Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Ah, daniela_b.... Imi trebuie alte stimulente nu astea... "respiratie proaspata, sarutul de izvor..."...daca nu se inventau bombonelele metolate, guma de mestecat, apa de gura ca sa nu mai vorbim de pasta de dinti... poate ca ma lasam mai usor de fumat!!! Mai ales ca al meu sot nu mai fumeaza de 2 luni.
Are omu' meu o ambitie cand vrea....!!!!! Si a vrut sa se lase de fumat. Nu are nici o treaba. Nici o stare de nervi (altele decat cele obisnuite.... ). Nu-i este pofta cand ma vede ca fumez.
Off topic... oare de ce nu are ambitia asta ca sa invete si sa dea cu aspiratorul ??????

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Ma bucur foarte tare, ori de cate ori intalnesc pe cineva care vrea sa renunte la fumat! Eu am un an de cand nu mai fumez. Ce pot sa spun: trebuie ''sa se coaca'', asa ca un fruct, convingerea ca este mai bine sa renunti la fumat; am fumat 17 ani, si, in 2004, in iulie, am trait o tragedie, asa incat, dupa, am gasit eu solutia de uitare: fumam cam 3-4 pachete de tigari pe zi( de la max unul!). In 2005, in iulie, mi-a cazut fructul copt in cap(hi,hi,hi! ce frumos ma exprim!), sub forma unei intrebari: nu vrei sa te lasi de fumat? Intr-o doara( cred ca era ''o doara'' de forma, nu de fond) am spus:da! Si acum sa spun cum am reusit: exista un medicament folosit numai in terapia anti-fumat; se numeste WELLBUTRIN si se da numai de catre medicul psihiatru( finnd, medicamentul, nu medicul, si un usor anti-depresiv); astfel, ca la prospect, dupa 5 zile m-am lasat de fumat! Culmea este ca nici nu simt nevoia sa mai fumez, desi sotul meu fumeaza, la birou se fumeaza; este adevarat ca, daca sunt 4 tigari fumegande in acelasi timp, ma deranjeaza fumul, in rest, n-am nici un simptom advers.
Laura, iti tin pumnii sa reusesti sa renunti la fumat! Dar daca iti este teama ca te vei ingrasa( eu am luat intr-un an 6 kg si atat; acum le dau jos!) sau daca nu poti sa te gandesti la cafea fara sa te duci cu gandul la tigara, mai stai! nu te grabi, mai bine mai tarziu, decat niciodata! vine vremea cand te vei lasa fara presiuni externe! Bafta si, daca ai nevoie de ajutor(asa, pril forum, ca altfel, puterea este in tine) aici sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vreau si eu sa ma las dar am o vointza de nu se poate...
Am incercat de cel putin 3 ori cel mai mult m-am lasat 5 saptamini.
Dar kg se pun mai frate parca prea repede si nici macar nu mancam mult.Apoi cu prima suparare sau cand ma suiam pe cantar imediat gasem scuza sa aprind o tigare.Al meu sa lasat acum ,de vre-o doua luni ,mai fumeaza poate cate o tigare din cand in cand(tot din cauza mea),dar ce bine ar fi sa fac si eu la el fel .Aseara am visat nasol era ceva in legatura cu fumatul si m-a pus iar pe ganduri .Ma gandeam poate de la 1 august sa incerc iar, cineva cu mine ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paganel spune:

in primul rand buna seara, ca e primul meu mesaj postat pe acest formum dupa aproape un 1 an de urmarit.

in al doilea rand citesc si FUMEZ, citesc si FUMEZ... si vreau sa ma las ...

povestioara scurta: 28 de ani, un ulcer duodenal operat la activ, 2 operatii de fapt, ca s-a uitat un tub de drena in mine, dupa prima operatie am renuntat la fumat, dupa 2 luni de chin in spital...inainte de a doua operatie nervoasa pe incompetenta si tot am cerut tigari doctorului...facusem si septicemie si...mi-a dat una. am jucat in cabinetul lui o noapte intreaga solitaire pe un comp, joc de secretare, am fumat un pachet de tigari si i-am cerut insistent sa ma opereze. aveam deja septicemie, ficatul prastie facut de la acel tub de plastic, de la 65 de kg ajunsesem la 49 taram perfuzia si pungile colectoare dupa mine. nu povestesc de spitalele din bucuresti le cunoasteti...poate...sau nici nu va doresc.
un avort la activ, nu s-a vrut de catre EL nu s-a putut. si eu am fost suficient de proasta sa renunt... aproape depresivo- alcoolica...de fapt habar n-am ce-i ala alcoolic dar bere beau zilnic 2-3.
dorm 3-4 ore zilnic, muncesc enorm de mlt pe bani putini la stat.
meserie: consilier juridic, etc etc

la activ: nu mai am cantar dar am sarit de 65 kg..., fumez 2-3 pachete pe zi, bere beau precum am zis, ness in cantitati idustriale, merg mult alerg mult si...pe caldura asta constat ca am obosit.

fetelor, scuze daca jignesc spunad asa, pana acum, niciodata nu am postat in vreun forum, nici psihiatru consultat, nici pisholog, pastile de "revenit" sau "dormit" gen distonocalm etc am refuzat din start. am zis ca daca ajung la pastile chiar e rau.

diete incepute terminate in crize de ulcer ce sa va zic...dezastru total. arat bine inca, sunt dragutza, mignona, etc bla bla

dar parca stiti, de fumat e legata si berea si cafeaua si nesomnul si nervii si stresul...sau am gasit eu vina

pt prima data ma alatur voua, nu vreau incurajari, nu doresc mustrari. in sine sunt un om cam singuratic si foarte foarte zapacit, ca femeie sunt dezordonata (am ordinea mea zic eu...) rea pisalaoga etc etc

dar vreau sa ma las de fumat... ca sa ma las si de alte vicii...uf ca parca am devenit sclava... si mai cheltui si bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anilia spune:

eu una m-am lasat de tot de 4 luni si inainte fumam un pachet zi. eram dependenta pana in ruptuli capului, sacrificam timpul meu pt o tigara in plus, la banii nici nu ma uitam cu toate ca nu aveam pentru "risipa".

dupa operatie doctorul m-a intrebat: vrei sa ai copii?" i-am zis: da, sigur, at zice el trebuie sa renunti la fumat. asa ca dupa ce am tras atat cu operatia si avand in vedere si fragilitatea organismului meu am renuntat. ce sper eu e sa fie detot!!


http://www.quit.org.au/downloads/commercials/2005/Harder230.MPG


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hei fetele cum merge cu lasatul asta de fumat , am nevoie mare de ajutor.Sunt tare mandra de mine de luni 18 februarie m-am lasat de fumat, deci am deja 4 zile astazi cand va scriu , dar deja acum ma gandesc ca turbez ,asa as fuma o tigare de numai pot. Ma bucur ca m-am lasat dar cum sa trec peste pofta asta nebuna , sa maninc nu prea imi convine ca si asa stiu ca o sa ma ingras . Ce sfaturi aveti cele care va-ti lasat.
ajutor va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

felicitari, Lemoni

eu niciodata nam trecut de ziua a doua(parca o data ajunsesem la 4 zile fara), acum nici nu mai incerc, dar vreau sa ma las.

din cate mam documentata activitatile sportive ajuta si hobbiurile, cand te apuca setea , ia si fa ceva care sa alunge gandurile rele.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_daniela spune:

Eu una am fumat si pe timpul sarcinii mai putin dar am fumat,hai sa nu ne ascundem pt ca asta e adevarul unii pot altii nu eu recunosc am fost o nesimtita nu am putut dar imediat dupa ce am nascut m-am lasat de fumat,au trecut 2 luni ma simt extraordinar stiind ca nu mai fumez da ma deranjeaza cei din jurul meu care fumeaza inchit uneori in sec,am momente in care mi-as dorii sa fumez dar totul trece in max 1-3 min.
Daca vrei sa te lasi fao acum nu mai astepta pana in 1 iunie pt ca e super ok fara ele daca vrei sa ai o experienta mai iesita din comun intr-o seara sau o data la o sapt sa poti savura ceva asemanator tigarii cumparati o narghilea care nu iti dauneaza deloc sau cel putinnu atat cat tigarile,te vei simtii super multumita ca nu mai fumezi dar mai ai placerea asta de a trage un fum sau de a bea un pahar de vin si de a putea "fuma"asa de dorul unei tigari o narghilea!
Va tin pumnii dar si voua mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Buna fetelor !

Si eu am un an si jumatate de cand nu mai fumez.Doamne nici acum nu-mi vine sa cred ca am reusit.Consider asta a doua mare realizare a vietii mele,prima fiind minunea mea mica pe nume Ana Maria.
Este adevarat ca datorita ei am reusit.dar nici nu va imaginati ce bine e.
Eu eram o fumatoare foarte pasionata.Fumam cam un pachet pe zi si daca as fi ramas in buzunar doar cu contravaloarea unui pac.de tigari,in nici un caz nu mi-as fi cumparat paine pe ei.
Numai ideea ca ar trebui,ca mi-as dori sa ma las de fumat ma facea sa mai aprind una.Cel mai mare cosmar era sa raman noaptea,sau dimineata la cafea fara tigari.Ma scotea din sarite dependenta ,dar nu aveam ce face.
Am reusit,nici eu nu stiu cum !!! nu stiu sa dau retete,nu sfatuiesc pe nimeni din anturajul meu sa se lase,pentru ca si mie daca mi-ar fi zis cineva probabil ca m-ar fi enervat si atat,dar va spun ca e tare bine.E greu la inceput ,o luna ,doua pana cand scapi de dependenta,dar pe urma e minunat.Ai atata timp in plus....nu mai tusesti ,nu mai zic de bani....care sa stiti ca se simt.Si cel mai important...nu mai esti dependent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

buna, fetelor! eu una n-am probleme cu fumatul... n-am fumat si nici n-am de gand sa ma apuc... pur si simplu nu ma vad cu tzigara intre buze.
prietenul meu, in schimb a fumat din clasa a 8a si pana cand m-a "gasit" pe mine... cu alt cuvinte, i-am spus ca ma deranjeaza ca fumeaza, si s-a lasat de "sportul" asta. cum? secretul este ca l-am "santajat" cu niste chestii mai... intime. L-a inceput i-a fost putin rau, adica mai mereu era ametit si agitat, insa in timp au trecut starile astea. Stiu ca nu i-a fost usor sa se lase de fumat dupa 7 ani, dar stiu ca am contribuit macar putin la sanatatea lui.
oricum parintii lui s-au bucurat ca am reusit sa il fac sa se lase de fumat, si tot ne intreaba cum?
acuma ma "lupt" cu sticla de pepsi... cu asta nu e asa greu, dar inca nu i-am dat "ultimatum"

Mergi la inceput