Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirian spune:

Azi se implineste un an de cand numai fumez.. Simt nevoia sa spun tuturor, scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirian

Azi se implineste un an de cand numai fumez.. Simt nevoia sa spun tuturor, scuze.




Felicitari, Mirian ! Tine-o tot asa !

Spune-ne, tu ce motive ai avut sa te lasi de fumat si cum te simti acum, la un an fara tigari ?


allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RETAM spune:

Sa stiti ca se poate si eu leam lasat dupa 20 ani ...din 19 octombrie nu am pus tigara in gura si nici maca r un fum nu am mai tras ....tentative am mai avut dar cate un fum mai era si chiar si o tigara mai ales la cafea dimineata ....ma pregatesc de un fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Bravo,mirian , felicitari si la tot mai multe sarbatoriri.
RETAM, si eu am mai avut tentative insa nu am facut mare lucru. Abia de la 1 nov. nu am mai tras nici macar un fum. Mult succes in continuare.

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:


Si eu vreau sa ma las de fumat. Nu am decat cateva zile fara tigari, dar deja nu mai fumez la munca de 2 luni, numai seara si in week-end. Asa ca eu am inceput sa le reduc treptat. Acum sper sa ma tina. Clara, fata mea, imi citeste ea singura de pe pachet ca fumatul ucide, si ca vrea sa nu ma ucida nimeni, si m-a cam sensibilizat. Acum sper doar sa ma tin tare pe pozitii.
Multa bafta!

http://www.flickr.com/photos/aliclara/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirian spune:

Multumesc Allinta, multumesc Andata. Felicitari Andata pentru decizia luata, iti tin pumnii, sigur vei reusi. Motivul pentru care m-am lasat de fumat, este urmatorul, am fumat 24 de ani, mult, cam un pachet jumate pe zi. Nici macar nu imi faceau placere in ultima vreme, stiti ce vreau sa spun, ma simteam suprasaturta. Aprindeam tigara imediat ce ma trezeam, fumam in baia dimineata,sau in curte dupa-masa, iarna pe ger, intrucat sotul meu este nefumator, asa ca baia mea era o cocina afumata. Nu mai mai suportam eu, imi mirosea gura, hainele , parul, ma trezeam dimineata cu un ciudat in gura. Apoi, pe fondul acesta un coleg si bun prieten a fost diagnosticat cu cancer la plamani si s-a stins in 3 luni, iar o alta prietena din liceu, fumatoare tot de atunci, ca si mine, a facut cancer la gat. M-am speriat, cred,si mi-m luat doua pachete de NTB de la farmacie. Nu am crezut ca voi rezista, dar ceva m-a ajutat. Stiu ca e greu, mie mi-a fost destul de greu mai ales cu depresiile post-viciu, dupa cum am mai scris. Acum este OK. Va tin pumnii la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Buna!
Tentative am avut si eu.S-au soldat cu esec complet.
Nu mai stiu cum sa procedez.
Am avut multe necazuri grave anul acesta si la moment cred ca sint superdependenta.Nu mai stiu cum sa scap.Niciodata in viata mea pina acum nu am fumat atit.Doua pachete pe zi iar daca sint in tura de noapte il desfac si pe al treilea.Uneori nu mai tin cont.sint fara numar.
Am inceput sa ma simt rau evident si tot nu ma las.In dusmanie continui desi in fiecare minut in care aprind o alta tigara imi spun-Doamne,nu mai merge asa,.Trebuie sa ma las.
Nu-mi rezolva necazurile.Ma ajuta sa nu pling si sa fiu completa conectata la ceea ce am de facut intr-o zi ca si activitate,mai ales la serviciu.
Nu gasesc vointa necesara.Nu functioneaza la momentul acesta.De ce sa ma agat?Cui sa ma adresez?Nu vreau sa ma imbolnavesc.
Poate ma ajutati cu un sfat.
Ma simt ingrozitor mai ales sufleteste pentru ca cei mici efectiv se roaga de mine sa ma las.Iar eu nu pot.Nu pot fir-ar sa fie!Am muncit extraordinar de mult in ultimele luni,in dusmanie,mai bine de 240 de ore pe luna,ca o nebuna.Ca sa uit,ca poate trec durerile,ca poate va fi mai bine...Pentru moment am facut un pas in sensul ca m-am oprit in sensul muncii,ca am cerut transferul intr-un alt sector la serviciu care ma va solicita mult mai putin desi inseamna o retrogradare profesionala de bunavoie dar nu mai conteaza asta acum.
Sa merg la psihiatru?Ar fi oare o solutie?M-ar putea ajuta?

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RETAM spune:

Incognito nu vreau sa dau sfaturi dar pana ai probleme nu ai sa te poti lasa iar psihiatrul nu te va ajuta sa te lasi de ele
Rezolvati intai problemele si eu pana am avut nu am reusit dar acum nu imi vine nici mie sa cred ca nu mai fumez iar sotul meu nu crede nici acum ...ma mai miroase crede ca fumez pe ascuns si inca nu e convins ca se poate
Daca ai reusi in aceasta perioada ai fi cineva si cand te hotarasti nu iti mai cumpara deloc tigari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Mirian, multumesc mult pentru incurajari.
Alina (aliclara), felicitari si tine-o tot asa.
Incognito, curaj sa treci peste incercarile din ultimul timp. Si noi am trecut prin multe in ultimul an, de fapt nu tin minte sa mai fi avut vreodata un an atat de prost si de disperat. Singurele lucruri bune totusi au fost pe de o parte prietenele dragi gasite pe forumul dc, care mi-au fost alaturi mai mult chiar decat rudele mele, si fetita noastra care s-a nascut la sfarsitul lui iunie. Probabil ca si tu ai ceva momente bune printre cele grele, asa ca incearca sa te gandesti la ele.
Un psihiatru nu o sa te ajute. Pana cand nu hotarasti tu sa te lasi, nimeni nu o poate face pentru tine. Incearca mai degraba pe http://www.stopfumatul.ro/ (sper ca moderatorii sa lase link-ul), vei gasi incurajare si povestiri in care s-ar putea sa te recunosti.
Hai sa iti spun cum m-am lasat eu. Am avut pana acum mai multe tentative, toate esuate. Gaseam mereu motive pentru care sa fumez in continuare. Problema insa era ca imi scadea si respectul de sine, ca nu sunt in stare sa ma tin de hotararea luata, ca sunt atat de slaba incat nu am vointa. Asa ca am hotarat pe 29 octombrie ca de la 1 noiembrie nu mai fumez deloc. Sotul meu a zis si el ca daca eu ma las se lasa si el. Am avut deci 3 zile sa ma obisnuiesc cu gandul. Apoi m-am aprovizionat cu mere si cu seminte si pe 1 am inceput "sevrajul". De cate ori simteam nevoia nebuna de a-mi aprinde o tigara, mancam un mar sau seminte. Apoi dupa prima si a doua zi, a fost mai usor. Inca simt nevoia sa fumez uneori, desi a inceput sa ma deranjeze fumul. Ma gandesc insa ca nu are sens sa dau cu piciorul la tot ce am facut pana acum. Peste 2 zile sarbatoresc 2 saptamani fara. Si ma bucur in continuare de fiecare zi care trece. Si ma gandesc in fiecare zi ca "azi rezist fara". Si maine voi rezista la fel. Sotul meu a rezistat doar pana ieri. Ieri si azi a fumat doar cate o tigara, dar a zis ca ramane doar la una pe zi, la o cafea. Sper ca macar atat sa fie.

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Andata, multumesc! Multa bafta in continuare.
Sa va spun si eu cum? In primul rand la serviciu eram rau privite daca ieseam la tigara, de catre sefa care fuma si doua pachete pe zi in trecut. Dar ea s-a lasat. Asa ca m-am ambitionat sa nu mai fumez la munca. Si nu am mai fumat de o luna si ceva la munca.
Seara, acasa, in week-end, la adunarile megafamilionului, fumam. Pentru ca fuma sotul, soacra, cumnatul... Noi locuim cu soacra si am zis ca daca nu ne lasam toti trei, nu ne putem lasa pe rand. Viorel nu mai poate fuma nici la munca deoarece le baga penalizari daca ii prinde. Asa ca, sper ca luni cand revin la subiect, sa ma laud cu o saptamana incheiata fara tigari.
Acum statistic vorbind, am auzit ca daca nu mai pui tigara in gura doi ani, te poti considera nefumator. Este adevarat? Si mai exista si alte termene "miraculoase"?.
Va pup, si sa reusim sa ne tinem de treaba.


http://www.flickr.com/photos/aliclara/

Mergi la inceput