Scoala la 6 sau 7 ani si 9 luni?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica spune:

am dispute aproape zilnice si interminabile cu o buna prietena pe tema asta.
toate educatoarele spun ca oricāt de inteligent este copilul, efortul intelectual si cel fizic este mult prea mare pentru a-l da la scoala la 6 ani, 6 ani si ceva..si sunt totalmente de acord
Bun, ca e sau nu apt sa faca fata stresului si programului de scoala, poate fi discutabil, dar oameni buni, sa ma lamureasca si pe mine cineva ce īnseamna "cāstiga 1 an" daca pleaca la scoala la 6 ani??? 1 an de ce?? de munca??? Iese īn productie mai devreme?? Iese la pensie mai devreme?? Nu īnteleg si pace! A, daa, mai cāstiga 1 an de copilarie stānd īnca 1 an acasa (la gradi respectiv), dar care e cāstigul asta enorm plecānd mai devreme la scoala.
Io o sa-l dau la 7 ani jumate aproape (e nascut īn mai ) si nimeni nu ma poate convinge ca ar fi mult mai cāstigat mergānd mai devreme. E un copil inteligent, e foarte īnalt (mult peste medie), e bine dezvoltat, are oaresce cunostinte, cunoaste toate literele si cifrele, īncepe īncet īncet sa scrie si totusi eu am sa-l tin acasa.
Imi zice prietena mea: o sa ai ditamai huiduma de 16 ani aproape la clasa a 8-a! So what??? O sa fie cel mai mare si cel mai tare :-)
Acuma, fiecare face cum crede, da' io zic ca e o mare prostie sa trimiti copilu' la scoala cāt mai repede.
Parerea mea!
Pretena mea o da pe fetita ei la 6 ani si 1 luna! Brrrrrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Ina,baiatul meu e nascut tot pe 28 decembrie,ce coincidenta misto,dar 1997,l-am dat la scoala la 7 ani si noua luni,din aceleasi motive ca nu-l atragea,am simtit ca nu e pregatit pentru acest pas,pot sa-ti spun ca nu-mi pare rau deloc,azi a avut serbarea de finele clasei I,acolo e locul lui printre copiii de '98,ca de fapt s-a nascut cu trei zile inainte de schimbarea anului,in schimb fiica-mea face 6 ani in 18 septembrie si deja e pregatita pentru scoala,a contribuit la asta si fratele mai mare,dar tot nu o dau la scoala decat la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by monica

am dispute aproape zilnice si interminabile cu o buna prietena pe tema asta.
toate educatoarele spun ca oricāt de inteligent este copilul, efortul intelectual si cel fizic este mult prea mare pentru a-l da la scoala la 6 ani, 6 ani si ceva..si sunt totalmente de acord
Bun, ca e sau nu apt sa faca fata stresului si programului de scoala, poate fi discutabil, dar oameni buni, sa ma lamureasca si pe mine cineva ce īnseamna "cāstiga 1 an" daca pleaca la scoala la 6 ani??? 1 an de ce?? de munca??? Iese īn productie mai devreme?? Iese la pensie mai devreme?? Nu īnteleg si pace! A, daa, mai cāstiga 1 an de copilarie stānd īnca 1 an acasa (la gradi respectiv), dar care e cāstigul asta enorm plecānd mai devreme la scoala.
Io o sa-l dau la 7 ani jumate aproape (e nascut īn mai ) si nimeni nu ma poate convinge ca ar fi mult mai cāstigat mergānd mai devreme. E un copil inteligent, e foarte īnalt (mult peste medie), e bine dezvoltat, are oaresce cunostinte, cunoaste toate literele si cifrele, īncepe īncet īncet sa scrie si totusi eu am sa-l tin acasa.
Imi zice prietena mea: o sa ai ditamai huiduma de 16 ani aproape la clasa a 8-a! So what??? O sa fie cel mai mare si cel mai tare :-)
Acuma, fiecare face cum crede, da' io zic ca e o mare prostie sa trimiti copilu' la scoala cāt mai repede.
Parerea mea!
Pretena mea o da pe fetita ei la 6 ani si 1 luna! Brrrrrrrr

"La sagesse, c'est d'avoir des rźves suffisamment grands pour ne pas les perdre de vue lorsqu'on les poursuit."



Si cum se numesc cei care fac prostia de a-si da copii la scoala la 6 ani???

Spre sa corectezi cuvantul.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Din punctul meu de vedere copilul trebuie sa inceapa scoala intre 6 si 7 ani. Sa va ganditi si la urmatorul aspect: un copil care sta la gradi peste aceasta varsta ocupa locul unui copilas de 3 ani care este mult mai indreptatit sa mearga la gradinita. Daca ministerul va impune ca sa fie scolarizati toti copiii cu varste intre 6 si 7 ani (si nu peste) poate ca rezolva si problema celor mici. Problema se transfera la scoala (doar pt o generatie)dar ele au capacitati mari (sunt practic aceleasi scoli de pe vremea lui Ceausescu unde erau clase pana la i). Ce sa va mai spun ca la Ozi in clasa I sunt fetite de 8 ani si jumatate care au sani vizibili deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Buna, Monica!
Nu te-am mai "vazut" de multa vreme.Te stiu din 2001 si te-am reintilnit la 3-3-3.Ce mai faceti?
ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

quote:
Originally posted by CristinaT

Si cum se numesc cei care fac prostia de a-si da copii la scoala la 6 ani???

Spre sa corectezi cuvantul.





dupa ce corectezi tu copiii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

quote:
Originally posted by ina C

Buna, Monica!
Nu te-am mai "vazut" de multa vreme.Te stiu din 2001 si te-am reintilnit la 3-3-3.Ce mai faceti?
ina C



Buna Ina!
Suntem cam off-topic, dar multumesc de īntrebare. Suntem ok, vladut al meu a facut 5 ani, e la grupa mijlocie, le va face si pe cea mare si pe cea pregatitoare (ca sa fim si īn subiect :D ). In rest, ca pe la noi...Agitatie, stres, munca multa, oboseala..Nimic interesant. Voi??
Pup
Monica, mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Din punctul meu de vedere copilul trebuie sa inceapa scoala intre 6 si 7 ani. Sa va ganditi si la urmatorul aspect: un copil care sta la gradi peste aceasta varsta ocupa locul unui copilas de 3 ani care este mult mai indreptatit sa mearga la gradinita. Daca ministerul va impune ca sa fie scolarizati toti copiii cu varste intre 6 si 7 ani (si nu peste) poate ca rezolva si problema celor mici. Problema se transfera la scoala (doar pt o generatie)dar ele au capacitati mari (sunt practic aceleasi scoli de pe vremea lui Ceausescu unde erau clase pana la i). Ce sa va mai spun ca la Ozi in clasa I sunt fetite de 8 ani si jumatate care au sani vizibili deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Din punctul meu de vedere copilul trebuie sa inceapa scoala intre 6 si 7 ani. Sa va ganditi si la urmatorul aspect: un copil care sta la gradi peste aceasta varsta ocupa locul unui copilas de 3 ani care este mult mai indreptatit sa mearga la gradinita. Daca ministerul va impune ca sa fie scolarizati toti copiii cu varste intre 6 si 7 ani (si nu peste) poate ca rezolva si problema celor mici. Problema se transfera la scoala (doar pt o generatie)dar ele au capacitati mari (sunt practic aceleasi scoli de pe vremea lui Ceausescu unde erau clase pana la i). Ce sa va mai spun ca la Ozi in clasa I sunt fetite de 8 ani si jumatate care au sani vizibili deja!


Eroare! Un copil de 6 ani si....nu ocupa locul unuia de trei ani,copii sunt structurati pe grupe,iar cei de peste 6 ani sunt la grupa pregatitoare care exista oricum,deci nu vad cum un copil de grupa mica i-ar putea lua locul in acea grupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Din punctul meu de vedere copilul trebuie sa inceapa scoala intre 6 si 7 ani. Sa va ganditi si la urmatorul aspect: un copil care sta la gradi peste aceasta varsta ocupa locul unui copilas de 3 ani care este mult mai indreptatit sa mearga la gradinita. Daca ministerul va impune ca sa fie scolarizati toti copiii cu varste intre 6 si 7 ani (si nu peste) poate ca rezolva si problema celor mici. Problema se transfera la scoala (doar pt o generatie)dar ele au capacitati mari (sunt practic aceleasi scoli de pe vremea lui Ceausescu unde erau clase pana la i). Ce sa va mai spun ca la Ozi in clasa I sunt fetite de 8 ani si jumatate care au sani vizibili deja!


unde e legatura cu subiectul īn discutie??

Si pentru ca ai deschis discutia, as vrea sa povestesc o secventa din categoria "no comment": baiatul meu de 5 ani nu de mult īmpliniti, sāmbata trecuta īn Parcul Tineretului la Boom Land (un soi de Balon gen Herastrau am īnteles...eu n-am vazut), cu parintii mei. Vine copilu' si povesteste usor īncurcat (din pacate n-a stiut cum sa reactioneze ) cum doua fetite (din descrieri am estimat ca pe la 7-8 maxim 9 ani) l-au abordat de doua ori īn cursul jocului, īntrebāndu-l daca doreste ca ele sa-i arate "niste tzātze mici". Si am stat si m-am īntrebat īn sinea mea oare la scoala ce-o sa-i mai arate?? O sa i-o puna pe fofo direct pe banca banuiesc..
Si d-aia zic sa tremet copilu' copt la scoala, sa fie domnule capabil cāt de cāt sa reactioneze..
Glumesc, evident, dar marturisesc totodata ca sunt usor īngrijorata de mersul lucrurilor...

Mergi la inceput