Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Dragele mele, sa va dau o veste. Eu ma ocup de financiarul unuei firme dintr-un lant mai mare si in urma cu 1 luna si ceva am facut o sponsorizare catre Centru de Combatere ... Antidrog.
Ieri in jur de 18.30 sunau disperati la firma sa vina cineva din conducere astazi la finala scolilor generale si la premiere. Si ghiciti cine a trebuit sa mearga... EU.

Acum m-am intors si vreau sa va spun ca dimineata desi fumasem 2 tigari si in mod normal acum mi-as fi aprins tigare dupa tigare, nu-mi prea vine.

Am sa scanez si o sa va pun si voua din materialele pregatite de pusti, sugestive si emotionante. Plus spectacolele ...

Mesajul era in primul rind ptr. colegii lor, dar a atins si mare parte din adultii aflati acolo. Inclusiv pe mine.

Asa ca sint de acord cu 1 iunie, pentru micutii si viitorii bb macar, daca nu sintem in stare s-o facem ptr. noi.

Si eu ma temeam de ingrasat, dar tot ei mi-au reamintit de sport (nu ca as fi fost vreodata adepta lui, dar macar pot incerca) si voi la fel.

Pupici si mobilizati-va si voi cu mine.

Adresa mea de mail este: alina_78ro2000@yahoo.com ptr. cele care au nevoie de sprijin si ptr. cele care vor sa ma sprijine.




"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Azi nu am fumat decat o singura tzigara , de la aproape un paket.
De vreo saptamana imi luam avant si imi repetam : de pe 1 ma las , de pe 1 iunie ma las, nush cred ca mi s'a imprimat in memorie ca ceva firesc.
Doamne ajuta si inainte .. mi'a fost greu mai ales la cafeaua de dimineatza,partea buna e ca la munca nu mai fumeaza decat o singura colega , restul 4 sunt nefumatori ..ba kiar au pus premiu pe ziua de de maiine daca voi reusi sa nu fumez niciuna.
Cand ma lua pofta azi .. beam apa la refuz .. bagam 2 cani de apa si e senzatia aia de .. lasa'ma sa te las ..
Intra cineva in hora cu mine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fete fete si v ati lasat? Laudati va ca i deja 1 iunie.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

haha...credeam ca sunt singura fara vointa dar subiectele astea cu lasatu de fumat se incheie cu reluatul fumatului!!!



multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

pai m'am laudat eu da' finutz .. asa ca le astept pe fete sa spuna ..
da' cu o floare nu se face primavara..astept si ziua de maine...si uikendu' si tot asa... sper sa ma tina entuziasmu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Eu imi fac singura reprosuri ...

Pe 31 am fumat 3 tigari, ieri toata ziua 2 si seara (am avut musafiri, nu ca ar fi o scuza) inca 3. Astazi intentionez sa fumez maxim 3.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ufff...in vreo 18 ani de fumat am reusit max 3 zile sa renunt la sunt inconstienta!

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Ufff...in vreo 18 ani de fumat am reusit max 3 zile sa renunt la sunt inconstienta!
Daniella, mama lu' Alexis



Nu te-ai lasat de fumat nici in timpul sarcinii? Sau al alaptarii? lu' Alexis



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriinutza spune:

se pare ca
LA TATI (TATE) NI-I GREU!
Eu ma las de vreun an, ba de 1 ianuarie, ba de 1 iunie.
ce-i mai bine sa te lasi de sambata sau de luni?
am auzit de smecheria cu mere si pahare cu apa, m-am apucat si de sport, da' inca nu m-am lasat de fumat!
poate de 1 iulie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Buna fetelor,ati reusit sa va lasati de fumat?
Chiar doriti sa va lasati,sau doar aveti momente in care va reprosati dependenta?
Eu am avut si eu astfel de ganduri,dar imi dadeam seama ca sunt falsa si de fapt incercam sa ma "cert" pt obiceiul meu. Am avut perioade in care am incercat sa las tigara si a mers,dar f repede recidivam,spunandu-mi ca oricand pot sa o fac.Asa au trecut anii si constatam ca pe an ce trece fumez mai mult,pana cand am ajuns sa nu fumez decat atunci cand munceam fizic,cand mancam si cand dormeam.
Ajunsesem la peste un pachet pe zi si desi aveam o serie de simptome, care imi atrageau atentia asupra plamanilor mei,eu tot perseveram in dependenta mea.
Intr-o seara, in timp ce trageam cu placere din tigara mea, am avut o durere cumplita in zona plamanilor,am avut senzatia de scurtcircuit.Pe moment am scapat tigara din mana si era cat pe ce sa cad,noroc ca am reusit sa ma sprijin de cineva.Din acea clipa am spus ca ar trebui sa o las mai moale.
Stiam din experientele anterioare, ca atunci cand imi spuneam,de azi nu mai fumez,aveam o dorinta mai puternica sa aprind tigara. Asa ca mi-am spus mie,sa incerc o perioada sa nu mai fumez,dar fara sa le spun si celorlalti.Ciudat a fost pentru mine ca aproape nimeni din apropiatii mei nu au reactionat,sau comportat cu mine ca si cum nimic nu s-a schimbat.
Lucrul acesta ma mobilizat mai tare si cel mai tare ma imbarbatat atunci cand o parte din colgii de serviciu radeau si spuneau ca nu voi reusi.
Am purtat 6 luni ultimul pachet de tigari la mine,cu gandul ca nu se stie cand ma va apuca dorul.
Aaparut si problema greutatii, dar nu m-am lasat,am luat cateva kg bune in plus,dar m-am gandit ca le voi da jos si daca nu este f important ca am reusit sa las tigara chiar si pentru putin timp.
Acum cand va scriu am aproape 2 ani de cand le-am lasat,colegii care radeau si nu credeau ca ma voi lasa, aproape ca au uitat ca am fost fumatoare.
Nici acum nu pot spune ca m-am lasat definitiv,dar pot afirma ca "sunt mandra de mine" pt ceea ce am realizat.
Eu am fost dependenta de tutun, iar in perioada in care m-am lasat mi-a fost f rau si fizic si psihic,dar nu am luat nici un medicament,am vrut sa vad cat pot rezista "monstrului"
Eu va sfatuiesc sa nu va chinuiti, incercand sa va lasati prin metoda diminuarii nr de tigari pe zi,deoarece veti pierde timp pretios gandindu-va la tigari si tot nu va veti lasa.
Atunci cand veti simti cu adevarat ca aceste tigari va fac rau,atunci e bine sa le intrerupeti brusc, dar sa aveti la indemana cateva tigari in caz de nevoie.
Va urez mult succes in lupta cu dependenta
PS
IN GENERAL DE DEPENDENTA NU SCAPI,EA SE MUTA PE ALTCEVA,DEPINDE DE NOI PE CE MUTAM DEPENDENTA

Mergi la inceput