Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

silvy24 pt tine. si eu sunt sigura ca sambata ai fumat ultima tigara. Te rugam insa sa ne scrii incontinuare. Si vrem sa stim daca ai reusit sa iti determini sotul sa citeasca cartea si bineinteles rezultatul. 3 pachete pe zi e mult. cand le combina cu nicoret nu i se face rau? inseamna ca are un organism f tare sa reziste la o asememea incercare.

mhldvrc multumim pt incurajari avem mare nevoie de tine aici.

cristi_2003 poti sa treci de prima dupa masa daca esti hotarata si ai spus "gata" hotarat. Fiecare om simte cand e pregatit. Daca nu ai reusit, inseamna ca nu ai fost destul de hotarata. Iar cand o sa fii pregatuita, prima dupa masa o sa treaca fara problme.

minokinu am visat inca ca fumez in vis. Probabil insa ca nu o sa scap.

mamaluidavidmi se pare ca esti f abitioasa si sunt sigura ca o sa reusesti curand. Nu mi-ai zis daca tu ai primit cartea si daca ai citit. Cred ca te-ar ajuta f mult.

Fetelor peste 2 luni o sa plec in ro in concediu. Ma gandesc cum o sa fie cand o sa fiu inconjurata de fumatori. F multi in familie si prieteni dragi mie acolo fumeaza. Anul acesta insa cadoul meu pt ei o sa fie cartea lui Allan. Mai mult o sa mergem o sapt in Italia cu o zi la Venetia. De mult visez la o cafelulta si o tigra in piata St Marco . Dar o sa fie doar o cafeluta din pacate!






Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Almo, si eu visez de multe ori ca fumez, dar in clipa urmatoare ma trezesc si merg la Mihai, sa vad ce face. Inca mai am impresia cadaca ma apuc de fumat(chiar si in vis) i se intimpla sa faca o criza de astm(desi nu a mai facut de multa vreme(10 luni).
Silvy24 nici sotul meu nu s-a lasat de fumat, cu toate ca Mihai are probleme.este daunator sanatatii.

Mamica de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Fetelor vroiam sa va intreb unde in ce librarie pot gasi cartea lui Carr???? Eu am vazut ca cea data de Almo este editia a 3a iar in magazinele online am vazut doar editia 1. Si, eu o vreau pe a 3a.

Sotul meu nu e prea tentat sa o citeasca pe calculator.

Merci,
Silvi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by silvy24

Fetelor vroiam sa va intreb unde in ce librarie pot gasi cartea lui Carr???? Eu am vazut ca cea data de Almo este editia a 3a iar in magazinele online am vazut doar editia 1. Si, eu o vreau pe a 3a.

Sotul meu nu e prea tentat sa o citeasca pe calculator.

Merci,
Silvi.



silvy nu ai unde sa o scoti la imprimanta?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Almo am unde sa scot cartea la imprimanta dar ma gandeam ca trebuie sa existe si cartea in format de carte. Chiar nu exista?

Fetelor eu sunt in a 3a zi de NEfumatoare si totul e super. Recunosc ca parca imi e un pic mai greu sa ma concentrez dar si pentru ca am redus si cofeina considerabil. In timp ce fumam, beam dimineata 1 cana mare de ness (2 lingurite de ness cu varf), iar la birou beam cam 2 cani de cafea si cateodata si ceva cola. Acum beau o cana cafea dimineata si o cana cafea la pranz.
Lucruri interesante pe care le-am observat:
- ieri, in drum spre serviciu, simteam un parfum fff mishto. Era parfumul cu care ma dadusem cu 15 min in urma. In mod normal, nu simteam mirosul decat 2-3 sec cand ma dadeam. E ingrozitor ca tigarea sa-ti fure unul dintre cele mai importante simturi nu?
- nu mai are rost sa vorbesc despre gustul cu care ma trezesc dimineata
- poate ca nu ma credeti dar mie tutunul imi provoaca un miros f neplacut al transpiratiei. Lucrul asta l-am observat ultima data cand m-am lasat. Acum, dupa doar 2 zile, am observat ca nu mai e nevoie sa ma dau cu deodorant de 15 ori pe zi.

Sotul meu a fumat ieri 30 de tigari....de la 60 e un progres considerabil.
Sper sa se apuce sa citeasca si cartea lui Carr.

Va pup si haideti sa animam subiectul asta.
Silvy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Ce se intampla fetelor....nu se mai mandreste nimeni cu lupta impotriva tutunului????

Eu sunt in ziua 4 de nefumatoare si lucrurile merg foarte bine. Ieri m-a cam dezamagit faptul ca sotul meu a fumat cam multisor pt ca a fost super nervos. Dar, l-am calmat eu si a inceput iar sa fumeze putin.
Sunt happy ca se chinuie si un coleg de-al meu sa se lase. Nu a mai fumat de vreo 14 ore si cred ca am avut o contributie in hotararea lui. I-am trimis si lui acrtea lui Carr. In plus, ieri am cunsocut o fata care m-a intrebat cum am reusit sa ma las si mi-a cerut si ea cartea lui Carr...si pt ea si pt boyfrendu ei ...fiecare fumand 1 pach pe zi. Si nici majcar nu m-am straduit sa fac campanie antifumat.

Silvy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

silvy24gandeste-te cat bine poti sa ii faci unei persoane ajutand-o sau influentand-o sa se lase de fumat. si avantajul nostru ca fosti fumatori e ca suntem mai credibili si implicit mai influentabili.

Celelate fete unde sunt?
Eu am ajuns sa imi amintesc de fumat doar dimineata cand vin la servici si verific cine a mai intrat la sectiunea noastra. Si cand ma gandesc ca inaitne imi statea capul numai cum sa gasesc un prilej mai bun sa ies la o tigara.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:



Silvy24, felicitarile mele!!!
Si eu am trei saptamani (fix azi) de cand nu mai fumez!

Roxica, unde esti?

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

Buna fetelor!( si tie Eva)
aici sint...va urmaresc zilnic stati linistite dar nu am mai scris ca am zis sa nu plictisesc pe cineva laudandu-ma vesnic..eu ieri am facut 3 sapt de nefumat...sint bine...nu mai am acele tentatii la servici totul s-a rezolvat am reusit sa ma mut si e super la noul loc asa ca nu mai am deloc stres din partea asta...sper sa fie totul bine am trecut si peste o raceala a fetelor fara sa fumez inainte cind erau racite fumam la greu si de perioada asta cind sint bolnave mi-era teama ca nu am sa rezist fara tigare..ma gindesc foarte rar la tigare acum ma enerveaza fumul si nu imi face pofta deloc...compatimesc pe cei ce fumeaza si ma mir cum pot baga asa ceva in ei...Doamne ajuta sa ma tina 'sentimentele' astea
va pup pe toate si va urez succes celor ce vor sa se lase de fumat...
Eva te-ai intors din Franta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Salutare fetelor nefumatoare,

Eu sunt in ziua 5 de LIBERTATE... Sunt fericita si ca al meu sot iubit a fumat ieri doar 30 tigari (inloc de 60 cate fuma acum o saptamana). De azi baga tare cu guma nicorette ca sa scada sub 30. Acum incercam sa ne facem timp sa scoatem cartea lui carr la imprimanta undeva si sper ca in wkd asta sa se apuce de citit. Oricum, atata timp cat panta este descendenta, nu vreau sa-l presez. Ii las timp sa se obisnuiasca cu gandu ca la un mom dat va fi nefumator, gand care nu exista acum o vreme, sotul meu fiind convins ca va fuma pana in ultima zi de viata.
Lucruri interesante pe care le-am observat:
- am cateodata mancarimi pe piele ( cred ca iese nicotina/toxinele)
- de ingrasat nu m-am ingrasat deloc pt ca tin si regim (sunt si in clubul fetelor Montignac)
- am mult mai mult timp decat inainte: dorm mai mult dimineata, seara fac o groaza de lucruri prin casa in timpul pe care l-as fi petrecut pe scaunul din bucatarie sudand tigari
- in casa nu mai miroase atat de tare a mahorca
- un lucru rautz ar fi ca ma concentrez destul de greu la munca. dar cred ca de fapt vine tot din cap pt ca inainte cand trebuia sa lucrez intens fumam 10 tigari si beam o cana de cafea inainte de a ma apuca.
- un lucru minunat: simt nevoia sa fac miscare. Ieri am mers pe jos pana acasa (30 min) si nu am obosit deloc. Imi vine sa alerg, sa ma duc la sala, sa fac ceva, orice.
Va pup,
Silvy

Mergi la inceput