Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

foarte adevarat himera ce spui tu
si eu vreau, si eu zic de miine gata...si tot asa...
si eu astept acel rau sa mi se intimple ca sa ma pot lasa de ele...caci stiu ca numai atunci o voi face cu adevarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Chiar fetele cu 1 iunie, ati reusit? Va dam flori?



...sau tigari?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Si eu am incercat de foarte multe ori sa ma las de fumat. Si am reusit in sfarsit sa ma las cand am ramas insarcinata, si nu din cauza greturilor ci prin vointa, nu vroiam ca bebelul meu sa fie intoxicat de fum. Acum sunt in luna a saptea si ma rog din tot sufletul ca dupa ce nasc sa nu ma reapuc de fumat.Si acum mai simt nevoia din cand in cand ,atunci cand ies la o terasa sa fumez dar imi trec repede poftele.Ce ma deranjeaza, ca toata lumea spune ca o sa ma reapuc de fumat dupa ce nasc...eu zic ca nu...oare ce o sa se intample? la fumatoare si la nefumatoare

Cami 30+ cu
Pozici cu burticutza
Inca putin pana la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Tigarile ...da un subiect bun. Nu am fumat in liceu , in fac , si m-am apucat de fumat cand m-am mutat cu iubitul meu ( el fumator inrait), dar niciodata nu m-am simtit dependenta de tigari in adevaratul sens al cuvantului. Adica am fuamt mereu doar tigari super light si maxim 8-10 tigari pe zi. Iar anul trecut dupa o raceala crunta nu am mai fumat 8 luni. Nu m-am ingrasat pentru ca de fapt nu e nici o legatura intre tigari si pofta de mancare. M-am reapucat de vreo 3 luni dar acum fumez cam 5 tigari pe zi. Si as vrea sa le las ...si pe astea ca observ ca baietii astia rai din guvern or sa faca pachetul 2 euro!!! una peste alta le voi lasa, nu mi se pare imposibil. Voi cat fumati pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Am crezut ca a murit de mult subiectul meu....
Asa cum a murit si dorinta mea de a ma lasa....
Mi se pare asa de greu de realizat ca apreciez ca cele care au facut-o merita niste statui ridicate....
Dana,... pacat ca te-ai reapucat dupa 8 luni de abstinenta.... Mai ales ca nu ai avut nici problema kg. in plus.... Fumez cam 15 tigari pe zi. Uneori mai putin.
Cami, sa dea Dumnezeu sa nu te reapuci! Am o prietena care are bb de 4 saptamani. Mi-a spus ca - cu siguranta - dupa ce termina de alaptat o sa se apuce sa fumeze din nou. Ii este tare pofta si dor si acum...

So, daniella... nici o petala nu merit daramite buchetele de flori !!!!

Himera, raul - fizic si psihic - de care vorbesti tu l-am trecut si eu. Cu varf si indesat. Amintindu-mi cum era... nu am puterea sa trec din nou prin asta acum... Mai ales ca am planuri mari - de schimbat cariera - si am nevoie de toata relaxarea si concentrarea de care dispun... Si,.... tare ce mai ma relaxeaza fumatul unei (unor) tigari....
Deci, pentru moment, nu mai incerc sa ma las... Mai ales ca mi-am mai revenit cumva cu kg luate in perioada de "nosmoke".
Dar, cine stie....?? Daca ma incitati voi din nou....
Va pup

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Asta e, Laura! Macar ai incercat. Eu nici cu asta nu ma pot lauda ...inconstienta ce sunt!!!!

...hai la o tigara!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Lasa, poate este mai bine cum procedezi tu...
Eu am incercat si n+am reusit.
Tu, te pregatesti serios, uite aici cu noi, si cand te vei hotara... vei reusi !!!
Spunea cineva - nu stiu daca aici sau am citit intr-o revista - ca este mult mai bine sa o faci cand esti cu adevarat pregatita, ceeace inseamna, probabil, ca-ti doresti 100%.
Cred ca nu mi-am dorit 100%.

si tie !!!

Acum, chiar ca mor de ciuda pe mine asa ca ma duc sa fumez....

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Draga Laura, sa stii ca de fapt este o iluzie ca ne concentram mai bine atunci cand fumam,deoarece fumul practic impiedica oxigenarea corespunzatoare a creierului.
Intr-adevar atunci cand intrerupem fumatul, ne simtim obosite si avem o capacitate scazuta de concentrare,dar trebuie sa recunoastem ca asta dureaza cam 2 saptamani si daca in acea perioada incercam sa ne organzam timpul eficient sunt convinsa ca putem reusi, important este sa vrem.
Sa stii ca eu si acum cand sunt mai stresata, am o senzatie acuta de a-mi aprinde tigara,care de fapt ..."Ce face? Ne mascheaza anxietatea,reusind sa nu aratam celorlalti din jur,cat de stresate suntem.Practic singurele care suferim suntem tot noi.Suntem atat de suparate pe ceilalti,dar ne razbunam tot pe noi."
Stiu ca este fffffffffff greu sa te lasi,de aceea am spus ca nu are sens sa ne amagim cu scaderea nr de tigari pe zi. Daca vrei sa o faci trebuie sa o faci dintr-o data si sa nu mai tragi nici un fum,este exact ca la alcoolici sau la cei dependenti de orice fel de drog.
Va doresc sa reusiti, daca cu adevarat asta va doriti
Apropo,chiar si faptul ca ne ingrasam este de fapt un motiv in plus sa ne reapucam
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Aha! Bine ca v-am prins vrajitoarelor!!! Sa vedeti voi ce va fac..Bine ca mi-ati zis...a trecut 1 iunie si tot mai vad cite una care fumeaza...
Dati adresele incoa' sa va frec eu la cap mai ales cu respiratia proaspata...sarutul de izvor...
aha, abia am asteptat sa va prind!
Tigari, ai???

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

Aha! Bine ca v-am prins vrajitoarelor!!! Sa vedeti voi ce va fac..Bine ca mi-ati zis...a trecut 1 iunie si tot mai vad cite una care fumeaza...
Dati adresele incoa' sa va frec eu la cap mai ales cu respiratia proaspata...sarutul de izvor...
aha, abia am asteptat sa va prind!
Tigari, ai???

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



Sa intelegem ca te sarbatorim?

Mergi la inceput