Mai cunoasteti preoti cu har ?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

habar n-avem ce vrea, iti dai tu seama :))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daaa, spunem ca de fapt habar n-avem ce vrea, da' pe de alta parte avem teorii foarte ferme :-))

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu, era doar o exprimare golaneasca pt "misterioase sunt caile Domnului"
:-))

Harul e Har, nu se modifica in functie de substanta, adica eu asa cred si asa mi se pare logic.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Sabinelu, mie nu mi se pare deloc logic :-), dar cum in viata de toate zilele nu mai am cum sa ma izbesc de posibilitatea unei "cantariri", nici nu voi incerca sa initiez o dezbatere incingatoare de spirite :-)

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Mi-a placut mult cum a descris A. Plesu vesmintele preotilor:

Vestimentatia preotilor in timpul slujbei se raporteaza, de asemenea, la modul ingeresc. Odajdiile sunt un deghizament angelic. Stiharul stralucitor al diaconului evoca imbracamintea de lumina a corurilor ceresti, "vestmantul mantuirii", "haina veseliei". Orarul (asezat pe un umar la diacon si pe ambii umeri la preot)e o "urma" a aripilor. Intreaga miscare a coprului preotesc in timpul liturghiei trebuie sa fie lina, armojnioasa, iradianta, "ca zborul ingeresc".




Alina

Plesu este un scriitor foarte bun. Iar un scriitor inzestrat gandeste in metafore, se exprima in metafore si vede metafore peste tot

Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by denizel

quote:
Originally posted by Sabina

Denizel, daca Dumnezeu vrea, curentul electric se transmite si printr-o coala de hartie

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Sabina, intrebarea este: vrea? :-) El vrea sa fie reprezentat de niste materiale inerte?" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


nu putem noi sti care e "material inert" si care nu,Dumnezeu cunoaste inima fiecaruia si va judeca la vremea potrivita.Harul lucreaza in preoti nu pentru "vrednicia" lor(de fapt ce inseamna a fi cineva vrednic?tu ce zici,te consideri "vrednica" de harul lui Dumnezeu?)ci pentru fagaduinta facuta Bisericii.Si apropo de subiect,citeam aseara la parintele Bastovoi ceva exact despre asta.Si el spune ca noi categorism preotii in fel si chip,dar harul lui Dumnezeu lucreaza si are putere pentru credinta noastra.El da exemplu pe femeia cu scurgere de sange care s-a atins de Mantuitorul si s-a vindecat.Multi se atingeau de El,dar n-au primit nici vindecare,nici nimic.Asa e si cu preotii,Dumnezeu poate face minuni printr-un preot "nevrednic" daca omul are credinta.Si mi-a placut finalul:"Dupa credinta ta iti va fi tie si sa nu uitam ca Hristos lucreaza in toate si sa nu mai impartim preotii pe categorii.Infricosator lucru!Aratam ca noi n-am cunoscut nimic din Dumnezeu,si aratam cat suntem de necredinciosi,cautatori la fetze,si oameni saraci in inima noastra,saraci de gandul cel bun."citat din "Puterea duhovniceasca a deznadejdii" - o recomand oricui cu caldura
Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:

Si apropo de subiect,citeam aseara la parintele Bastovoi ceva exact despre asta.Si el spune ca noi categorism preotii in fel si chip,dar harul lui Dumnezeu lucreaza si are putere pentru credinta noastra.El da exemplu pe femeia cu scurgere de sange care s-a atins de Mantuitorul si s-a vindecat.Multi se atingeau de El,dar n-au primit nici vindecare,nici nimic.Asa e si cu preotii,Dumnezeu poate face minuni printr-un preot "nevrednic" daca omul are credinta.



Irina, sunt suta la suta de acord cu ce spune parintele Bastovoi: harul lui Dumnezeu lucreaza!!!
Numai ca mi se pare fortata si exagerata comparatia dintre preot si Mantuitor...
E drept ca Dumnezeul nu o sa lipseasca de revarsarea harului pe un biet om care nu are nici o vina ca preotul sau e asa cum e. Dumnezeu trimite harul Sau omului care se adreseaza cu sincera credinta, chiar daca preotul este nevrednic. Sunt convinsa ca harul se transmite de la Dumnezeu catre omul credincios, dar nu intotdeauna si obligatoriu prin preot. Da-ne voie si noua, astorlalti, sa avem parte de Mila .

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by denizel

quote:

Si apropo de subiect,citeam aseara la parintele Bastovoi ceva exact despre asta.Si el spune ca noi categorism preotii in fel si chip,dar harul lui Dumnezeu lucreaza si are putere pentru credinta noastra.El da exemplu pe femeia cu scurgere de sange care s-a atins de Mantuitorul si s-a vindecat.Multi se atingeau de El,dar n-au primit nici vindecare,nici nimic.Asa e si cu preotii,Dumnezeu poate face minuni printr-un preot "nevrednic" daca omul are credinta.

Irina, sunt suta la suta de acord cu ce spune parintele Bastovoi: harul lui Dumnezeu lucreaza!!!
Numai ca mi se pare fortata si exagerata comparatia dintre preot si Mantuitor...
E drept ca Dumnezeul nu o sa lipseasca de revarsarea harului pe un biet om care nu are nici o vina ca preotul sau e asa cum e. Dumnezeu trimite harul Sau omului care se adreseaza cu sincera credinta, chiar daca preotul este nevrednic. Sunt convinsa ca harul se transmite de la Dumnezeu catre omul credincios, dar nu intotdeauna si obligatoriu prin preot. Da-ne voie si noua, astorlalti, sa avem parte de Mila ." Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

desigur ca harul lui Dumnezeu lucreaza si prin alte "mijloace" decat preotul,fiindca harul lui Dumnezeu ajuta la pocainta,lucrarea faptelor bune,etc.,dar in acelasi timp doar prin preoti Sfintele Taine sunt facute lucratoare.Validitatea Sfintelor Taine nu depinde de ceea ce consideram noi a fi "vrednicia " preotului,si asta cred ca am mai discutat noi mai de mult.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Parintele Ioan Popescu de la Biserica Icoanei . Adevarat duhovnic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Parintele Daniel Goga, Biserica Sf. Nicolae, cu hramul Sf. Antonie cel Mare, str. Jean Steriadi, sector 3. Preot exceptional, respecta "cuvantul Domnului, modern in gandire si conceptii, Preot Paroh al unei bisericute in lemn cu atmosfera foarte placuta, cand se spovedeste, se pune muzica religioasa, pentur a nu fi ispititi sa auzim cele spune de enoriasul spovedit, in caz ca ne asezam pe bancuta prea aproape de preot.

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

FEBRUARIE

Mergi la inceput