Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

sunt in a 5a zi fara afumatoare...sunt...bine si ce am observat nu mai sunt nervoasa , mai ales in trafic, pufff deodata nu ma mai enerveaza nimeni si nu cred ca ceilalti si-au schimbat stilul de condus.

ahh, si cafeau est la fel de buna si fara tutun, si plus de asta nu mai beau 3 cani, am redus la una pe zi.

Roxica amintesteti si ca nefumatorii au zile de cacao.

Minoki nu te mai gandi la frigider, Eu una nu am probleme de genul, uneori mai imi vine dar imi caut repede altceva de facut.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna fetelor; saru-mana pt incurajari si sustineri; nu am fumat aseara nu am fumat nici acum desi tare as vrea una sau doua sau un pachet..trec prin niste momente de stres cumplit la servici, incerc sa ma mut si mi se pun mii si miii de bete in roate dar sint constienta ca tigarea nu rezolva nimic si mi-e groaza de gustul ala rau in gura, de mirosul urit din haine sau din par...de dezamagirea mea si a celor dragi mai ales a fetelor mele si a sotului care imi spune mereu cit apreciaza ca m-am lasat...sper sa trec..eu nu ma gindesc deocamdata la mincare pot sa ma ingras prefer putin mai grasuta decit cu lulea in coltul gurii...o bunicuta grasuta si draguta ma vad in viitor dar o bunicuta slabuta si cu tigarea cind stau cu nepotii nu mi-ar place...
va pup pe toate si mai vorbim
pe curind
cu drag


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

fetelor

inca tot nu am reusit sa ma las

dar vroiam sa va intreb in cat timp dupa ce ati renuntat ati ajuns sa va simtiti mai bine? si in ce fel - care au fost simptomele placute?

http://tt.lilypie.com/QIg2p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

minoki multumim ca ai intrat pe la noi si da noi avem nevoie de incurajarile tale asa ca te rugam sa intri mai des.

si eu pot sa spun ca am o pofta de dulciuri mult mai mare ca inainte. Adica daca inainte imi statea cioco in dulap cu lunile acu' tot imi vine sa merg la dulap sa vad ce mai e dulce de lins . Reteta mea insa de slabit sau de mentinere, pe care v-o recomand si voua si functioneaza f f bine, e ca nu mananc seara. Daca vreau sa mai slabesc dupa ora 3 sau 5 nu mananc deloc, iar daca mi se face f foame, fara sa ma asez la masa mananc cateva guri de ceva care stiu ca imi v-a alinta foamea, nici intr-un caz dulciuri ci cascaval pe o bucatica de paine prajita cat musc de doua ori, repet asta peste o ora daca simt ca mi-e foame sau mananc cereale cu lapte dar nu f multe. Pot sa va recomand Herba Life Shacke care e un bun inlocuitor pt cina.

Lemoni tu ai citit cartea? Acolo scrie ca pach-uirle nu te ajuta la nimic ca de fapt nu fac decat sa iti haraneasca organismul cu nicotina. Ca sa scapi de dorinta de a fuma trebuie sa nu mai hranesti corpul cu nicotina. Nu faci decat sa te chinui. Cel putin nu mai pune pach, iar pach cu tigara e mai rau decat doar tigara.

Anniefelicitari! ma bucur ca ai reusit sa spuni NU tigarilor!

Cristiemotional m-am simtit bine inca din primele zile. Se spune ca dupa dureaza 3 saptamani pana ce nicotina se elimina din organism si ca dupa aia nu o sa mai simti nevoia sa fumezi.
Eu inaca din primele zile m-am simtit usurata ca de o povara.
In fiecare dimineata cum ajungeam la servici gandul meu era sa imi fac cafeaua si sa savurez o tigara. Tot amanam momentul ca imi era rusine sa ies imediat, in birou la mine nu fumeaza nimeni, si va dati seama ce miros aduceam cu mine de afara in fiecare zi. Unde mai pui ca sunt singura femei si fumatoare. In fine, cand fumam dimineata imi amorteau buzele apoi fata si apoi simteam ca ametesc de trebuia sa ma sprijin de un perete. Tot nu ma lasam insa si fumam tigara pana la capat. Cand intram in birou trebuia sa ma concentrez bine sa nu cumva sa cad. Aveam nevoie de cateva minute sa imi revin. Ma rugam sa nu ma intrebe cinev ceva ca sa nu vada cat de ametita eram. Uneori dupa cateva minute ma mai luau si palpitatiile ca ma speriam. Si cu toate astea iesem in fiecare dimineata la tigara. Cand am spus gata de azi nu mai fumez, surprinzator nu mi-a mai stat nici gandul la tigara si m-am simtit fericita ca nu mai trebuie sa suport acele senzatii in fiecare dimineata.
Nu pot sa spun ca m-am simtit mai bine la inceput sau mai tarziu. La mine in casa tigarile ramase stau pe frigider. Acum ma gandesc ca ar trebui sa le ascund ca de multe ori imi amintesc de ele doar ca le vad.
Asa ca pt mine simtomele placute sunt ca nu mai ametesc dimineata si nu am mai avut palpitatii. Stiti ce gust aveati in gura dimineta cand fumati? Ei nu mai am nici aia si pot sa respir langa fata mea fara sa imi miroase respiratia. Nu vreau ca atunci cand mai creste sa ramana cu amintirea ca mama ei mirosea urat cand o tinea in brate. Uneori trebuia sa fug de la tigara direct sa o iau in brate fara sa mai apuc sa iau niste apa de gura. Noroc ca era prea mica sa realizeze. Si plus, acum dimineata fata mea arata mai bine si nu ca inainte, cand aratam de parca atunci trebuia sa ma culc nu sa ma scol.

Sunt sigua ca toate puteti sa va lasati daca vreti cu adevarat!






Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

draga Cristi!La mine efectele s-au vazut camd dupa o luna,a inccepu sa mi se curete vocea plamanii nu mai harcai dimineata cand ma trezesc si nu mai imi simt capul cat o oala.Desi dau lupte grele cu frigiderul acum de cand m-am lasat eu spun ca merita.AAA1Si sa nu mai spun de ten.Il simt mai curat si are o culoare mai roz,si nu mai e asa poros.Asa ca fetelor....Inainte cu curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cristi, orice simptome neplacute ar fi, ele dispar odata cu eliminarea nicotinei si a celorlalte toxine din organism. Nu mori de sevraj, dar de tutun poti muri. Poti gindi si asa. Eu personal nu am aut simptome neplacute, pentru ca neplacut rau de tot era cind fumam (si continuam, dasteapta de mine!). Cind m-am lasat a fost intii binisor, apoi din ce in ce mai bine. Cam greu cu dorinta de a lua o tigara, mai ales daca si fuma cineva prin preajma, dar am rezistat si acum e chiar muuult mai bine. Si plaminii s-au curatat (vazut pe Rx). Sincer, totul tine doar de tine, de vointa ta. Mult succes!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by cristi_2003
dar vroiam sa va intreb in cat timp dupa ce ati renuntat ati ajuns sa va simtiti mai bine? si in ce fel - care au fost simptomele placute?



In primul rand am scapat de acele secretii scarboase din gat,dimineata.Si apoi de mirosul din par si haine.
Eu am fumat din placere,nu neaparat din necesitate si m-am lasat cand am ramas insarcinata.Sper ca dupa ce termin cu alaptatul sa nu-mi vina vreun gand.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Miha, nici sa nu indraznesti sa te apuci din nou!

www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Poze recente
Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

quote:
Originally posted by ralnied1


Miha, nici sa nu indraznesti sa te apuci din nou!




desi fetelor nu ar trebui sa ma bag caci nu am fumat niciodata si nici nu o voi face deci nu am ce cauta la voi insa vazand ultima postare mi-am zis si ducand un mesaj foarte important unor fete de la un anumit grup de slabire m-am gandit ca e cazul sa ma opresc si aici dar nu pentru a face pe cineva ci pentru ca mesajul meu are cat de cat legatura cu dependenta mai ales o anumita parte pe care o subliniez cu albastru

quote:
Originally posted by rall

Nora, te stiu de... peste 3 ani cred, in lupta cu kilogramele (sunt in aceeasi situatie


si eu credeam ca stiu tot dar o sa-o vezi pe Nora in vara...si asta din ciclul "eu stiu_voi nu" ca sa ne mai si jucam caci virtual se poate - afara nu prea....caci risti sa ti se spuna ca ai innebunit ...cu toate ca nu...dimpotriva...vrei sa schimbi ceva si tu canti si canti...dar nimenu nu te aude...dar ce conteaza cand canti I will survive si viitorul suna bine si pentru ca sa nu i se taie aripile din start unei asistente de nadejde a unui cavaler neinfricat fara ca ea nu sa se fi inaltat deja (desi in cazul de fata nu se pune) a slabi e ca si soferita la inceput de drum - la inceput ti-e grea si o parcare in linie dreapta sa zicem dar lucruri mult mai grele vor parea ultrausoare cand are permisul in mana - desi inca procesul de cunoastere nu s-a terminat caci greul de atunci va incepe... insa satisfactii pe masura daca iti conduci propria masina pe care ti-ai si cumparat-o singura (dar nu e regula)iti conduci si propria viata si nu stai ani de zile sa bati pasul pe loc
deci incepeti sa VISATI caci prin vis se nasc actiunile marete dar totusi nu DORMITI caci daca o faceti altii care nu dorm vor culege lauri chiar daca acestia la o adica sunt imaginari dar nu conteaza cat timp ai un vis si faci ceva pentru ca el sa se implineasca

si eu sunt dependenta de emoticoane dar nu toate - si nu pot scrie un mail convingator fara sa imi cer scuze pentru asta
cum ma tratez?!









Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei m-am transformat din in , si lupt neinfricat PENTRU NEDISCRIMINARE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Buna fetele!

De mult am vazut subiectul si ma tenta sa intru insa...mi-e greu tare de tot sa ma las de pacatoasele astea de tigari!

La prima sarcina din secunda in care am vazut testul pozitiv nu am mai pus tigarea in gura...pana am terminat cu alaptatul,doar 3 sapt am alaptat

Apoi a venit sarcina 2,eram in Romania cand am aflat ca sunt insarcinata si nu am reusit sa ma las de tigari pana nu m-am intors aici,deci 2 sapt. dupa ce am aflat ca sunt insarcinata am fumat in continuare

Iarasi toata sarcina nu am pus gura pe tigare,dupa ce am nascut mi-am propus sa nu ma re-apuc insa gandul doar la tigari imi statea, m-am chinuit 3 luni cat am alaptat sa nu fumez. Ziua in care am terminat cu alaptatul a fost si ziua in care am inceput sa fumez din nou,ca si cand nu le-as fi lasat vreodata

De atunci am mai avut 2 tentative,prima a durat 1 zi iar a doua cateva ore

Daca as avea vointa si un motiv buuuuun,cum a fost in timpul sarcinii-pentru bb, nici nu mi-ar sta gandul la ele.
Si faza cu pentru sanatatea mea nu tine,stiu care sunt urmarile si toata problemele,nu mi-e de ajuns
Sotul meu nu fumeaza,deci tentatii nu as avea...si totusi NU POT dar VREAU!!!



Mergi la inceput