ca aceasta se distruge la temperaturi inalte (pina si dizolvarea ei se recomanda sa se faca la bain-marie, nu pe foc direct). Poate ceea ce ai mincat tu a fost un desert facut fara copt, insa in acest caz nu-mi imaginez cum a fost facuta crema de zahar ars fara a arde zaharul, poate doar de la plic, ca am vazut ca exista.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

balbina... nu am atatea idei ca tine.. insa era crema de zahar ars... care mi se plimba prin farfurie.... de nu puteam s-o prind. avea aspectul celei pe care o fac si eu, insa era facuta de o araboaica.. nu stiu limba... asa ca n-am putut s-o intreb secretul... cu siguranta avea gelatina...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by disperata

balbina... nu am atatea idei ca tine.. insa era crema de zahar ars... care mi se plimba prin farfurie.... de nu puteam s-o prind. avea aspectul celei pe care o fac si eu, insa era facuta de o araboaica.. nu stiu limba... asa ca n-am putut s-o intreb secretul... cu siguranta avea gelatina...

s-auzim numai de bine! si


Daca avea aspectul celei facute de tine, tu cum o faci, cu gelatina? Zi-ne si noua cum o faci.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

nu, nu o fac cu gelatina... o fac ca si voi... lapte+ou+zahar... nu o fac la bain marin... ci intr-o cratita obisnuita. nu mai stiu cum am scris mesajul precedent... dar ideea era ca are acelasi gust. adik era crema de zahar ars, nu altceva. dar era perfecta... a mea se -mprastie... nu ramane ca o gelatina.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia spune:

Nu avea nici o gelatina. Asta e diferenta intre cea bagata direct in cuptor, care mai si fierbe cind se coace si cea puna intr-un vas cu apa si iese perfect legata. Eu am incercat ambele variante si clar conteaza ca e la bain marin, nu se sfarima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gia, n-am facut niciodata crema la bain-marie in cuptor, numai direct, si de fiecare data mi-a iesit f. legata, cu consistenta exact descrise de Disperata: "cand o taiai ramaneau cuburi perfecte, nu se imprastia .... si avea aspect gelatinos.. adik se "misca" precum fluby" Poate pentru ca o taiam abia dupa racirea completa.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput