Mai cunoasteti preoti cu har ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Megbeng asha am si eu preotul meu de suflet.Merg de cate ori pot in afara bucurestiului sa il vad,sa ma binecuvanteze si sa ma asculte.Cred in el,in harul lui.E singurul pana acum la care merg cu inima deschisa si care ma face sa cred CA MA EXISTA PREOTI CU HAR SI OAMENI DE CALITATE, ptr ca si ei sunt oameni nu?
In schimb NU POT FII DE ACORD CU MAREA MAJORITATE A PREOTILOR CARE SE ROAGA "PTR BANI".Cunosc f f f multe cazuri.NU POT FII DE ACORD CU APARITIA BISERICILOR SUPER POMPOASE CA CIUPERCILE DUPA PLOAIE IN TIMP CE SUNT ATATIA AMARATI CARE NU AU CE MANCA.Nu pot fii de acord cu fanatismul si dogmele ortodoxe si nu numai.Nu pot fii de acord cu persoanele care merg la biserica saptamanal si dupa ce ies de acolo tuna si fulgera ,sunt plini de ura,frutrari,si alre delicii de genul asta.
Cred in dumnezeu,daca nu pot merge la preotul meu de suflet(care imi este si mentor de altfel)ma rog singurica acasa.Vreau sa fac un lucru bun si sa ajut?well sunt atatia amarati care se bucura si de o felie de paine daca le-o dai.Sunt atatea animale ale nimanui care au nevoie de dragoste.Eu asha vad lucrurile!

34+saptamani http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

quote:
Originally posted by ALINATXA

...Vreau sa fac un lucru bun si sa ajut?well sunt atatia amarati care se bucura si de o felie de paine daca le-o dai.Sunt atatea animale ale nimanui care au nevoie de dragoste.Eu asha vad lucrurile!



Bine, am intzels io partea aia cu preotzii,ca unii-s cu + shi altzi cu lipsuri, da astalalta din spusa ta n-am dumirit-o din cum este(am subliniat):
- "amaratii"(cu "felia de paine") presupun ca-s oamenii unii,
- "animalele"(cu "nevoi de dragoste") presupun ca-s animale(maidanezi,pisici stradale,etc.)
- ei bine, intrebarea mia e cum pui tu semnele alea + shi minus?
= ii scobori pe "amaratzi" alaturi de "animale"?
= adaugi "animalele" la conditzia "amaratzilor"?
...ca mie mi se pare ca nu prea se potriveshte...adica dragul de animale sau fapta buna fatza de animale,io nu prea o stiu incadrabila ca venind din Har shi aducand Har ca shi una aidoma catre un semen.
...parerea mea desigur !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Raspunzind la subiect...
DA, cred ca mai exista preoti cu har.
La mine e o situatie fericita si putin deosebita
Eu merg la slujbe la Capela unui seminar Teologic.Preotii de acolo nu au cerut niciodata bani pt nimic,nu-i deranjeaza copiii(atita timp cit nu trag ceva jos :),si efectiv nu am nimic sa le reprosez

Cunosc si alt fel de preoti ,nu are rost sa mai discut si eu, s-au spus multe la subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Preoti cu HAR?... Controversat subiect. Cred ca orice ai spune... tot te prinde cineva si te "sifoneaza".

Marilena imi place tare de tot sa te citesc.
Si chiar mi-ai reaprins un beculet. Si eu am un parinte duhovnic de la o manastire de langa Bucuresti pe care il vizitez nu doar de sarbatori ci cand simt eu ca trebuie sa-mi mai incarc bateriile si sa-mi mai linistesc gandurile. In rest am asistat cu placere la slujbe in diferite biserici din Bucuresti ... si pot spune cu bucurie ca am fost atrasa de modul in care erau savarsite si m-am simtit tareee bine dupa aceea. Nu m-am gandit insa sa schimb impresii intre 4 ochi si cu alt preot. De ce zic ca mi-ai reaprins beculetul... pt ca m-am gandit si eu nu de putine ori ... ce s-ar intampla daca as ramane fara duhovnicul de-acum. Si mi-ai dat tu oarecum un raspuns prin mesajul tau. Multumesc mult!



LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenn spune:

Am si eu cateva lucruri de zis la acest subiect...Nu vreau sa conving pe nimeni sa fie de acord cu opiniile mele asa cum eu nu sunt de acord cu unele dintre opiniile altora...

Preoti cu har exista...Numai ca problema e alta...oamenii neavand incredere intr-un anume preot tind sa creada ca acel preot nu are har. Toti preotii primesc acelasi har de la Dumnezeu cand sunt hirotoniti, numai ca fiecare dintre noi simtim acel har manifestandu-se la un preot in functie de cata incredere avem sau nu ca rugaciunile sale pentru noi ne ajuta si de credinta noastra in Dumnezeu...Nu intotdeauna rugaciunile noastre primesc raspunsul dorit si cand vrem, uneori ne mai este pusa la incercare credinta sau mai depinde si de cate am fi in stare sa facem pentru ceea ce ne rugam...De asemenea, nu-i de ajuns ca preotul sa aiba har, mai conteaza si ceea ce facem noi, credinta noastra...

Personal, cand aveam vreo 3 ani si ceva, am simtit pe propria-mi piele ce inseamna haru divin (mi-a povestit mama)...Nu eram bolnava, dar aveam o problema de care nici medicii si nimeni altcineva nu m-a scapat, doar rugaciunile unui preot, puritatea mea de copil si credinta mamei au facut ca eu sa scap de problema foarte repede. Acel preot e batran acum, traieste si inca roiesc oamenii in jurul lui, apeleaza la el, desi sanatatea nu-i mai permite sa fie in permanenta in mijlocul si la dispozitia oamenilor...Acest preot are un nepot, preot, dar care e atat de diferit, e opusul (in rau) bunicului sau...aici intervine neincrederea...

Mai cunosc preoti care pentru mine au har si orice suparare ai avea iti trece dupa ce vorbesti cu ei, ambii sunt din garda veche. Unul este de la mine din oras, Traian Mazare de la Biserica Sf Imparati Constantin si Elena care m-a si cununat si are o bogata cultura teologica...E o placere sa ii asculti predicile, nici nu simti cand trece timpul si spune atatea lucruri interesante...Te lipesti la rana cu el desi la prima vedere poate sa para un pic aspru dar nu e deloc asa, sa nu mai spun ca respecta enorm de mult femeia...Un alt preot care te umple de bucurie este staretul de la Manastirea Turnu din Targsoru Vechi, jud Prahova, la 10 km de Ploiesti, pr Valentin...Este de o bunatate rar intalnita, oricand gasesti un ajutor la el, un sfat bun... Niciodata nu a cerut nimic de la nimeni dar a primit atat de multe, a facut atat de multe pentru manastire, incet-incet va reusi sa o reconstruiasca (manastirea e veche de cateva sute de ani si a fost o ruina cand s-a redeschis dupa revolutie), a reusit sa reconstruiasca una din bisercile manastirii, a facut chilii, ajuta saracii, urmeaza sa faca si un azil pentru batrani, plus multe altele... De cate ori ma duc acolo ma incarc sufleteste, plec de acolo mai linistita si mai impacata cu mine insumi...Desi e in plin proces de reconstruire, te simti atat de bine la acea manastire, de parca ai simti prezenta lui Dumnezeu in orice firicel de iarba...Manastirea aceasta parca a renascut din propria cenusa, si cand ma gandesc la cate greutati a intampinat pr staret ca sa poata sa o refaca...

Preoti la fel de buni or mai fi dar nu ii cunosc eu.

As mai vrea sa fac cateva precizari referitoare la ceea ce a spus Ham:

- ca sa iesi preot e nevoie de scoala ca sa poti invata lucruri pe care nu ai cum sa le inveti singur, un ex ar fi savarsirea Sfintei Liturghii, cea mai importanta dintre slujbele bisericii ortodoxe si poate si a celei catolice...muzica bisericeasca nu o poti invata singur sau dupa ureche ca altfel suna naspa...stiu ce zic...In scoala un preot capata invatatura, harul il primeste la hirotonie...

- fara acele texte scrise de oameni noi cei de azi nu am mai fi cunoscut Biblia cu Vechiul si Noul Testament, oameni care au fost inspirati de Dumnezeu cand le-au scris ca sa le putem citi si noi...

- icoanele din Biserici nu sunt chipuri cioplite...ar fi fost asa daca Iisus Hristos nu ar fi venit pe pamant ca sa innoiasca Vechiul Testament si sa faca un nou legamant cu oamenii...In Vechiul Testamant nu era iubirea de aproapele, era ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, Iisus a innoite aceste lucruri si a spus sa intorci si celallt obraz daca esti lovit...De ce? Cand faci numai bine unui om care iti face numai rau pana la urma acel om se imbuneaza si nu iti mai face rau, se caieste...ca nu e mereu asa asta-i alta treaba...

- icoana e o reprezentare a unui sfant...de fapt nu te inchini materialulul din care e facut icoana, ci sfantului reprezentat...altfel te rogi cand vezi chipul unui sfant sau al Maicii Domnului sau al lui Iisus...e ca si cum te-ai uita la o poza cu cineva drag de care ti-e dor si parca simti acea persoana mai aproape cand te uiti la poza, si nu iubesti hartia pe care e poza ci persoana, asa e si cu icoana...

- crucea nu este unealta uciderii Mantuitorului (asa gandesc toti sectantii)...pana si omul cand sta in picioare si cu mainile intinse pe orizontala, paralel cu pamantul are forma de cruce, asta nu inseamna ca suntem unealta uciderii Mantuitorului...Iisus a murit pe cruce ca sa ne lase noua oamenilor cea mai puternica arma de care se teme si cu care il poti invinge pe diavol...Crucea are o semnificatie mult mai profunda decat putem intelege noi oamenii...Bratele orizontale ale crucii semnfica faptul ca Dumnezeu imbratiseaza omenirea si suntem sub ocrotirea Sa...Un ex in acest sens...cand am vazut de acolo de sus de pe munte Crucea Caraiman (cand mergi la ea nu o vezi decat cu putin inainte de a ajunge la capatul drumului) , am avut o puternica impresie ca ma imbratiseaza si ca ii ia in brate pe toti cei care vin sa o vada...si daca o cruce care e sus pe un munte si nu in biserica iti lasa o asemenea impresie...

- ai nevoie de carti ca sa propovaduiesti mesajul Domnului tocmai pentru a nu-l propovadui gresit sau sa il intelegi gresit...

- Iisus nu avea nevoie de carti cand propovaduia cuvantul lui Dumnezeu pentru ca El Insusi era Cuvantul, Calea, Adevarul si Viata, El Insusi era Fiul lui Dumnezeu si nu avea nevoie de carti ca sa vorbesca multimii...noi avem nevoie de carti pe care le-au scris altii (sfintii, apostolii) ca sa cunoastem tocmai ce a vorbit Iisus multimilor de oameni adunati ca sa-L asculte...

- hainele preotilor sunt atat de frumoase si stralucitoare pentru a arata ca sufletul nostru poate fi la fel de stralucitor ca acele haine daca avem grija de el, sau poate fi chiar mai stralucitor decat hainele preotesti...stralucirea hainelor preotesti nu semnifica grandomania Bisericii Ortodoxe ci faptul ca daca avem grija si de sufletul nostru nu numai de trup, sufletul poate fi chiar mai stralucitor decat acestea...Mereu m-au fascinat hainele preotilor ortodocsi, mai mult decat cele ale catolicilor...dar fiecare gandeste ce vrea...

Si cand ma gandesc ca daca se scria tot ce a facut si a spus Iisus oamenilor, n-ar fi incaput pe Pamant toate cartile...

Gata ca m-am lungit prea mult...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

marlen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
hainele preotilor sunt atat de frumoase si stralucitoare pentru a arata ca sufletul nostru poate fi la fel de stralucitor ca acele haine daca avem grija de el, sau poate fi chiar mai stralucitor decat hainele preotesti...stralucirea hainelor preotesti nu semnifica grandomania Bisericii Ortodoxe ci faptul ca daca avem grija si de sufletul nostru nu numai de trup, sufletul poate fi chiar mai stralucitor decat acestea...



Marlenn, esti adorabila! Nu mi-a trecut macar o secunda prin cap ca ar putea exista asemenea interpretari :-)

A, si inca ceva, legat de har: curentul electric nu se transmite printr-o sarma ruginita...

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Denizel, daca Dumnezeu vrea, curentul electric se transmite si printr-o coala de hartie



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mi-a placut mult cum a descris A. Plesu vesmintele preotilor:

Vestimentatia preotilor in timpul slujbei se raporteaza, de asemenea, la modul ingeresc. Odajdiile sunt un deghizament angelic. Stiharul stralucitor al diaconului evoca imbracamintea de lumina a corurilor ceresti, "vestmantul mantuirii", "haina veseliei". Orarul (asezat pe un umar la diacon si pe ambii umeri la preot)e o "urma" a aripilor. Intreaga miscare a coprului preotesc in timpul liturghiei trebuie sa fie lina, armojnioasa, iradianta, "ca zborul ingeresc".




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Denizel, daca Dumnezeu vrea, curentul electric se transmite si printr-o coala de hartie



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Sabina, intrebarea este: vrea? :-) El vrea sa fie reprezentat de niste materiale inerte?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput