Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxicasilvy24sunteti pe calea cea buna. uite si roxica intaraste ce se spune ca dupa 3 saptamani te simti din ce in ce mai bine.

acum eu v-as pune un link la situl autorului dar cred ca se considera reclama nu??? sa vedeti cati au reusit sa se lase cu aceasta carte, mai ales celebritati si actori ca Anthony Hopkins si Ashton Kutcher. Pe site gasiti si un interviu cu ei, pacat insa ca e in engleza...
silvy daca gasesti situl daca nu ti-l trimit prin PM ar fi bine sa scoti la imprimanta pt sotul tau si pagina aia sa vada actorii si ce se spune despre carte pe prima pagina.
Da si eu sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa il fortezi acum.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fetelor, e buna Nicorette? Da ceva rezultate? Am vazut ca acum au aparut si plasturii antitutun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca folosesti Nicorette, plasturi sau guma, e ca si cum in loc de compot ai minca mere (sau invers), pentru ca tot contin nicotina. Adica te lasi de fumat prin alt input de nicotina... Nu prea merge.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara!

Am venit si eu sa va fac galerie si sa va zic ca DA, SE POATE! Eu m-am lasat de 3 ani si jumatate, asta dupa 12 ani de fumat masiv (20-30 de tigari pe zi, si nu din cele light). Nu a fost usor, dar nici atat de greu. Partea cea mai grea a fost sa ajung in momentul in care sa zic GATA! (asta dupa aproape de 2 ani in care le rarisem mult... dar inca mai fumam) si, asa cum a mentionat una dintre fete, sa admit ca toate motivatiile mele pentru a fuma (nervi, stres, ura sa traiasca a venit 1 Mai, ca e ziua lu' X sau Y)erau false si ca de fapt...eu chiar vreau sa ma las.

Ei bine, am pus cateva kile pe mine, dar ... so what? Daca asta e pretul care trebuie platit pentru tenul clar mai curat si fara probleme, pentru respiratia proaspata, pentru disparitia tusei, pentru disparitia bronsitelor care numai nu se vindecau, pentru faptul ca hainele si parul nu mai miros ca niste scrumiere, pentru conditia fizica net superioara (si mai pot continua cu avantajele)... ei bine, ma bucur ca pretul e atat de mic.

Suportul celor din jur e fff important. Cand am declarat ca vreau sa ma las de fumat, ai mei (toti fumatori) au avut grija sa-mi aduca aminte de "promisiune" de indata ce mentionam ca ce m-ar tenta o "pipa". Sotul, care e "in domeniu" - lucreaza ca smoking cessation consultant, adica ajuta sa se lase de fumat pe cei care vor- a fost clar alaturi de mine din prima clipa, dar fara sa fie agresiv, fara sa-mi zica "nu e voie, nu e bine" (as fi scos limba la el si as mai fi "bagat" vreo trei pipe una dupa alta, numa asa de ciuda )

Nicorette nu am folosit decat vreo cateva zile, mi-am innabusit "poftele" in principal cu Tic-Tac.

Acum, dupa atata vreme, nu ma mai tenteaza ideea de fumat, nici macar in vis (pana acum vreo 2 ani, mai visam ca fumam si ma trezeam taaare rusinata si confuza) si ... mi-e mult, mult mai bine.

Mult succes la toata lumea si un week-end fain!


Dark Bendis



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu am incercat Nicotinell tot guma cu tutun, si la ce gust oribil are am preferat sa fumez decat sa mestec "chestia aia"

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Salutare, fetelor! Sunt o clienta mai veche a acestui forum, dar de vreo 2-3 ani de zile n-am mai dat o geana pe aici. Stau si ma intreb de ce.. pentru ca azi, in nevoia de niste informatii, am intrat pe forum si citind cateva topicuri, mi-am amintit cat de prietenoase, saritoare si amuzante sunteti.
Almo, vrea si je cartea, te rog, pentru ca vreau sa ma las de fumat de la 1 mai. Stiu, ar trebui sa ma las din acest moment, dar.. ma duc in vacanta 2 saptamani, o sa conduc mult si ma cunosc, fara tigara la volan nu da masina randament. Deocamdata!
Sunt tare curioasa sa citesc cartea, chiar daca sunt constienta ca nu imi va spune multe lucruri noi.
De o saptamana de zile simt un junghi la gat pe partea dreapta. Am masat zona, degeaba, se simte ca si cum ar fi vena care ma doare sau ceva de genul.. Tocmai am scapat de o raceala si ma dor plamanii, simt ca ma ard, tusesc non-stop. Hai sa le numesc simptome trecatoare pe acestea, insa iata o lista cu cele permanente pe care le am din cauza fumatului:
- cearcane cat China!
- riduri la 27 de ani pe frunte, de care sper sa pot scapa, totusi
- dantura ingalbenita
- respiratie de.. tutungioaica
- haine, par, maini mirosind tot timpul a fum
- cel mai important, lucru, dupa parerea mea: tonusul zilnic. sunt tot timpul obosita! indiferent daca dorm 3 ore sau 12 ore pe noapte, sau daca lucrez 3-4 ore pe zi, ma simt de parca as avea 100 de ani. dimineata ma trezesc cu dureri groaznice, de parca ma doare carnea pe mine.
Iar acum, un nefumator ar zice, bineinteles: Si, dupa toate astea, inca mai fumezi? Pai da, fumez.. de ce? Pentru ca parca nimic nu se compara cu tigara de dimineata, cu tigara din pauza de la servici cu colegii, cu tigara pe care o savurezi cu prietenul depanand cele de peste zi, cu.. tigara de.. dupa.. Si stai si pui in balanta aceste dezavantaje si "avantaje" ale fumatului si realizezi ca "avantajele" sunt de fapt in mintea ta numai, nu sunt lucruri palpabile - ca si fumul pe care il inhalam, as zice.
Eh.. dar hai ca ma iau cu vorba si uit ce vreau sa zic: fetelor, felicitari celor care v-ati lasat! Va admir! Stiu ca treceti prin momente grele, dar nu va reapucati de fumat, ganditi-va la sanatatea voastra!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Salut, fetelor! Ce mai faceti, cum va mai este astazi, fara tutun?
Lasati-l definitiv si irevocabil. Stiu ca este greu, dar e mult mai bine fara, va spune o cunoscatoare(fosta fumatoare inraita).



Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

DarkBendis multumim ca ai trcut pe la noi si ne-ai impartasit din experienta ta. Sa mai treci.

Addicted ai dreptatate in tot ce spui exact asa e cand fumezi, inventezi tot felul de motive sa poti fuma si nu vrei sa auzi sau sa rationalizezi toate efectele nocive ale nicotinei.
Trmitie-mi pe pm adresa de email sa iti pot trmite cartea. Dar sa nu uiti sa treci pe la noi si sa ne pove daca 1 Mai a fost ziua cea mare pt tine. Multa bafta!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Originally posted by mhldvrc

Salut, fetelor! Ce mai faceti, cum va mai este astazi, fara tutun?

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc





Un adevarat cosmar ultima saptamana pana si cosmar mi se pare un cuvant bland

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

quote:
Originally posted by Annie80
Un adevarat cosmar ultima saptamana pana si cosmar mi se pare un cuvant bland
------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.


Annie, nu dispera, vor trece toate,un pic mai multa VOINTA. Nu incerca sa fumezi, e mult doar pana la primul fum, restul e o joaca.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput