Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Are mama o vorba de la bunicul ramasa (militar de cariera, Dumnezeu sa-l odihneasca): "Nu exista nu pot, exista nu vreau".
Nu vreau sa te supar, dar chiar cred ca avea dreptate bunicul. Daca vrei, poti.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Are mama o vorba de la bunicul ramasa (militar de cariera, Dumnezeu sa-l odihneasca): "Nu exista nu pot, exista nu vreau".
Nu vreau sa te supar, dar chiar cred ca avea dreptate bunicul. Daca vrei, poti.







Ne votati si pe noi?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=31" target="_blank">Raluca cu "ochii Ralucai", frumoasa cu privirea spre viitor.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">Deiu - baiat mare, la absolvirea clasei I

Multumim!





Nu ma supar,am si spus ca daca as avea vointa,deci sa vreau cu adevarat
De lasat le las,nu-i problema,problema este ca sunt cu gandul doar la ele,devin irascibila si nu se mai intelege nimeni cu mine,asta am observat din tentativele anterioare. Cat dureaza faza asta nu stiu,cum am spus n-am rezistat decat 1 zi,respectiv cateva ore,in timpul sarcinilor au fost alte situatii,nu se pune.
Oare merita sa imi chinui familia? Cat va dura? Cele care v-ati lasat ati trecut prin asa ceva? Cand a trecut?
Mai am 2 pachete din cartus si ma bate gandul DIN NOU sa nu mai cumpar cand se termina...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna fetelor
la mine e a 18-a zi fara tigari...nu stiu daca e normal dar parca ametesc mai rau si am inceput sa tusesc....desi nu sitn racita; a mai patit cineva asa ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Originally posted by roxica

buna fetelor
la mine e a 18-a zi fara tigari...nu stiu daca e normal dar parca ametesc mai rau si am inceput sa tusesc....desi nu sitn racita; a mai patit cineva asa ceva?


Roxica



eu, am mai patit-o, dupa o perioada cand fumam cam la 2 pac, pe zi si beam cafea de stete, asta o perioade de vreo 3 luni) ma hotarasem sa renunt la ele, si am renuntat vreo 10 zile in care mia fost asa de rau ca crezusem ca o sa dau coltu, l..si ma intrigat faptul ca uceam o viata asa de nesanatoasa si imi era bine, si apoi cand incepusem s-o in pe dexintoxicare imi era rau...si asa am luat-o de la capat.

mai bine ignori starile de rau ca nu va tine o vesnicie, mai citisem undeva tot despre "dupa ce renunt" sa se ia niste vitamine, pt a mai atenua starea asta de rau.

numai bine!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

mamaluidavid pot sa iti trimit si tie cartea noastra de capatai . Daca o vrei trimite-mi o adresa de email pe PM.
Sigur vei reusi daca vrei. Asa cum ai vazut din proprie experienta cat timp ai fost insarcinata si ai spus "NU" hotarat tigarilor ai rezistat. Cand insa motivul pt care te-ai lasat, "nu mai sunt insarcinata si nu mai alaptez", a luat sfarsit, nu ai mai fost motivata sa nu mai fumezi, in schimb ai revenit la motivele care te-au facut sa fumezi. Cartea care ti-o trimit iti demonstreaza ca de fapt nu sunt motive sa fumam, iar motivele pe care fiecare din noi le invoaca, sunt doar nascocite de noi, ca sa ne scuzam faptul ca fumam. "fumam ca ne place" daca te gandesti bine nu are ce sa-ti placa in fulmul de tigara , "fumam ca ne relaxeaza" nu suntem mai relaxati dupa ce fumam, ca nicotina nu face decat sa-ti atace sistemul nervos etc




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Buna fetele si multumesc pentru incurajari!

Ieri dupa de am scris ultimul mesaj aici,ca de obicei am mers in bucatarie unde ma astepta cafeaua si am aprins o tigare. Apoi am venit si am citit ce ati scris in urma. Si m-am gandit...eu de ce sa nu ma las ACUM,nu cand se termina tigarile,trebuie sa le spun NU,nu sa incetez sa le mai cumpar,trebuie sa le refuz categoric.
Merg hotarata in bucatarie,spal scrumiera,adun brichetele,imi caut prin genti pachete uitate,le pun pe toate impreuna si pe pun intr-un dulap sus,sa nu dau de ele.
Era vreo 3.30 PM. Pe la 5 parca simteam nevoia sa bag "ceva" in gura,mi-am curatat un castravete pe care l-am rontait impreuna cu copiii,cand a revenit nevoia am inlocuit cu branza,pe la 7 deja ma "manca" rau de tot asa ca mi-am facut o salata maaaaaare,eu sunt foarte vegetariana ,aleg o salata in locul unei prajituri sau ciocolata oricand.
Azidimineata cand am deschis ochii primul lucru care mi-a trecut prin minte a fost:nu mai fumezi,o sa bei cafeaua la TV,nu la bucatarie ca pana acum.
Deocamdata sunt OK,de poftit nu poftesc insa recunosc ca mi-e in gand,dar ma tin tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Buna fetelor!Hai sa mai facem si unpic de haz(de necaz)!Cine a avut(sau are)visul fumatorului?Eu dupa 4 luni mai visez ca fumez,trag dintr-un fum o tigara intreaga,si apoi am mustrari de constiinta.Visez ca ,daca am aprins o tigara,voi deveni iar dependenta.Dar ma trezesc si ma bucur ca a fost numai un vis!Si acum pentru miha simiuc:Daca te prind ca te reapuci de fumat vin la tine si-ti trag una de nu te vezi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

gata fetelor - mai am 5 tigari. dupa care ma opresc complet.

cum pot trece de prima dupa masa?

http://tt.lilypie.com/QIg2p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

quote:
Originally posted by roxica

buna fetelor
la mine e a 18-a zi fara tigari...nu stiu daca e normal dar parca ametesc mai rau si am inceput sa tusesc....desi nu sitn racita; a mai patit cineva asa ceva?


Roxica


Buna Roxica, eu nu mai fumez de 12 ANI. Am avut acesta tuse aproximativ 2 luni(am crezut atunci ca este din cauza lasarii bruste, fumam aproape 30-35 tigari pe zi). Am avut un motiv bine intemeiat, fiului meu(1 an) i se confirmase diagnosticul ASTM BRONSIC. Mentionez ca in timpul sarcini si cat am alaptat(11 luni) nu am fumat deloc. Probleme am avut si eu dar nu din cauza frigiderului (eram la spital cu Mihai, facuse inca O CRIZA) si din cauza mainii(nu stiam ce sa fac cu ea, imi lipsea ceva<<tigara>>). De atunci nu am mai fost tentata sa fumez desi sotul meu fumeza si acum. nu s-a putut lasa. DACA VREI, POTI!- Chestie care nu a functionat si la cafea, desi imi face rau.

Mamica de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Buna fetelor,

Martea trecuta am intrat pe acest forum, miercuri am primit cartea lui Carr de la Almo (almo), sambata am terminat cartea si tot sambata am fumat ultima tigara din viata mea. Sunt sigura ca a fost ultima!!!
Fetelor, e inccredibila cartea asta. Iti deschide ochii si iti arata cat de imbecil esti sau ai fost pt ca fumezi. In fine, la mine a functionat.
Deci sambata am fumat ultima tigara din viata mea!!! Asa ca azi e a 2a zi de nefumatoare. Si ma simt extraordinar. Am trebut brusc de la 40 de tigari pe zi la ZERO si ma simt extraordinar. Am avut ieri usoare ametelei, dar in rest nu am nici o problema.
Dar pt mine cel mai important tzel este sa-l determin pe sotul meu sa nu mai fumeze. El fumeaza de 20 de ani iar ultimii 10 ani foarte mult. Surpriza 1neplacuta a fost ca abia saptamana asta ne-am dat seama ca el fumeaza 3 pachete de tigari pe zi, noi crezand ca fumeaza doar 2. Imens nu e asa? De marti so3tul meu a inceput sa-si puna plasturi nicorette si a ajuns la mai putin de 2 pach pe zi...de la 3... Dar saptamana asta sper sa-l determin sa citeasca cartea lui carr si sa-si desfunde si el creieru.

Va pup si mai revin.

Sunt super fericita.
Sivy.

Mergi la inceput