vorbe din popor

vorbe din popor | Autor: mikidutzap

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor! Am mutat mesajul de la sondaje pt ca nu mi-a raspuns nimeni acolo. Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca imi pregatesc lucrarea de dimploma cu tema >femeia insarcinata in epoca traditionala si in epoca moderna< si vreau sa va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari. 1. Copiii vostri au semne din nastere si de ce credeti ca au aparut? 2. V-ati supus unor interdictii in timpul sarcinii de teama de a nu afecta infatisarea, destinul, personalitatea copilului? Mi-as dori mult sa-mi raspundeti mai pe larg, nu doar "da" si "nu". Va voi da cateva exemple de interdictii carora se supuneau mamele pentru ca se credea ca orice actiune a mamei poate schimba infatisarea copilului, destinul etc: sa nu croseteze cu firul tinut dupa gat,caci se va naste copilul cu cordonul dupa gat, sa nu se uite la mort, caci va face copilul palid la fata, sa nu manance din oala, caci va fi copilul fara par pe cap, sa nu manance fructe crude pt ca va naste prematur, fructe lipite pt ca naste gemeni, fruct din care a fost muscat pt ca va avea copilul un semn pe fata, sa nu tina animale in brate,caci vor naste copii parosi, sa nu loveasca un animal (in special caine) pt ca va fi copilul "cainos" la suflet etc. Sunt foarte multe,sper ca v-ati amuzat, stiu ca acum toatea astea vi se par niste prostii, insa vreau sa stiu daca atunci cand erati insarcinate s-a strecurat in sufletul vostru teama ca un gest al vostru ar putea sa influenteze copilul in vreun fel. Va rog mult sa-mi spuneti daca exista pe forum un loc unde s-a discutat deja subiectul acesta. Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

In general gasesti bucati legate de subiectul tau pe la discutiile dintre viitoare mamici, care primesc tot felul de sfaturi binevoitoare de genul asa se face mama, ca asa e bine.
Tot ce pot sa-ti spun e ca nu m-am abtinut de la nimik ce mi se parea penibil, deci am mancat fructe legate si am un pui nu doi; am mancat din fructe muscate de sotul meu si bebe n-are nici un semn pe nicaieri; am catel si am tot stat cu el in brate, dar puiul meu nu e paros deloc; am mancat din oala toata viata (se zice ca-ti ploua la nunta si mi-a plouat, asa ca aku astept bogatia promisa de ploaia cu pricina :)) ) si bebe e un pic cheliutza dar nu intr-un mod dangeros. Am anuntat tarziu sarcina si desi se zice ca va vorbi tarziu copilu, e un mare orator de gangureli si discutii ganguricioase.
Nu au reusit sa-mi strecoare niciodata teama, dar nervi . . . la greu. Mai ales cand vin de la persoane teribil de apropiate care te freaca la cap cu toate superstitiile posibile si imposibile.
Singurele interdictii la care m-am supus au fost cele dictate de medicul meu.
Spor la lucrare.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu nu ma-m luat dupa chestiile astea. Oricum am avut o sarcina dificila, asa ca nu am avut timpul necesar sa ma ocup de asa ceva.
O prietena fura prune de la vecinul in timpul sarcinii, iar copilasul are pe mina un semn in forma de.....pruna! Coincidenta?

Flavia si Bianca

Bia veselia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Superstitiile sunt normale pt un popor ca al nostru. Nu am "dat" cu piciorul in animale si totusi d-ra mea a "iesit" oleaka "paroasa", in timp i s-a curatat puful cu pricina. Daca am "luat" ceva in timpul sarcinii nu am ascuns in pantalon, atunci de ce d-ra mea are un mic semn intre coapse. Imi spuneau ca daca "i-au" ceva (fur)sa spun "doi suntem, doi furam" ca sa nu-i ramana semn pe corp copilului.
Majoritatea cunoscutilor imi spuneau sa-mi dau cu mana pe la fund cand vedeam ceva ce imi displacea, sau un copil mai rau - ar fi insemnat sa stau cu mainile numai pe la fund, fiindca' parca hidoseniile imi apareau in fata . Mai nasol a fost ca am si executat de multe ori miscarea, iar dupa nastere tot aveam tendinta sa o repet.
Recunosc ca am fost superstitioasa, dar nu iti pot spune cum voi reactiona la o urmatoare sarcina stiind ca astea sunt numai...superstitii.

Multa bafta si sa fi ajutata cu opinii de toate "superstitioasele" de pe forum!

poze cu noi



Camelia & Alexandra -Elena (27 feb 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Cat am fost insarcinata am crezut numai ce mi-a convenit si nici aia prea mult. Bunica mea imi zicea ca nu trebuie sa te uiti la oameni urati, desfigurati ca iese copilul urat, ca daca poftesc la ceva si fur iese pata copilului, ca daca ma uit la cer iese cu ochi albastri si sa nu ma uit la animale care fata (era de la tara) ca le iau durerile la nastere.
Deci nu m-am uitat dupa oameni urati sau desfigurati, m-am holbat cat am putut la cer (si primii doi au ochi caprui, al treilea mai tragem sperante sa-i ramana albastri).
Pofte am avut, dar n-am furat (ca n-am avut de unde; aveam pofta de pufuleti, de bomboane mentolate si de telemea)

Si e adevarat ca nu m-am uitat la animale care fatau nici macar la tv (ca paza buna...)

deci n-am facut eforturi speciale, dar de ce-am putut m-am ferit. Mai mult de dragul bunicii pe care o ibesc mult si care a murit dupa ce am nascut primul copil (unul pleaca, altul vine)

didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Nu la ambele intrebari. Mi se pare absurd.

Pt studiul tau:

Am prins odata pantalonii cu un ac de siguranta (mi-a cazut nasturele), mi-a vazut asa o colega de serviciu, mai in varsta, si mi-a zis ca bine am facut, cica un ac de siguranta, prins pe haine in zona burtii, "protejeaza" gravida de un avort spontan. - Poti sa adaugi in lista ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikidutzap spune:

wow! ce repede mi-ati raspuns! ma speriasem ieri ca postasem msg-ul la sondaje si nu-mi raspunsese nimeni.Multumesc mult! Am mai gasit, intr-adevar raspunsuri la intrebarile mele si prin celelalte discutii ale voastre si chiar m-au distrat unele pe care nu le stiam.Nu mai stiu sigur daca tot aici am citit sau in alta parte, ca am citit atat de multe zilele astea.... era o graviduta care si-a pus pe desktop poza copilului unei alte mamici de pe forum, in speranta ca daca se uita de multe ori pe zi la poza respectiva, va fi si al ei la fel de frumos! de treaba asta ce ziceti? pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

In primul rand spor cu lucrarea!

Eu m-am luat dupa supertitii numai in masura in care mi se pareau amuzante, ca un joc. De furat m-am ferit sa fur pentru ca eu am pe coapsa dreapta un semn cica de la o floarea soarelui furata de mama.Nu zic nici ca as crede nici ca nu as crede dar m-am abtinut.
Am avut razboi civil in familie ca am vrut sa am patutz, haine si alte utilaje necesare cresterii copilului inainte sa nasc, si nu e nevoie sa spun ca nu s-a intamplat nimic rau ca le-am avut. Chiar, vreau si eu sa stiu, e cineva care a plecat la maternitate sa nasca fara sa aibe nimic pregatit si cumparat pt bebe? si daca da, s-au descurcat rudele ?
Asa...trecand mai departe: nu am infasat copilul si nu e cracanat. L-am mai si sarit uneori si nu a stat din crestere. L-am pupat pe talpi din ziua in care l-am nascut si cred ca il voi pupa pana in ziua cand se va rusina....astept cu nerabdare sa vad daca "ma da la spate" cand o fi mare.
I-am taiat unghiile cu foarfeca in loc sa i le rod cum mi s-a recomandat. Astept sa vad daca se face hotz.
L-am tinut fara caciula in cap in casa iarna, si nu a "facut meningita racind pe la gaura de la fontanela."
Nu l-am lasat sa urle ca sa faca plamani.
Nu am dormit doare eu cu copilul in camera asa cum mi s-a recomandat (ca sotu a doua zi merge la serviciu, la ce sa se chinuie). Am stat toti trei din prima zi si cred ca asa am reusit sa evitam instrainarea care apare uneori la primul copil.
Am iesit cu el din casa si inainte de botez, l-am strigat pe nume si inainte de a fi botezat si suntem bine sanatosi.
Singura superstitie de care nu am putut sa scap a fost aceea ca "copilu dupa ce e scos din scaldatoare la botez tre sa traga un somn infasurat in carpa aia in care l-ai scos ca e plina de apa sfintita". Asadar pentru mine petrecerea de botez a insemnat o mie de griji ca imi raceste copilu dormind in carpa aia usor umeda. Nu a racit, dar asta pentru ca m-am tinut dintotdeauna de regula dr meu si anume copilu il imbraci ca pe tine nu cu 7 cojoace in plus.
Nu am purtat in sarcina haine largi pe stilul barca cu panze si nu m0-a deochiat nimeni.

Fug ca s-a trezit

Va pup


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

spor cu lucrarea.

o superstitie care nu e numai in timpul sarcinii: sa nu torni bautura peste ceea ce e in pahar, daca din acel pahar s-a baut, ca iasa copilul balbait.


9+
http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Hai sa va scriu si eu una pe care inca n-am citit-o aici.Am auzit-o de la o moasa.
Deci,cica atunci cind misca bb sa fiti atente in ce parte da mai mult cu piciorusul...daca da in dreapta e fetita,iar in stanga e baietel.
M-a distrat si am zis sa va povestesc si voua!


Dana 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Eu nu am copii, dar m-am distrat teribil tot timpul cat a fost cumnata mea gravida. Cand vedea ceva ce nu-i placea la un om, il scuipa si zicea asa: "Tu sa fii asa, nu copilul meu!", ca de, traieste la tara si asa o fi auzit ea pe la cunoscuti. Cine stie cat ne-o fi scuipat si pe noi cand ne mai strambam! Apoi, bineinteles nu a cumparat nimic pentru copil. In saptamana in care a plecat la spital a luat 3 costumase si un pachet de Pampers. In rest toate hainutele le-a primit cadou. Unghiile i le-a ros pana in botez, apoi nu a scos copilul din casa deloc vreo luna de zile... Baietelul ei are parul f lung acum, la 6 luni, si i s-au facut niste calti de la caciulita, dar nu ii taie, ca cica nu are voie sa-l tunda pana la botez!!!!



Ioana

Mergi la inceput