Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bendis_2ro spune:

vreau sa ma las...
dar nu reusesc! sarcina 33 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Buna seara fetele

Nu stiti cat de mult ma bucur ca nu sunt singura in treaba asta...au trecut 4 zile pline, nici o tigara, nici o tentatie. Imi este foarte bine, nu-mi vine sa manac in nestire, ba chiar am iesit aseara sa alerg, ceea ce n-am mai facut de mult timp. Nu pot sa zic ca simt o schimbare majora, probabil nici n-am cum dupa atat de putin timp.
Sa va spun cum a fost la mine cu cartea: vineri seara am inceput sa ma gandesc a nu stiu cata oara ca ar trebui sa incerc sa las tigarile. sambata m-am trezit hotarata: de azi nu mai fumez. M-am urcat in fotoliu si am inceput sa citesc (am mai inceput-o mai demult, dar nu am terminat-o niciodata, nu stiu de ce). In mai multe randuri, se mentioneaza ca nu trebuie sa te lasi de fumat in timp ce citesti, dimpotriva, trebuie sa fumezi in continuare.Mi-am luat scrumiera langa mine. dar nu aveam chef sa fumez. Imi zic: doar n-o sa-mi bag tigari pe gat cu forta. Si m-am oprit la capitolul 40, acela cu "ultima tigara". Am zis ca o sa continui atunci cand o sa-mi vina sa fumez din nou. dar nu m-a mai tentat, nici un moment, si nu am vrut sa stric ce am reusit. Asa ca n-am terminat cartea...probabil cand o sa fiu sigura-sigura, adica peste cateva zile, o s-o citesc pana la capat, sa vad si eu care e concluzia:)
La birou e bine - azi pe la ora 14.00 am realizat ca am uitat sa beau cafea.... off, ce merg impreuna astea doua, una fara alta parca n-are sens, nu? Sunt mandra de mine. Parca mi-e teama sa spun in stanga si in dreapta ca nu mai fumez, nu stiu cat o sa ma tina. Dar de la 1 pachet - 1 pachet jumate la zero e ceva...si nici macar nu mi se pare greu. Deocamdata. dar cu voi aici sunt sigur ca o sa-mi fie mai usor. Si da, vrem si noi bebe la anul, pentru el vreau sa-mi curat organismul...astept ca si sotul sa ajunga la aceeasi concluzie.
Si inca ceva, scurt, ca m-am intins ca o placinta - (e o prostie de altfel, dar a insemnat mult pt mine): aseara intram in Auchan sa las niste haine la curatat. la intrare un nene de la security imi cere un foc. Ma opresc si ii raspund plina de mandrie: nu am, imi pare rau, dar nu fumez! Nu pot sa va spun cat de bine m-am simtit
haideti fetele, putem!
Pup fetele puternice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

aoleo bendis, acu vazui...trebuie sa poti, e vorba de bebele tau, mai are rost sa iti enumar toate riscurile la care il supui?? nu cred ca nu esti constienta....nu exista nu pot, gandeste-te ca, doamne fereste, iti chinui copilul o viata intreaga si va chinuiti si voi pentru o prostie, un moft. Nu-mi poate spune nimeni ca nu stiu cum este, fumez de 10 ani si fumez mult...abia trag de mine de 4 zile sa le las. Dar trebuie!!! O sa alaptezi, o sa mirosi a fum cand o sa-l tii in brate, iar el o sa inspire un aer imbacsit, chiar daca se fumeaza in alte camere decat in cea in care face el nani. E pacat...Ia si citeste cartea astea, unii spun ca face minuni, habar n-am de ce , mie imi place sa spun ca "te lucreaza la psihic"
Hai mai bendis, stai aici cu noi si lasa-le naibii de tigari, hai sa ne sustinem reciproc...pe tine in primul rand, de fapt pe voi, ca sunteti deja doi, iar tu decizi acum pentru amandoi (nu prea e corect nu?)
Hai, lasa-le de maine, ba nu de azi, sa ai un bebe sanatos si frumos si mai stai pe aici sa ne povestesti. Iti tinem pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Sunt si eu aici. Tot fara tigari si tot hotarata sa rezist, sa fiu mai puternica decat ele. Azi dimineata m-au apucat niste draci, brusc.... ca nu au vrut fetitele sa pape un iaurt in care am bagat eu o banana si era oribil, am luat foc si am cam tipat la ele saracele... si cand am intrebat-o pe una din ele daca stie de ce e mami suparata, a zis "da, nu papa tot". Cum sa-i zic copilului ca mami incearca sa scoata din viata ei acest viciu idiot? Ma mai intrebau ce sunt alea si eu le spuneam ca sunt betishoare. Afara, ca in casa nu am fumat niciodata.

E clar ca ceva, ceva efecte au inceput sa apara, dar vor trece sunt sigura... daca a putut sotul meu sa le lase... in 1 aprilie va avea 3 ani de cand le-a lasat brusc. Si fuma 4 pachete pe zi.

Fetelor trebuie sa reusim. Ganditi-va ca sunteti deja nefumatoare de mult timp sau ca nu ati fumat niciodata, va va fi mai usor! Si ca vor fi poate ceva momente mai tensionate, mai ciudate, dar trebuie sa rezistati. Cu tigara nu rezolvati nimic, din contra reveniti la situatia dinainte.
Bafta!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

2 ani jumate de nefumat...si acum moooor dupa una...sper sa trec peste faza asta. Sotul...nu intelge ,normal,dar...totusi sper sa fiu tare!
problema e ca bag multe dulciuri si na...kilele se pun

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

A trecut si ziua 5. si prima iesire la restaurat fara tigari. Merge nesperat de bine, sper sa raman nefumatoare pentru totdeauna. bafta si voua fetele, si nu uitati sa treceti pe aici, pe la jurnalul de nefumator, sa ne spuneti cum merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Rox esti cu o zi inaintea mea! Eu sunt in plina zi a 5-a!
La mine a cam inceput sa fie cu nervishori, dar la starea asta concura mai multi factori nu doar abstinenta. Cu sau fara tigari oricum ma cam lasasera nervii... de cand au aparut fetele sunt in permanenta cu ele si nu e chiar usor; am eu ajutor cateva ore pe zi dar in rest sunt cam singura si m-au cam lasat puterile... Imi doresc si eu un WE singura sau macar o zi sau macar o seara sa ies cu sotul la restaurant si sa venim in toiul noptii fara sa ne fie frica ca oricand se pot trezi sau ca trebuie sa fim apti la prima ora cu laptele in mana sa intram in program. E minunat sa ai copii dar non stop fara un moment de respiro e cam greu...
scuze pt off topic...

Mergem mai departe! suntem pe drumul cel bun!

Pe mine de vreo 2 zile ma mananca buzele ingrozitor! Imi vine sa ma scarpin cu un cactus. O fi pe fond nervos de la lipsa nicotinei? Ca oricum pe tigari nu mai pun mana nici daca ma urc pe arcul de triumf!


Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Vaaaai, lachione , acum ti-am vazut printesele! ce minuni! sa va traiasca, sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii!

Si da, a mai trecut o zi. Si nu mi-e greu, chiar ma simt foarte bine (mai mult psihic, ca fizic nu simt inca nici o diferenta). Nu stiu ce sa zic de mancarimi, nu am avut asemenea probleme. dar fiecare organism reactioneaza in alt fel, asa ca...cine stie!
Va doresc multa determinare si optimism tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Lachi, si eu ca tine, tot a 5-a zi. Cu toate ca azi m-a tentat teribil sa imi aprind o tigara...
E de altfel si prima zi dupa 5 zile in care mi-am facut o cafea (si eu beam cel putin 2-3 cani pe zi).



http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

2 ani jumate de nefumat...si acum moooor dupa una...sper sa trec peste faza asta. Sotul...nu intelge ,normal,dar...totusi sper sa fiu tare!
problema e ca bag multe dulciuri si na...kilele se pun

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!
Votati-o pe ANA!!!



Fumatul nu este un viciu, ci un obicei. Daca nu se inlocuieste obiceiul de a fuma cu obiceiul de a manca, nu se va ingrasa nimeni.
Eu nu mai fumez de 6 ani si nici nu sunt tentata sa reincep. Sanatatea mi s-a imbunatatit mult si nici nu m-am ingrasat.
Motivatiile pt care m-am lasat de fumat au fost sanatatea copilului meu si sanatatea mea. Ma simteam foarte rau din cauza lor, iar copilul avea nevoie sa se dezvolte normal.
Mult succes in lupta cu tigarile !
De fapt, nici nu ar trebui sa fie o lupta, ci un mod de viata sanatos, fara tutun otravitor.



allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput