Scoala la 6 sau 7 ani si 9 luni?

Scoala la 6 sau 7 ani si 9 luni? | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Radu este nascut pe 28 dec 2000, are 21 kg, e istet, interesat de orice, dar lenes.
Nu ii place sa scrie sau sa coloreze deloc.
Copiii vostri nascuti in nov-dec cind vor merge la scoala?
ina C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

in aceeasi mare dilema sunt si eu.
alex e nascut pe 8 dec 2000.la fel ac si altau istet dar lenes.
sa vedem cum merge la anu cu grupa pregatitoiare si atunci hotaram daca mai sta inca un an pana la 7 ani si......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Matei e nascut pe 15 decembrie (hai ca ne-am adunat!) si cu certitudine va merge la scoala la 6 ani si 9 luni. Nici nu ma gandesc sa-l privez de un an.

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

andreea si eu m-am gindit ca voi decide in anul 2006-2007, insa ma sperie faptul ca anul scolar 2005-2006 a trecut fara sa ne dam seama: raceli, greva etc etc.
Radu va face grupa mare pentru ca a mers de 3 ani si 9 luni la gradinita.
Cel mai probabil va merge in 2008!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

La 6 ani si 9 luni zic ca e destul de mare sa mearga la scoala, chiar si in Romania.
Baietelul meu a inceput scoala in ziua cind a implinit 5 ani ( ca asa e aici...), nu e preschool, este scoala de la 9 la 3. Stiu ca era foarte mindru ca el merge la scoala chiar daca se mai plingea ca nu e asa de mult timp de joaca ca la gradinita dar nu ar fi vrut sa mearga inapoi la gradinita.
Acum are 6 ani si e clasa a 2-a !

Cred ca e foarte important sa inceapa scoala devreme pentru ca, cu cit mai devreme cu atit mai repede retin informatiile, la virsta asta creierul lor e ca un burete care absoarbe tot si e benefic sa fie pus la munca...

-------
Life is a journey, enjoy your trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andrada e din 21 dec. 1999 si noi am avut mari dubii cand sa o dam la scoala. Insa 7 ani si 9 luni mi se pare mult prea mare. Parerea mea. Asa ca la toamna, cand va avea 6 ani si 9 luni vom incepe scoala.

pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Pe Oana am inscris-o deja la scoala. In septembrie va avea 6 ani si 7 luni. (nascuta pe 14 februarie 2000)

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OCTAMI spune:

Buna tuturor!
Parerea mea e ca 6 ani si noua luni e o varsta potrivita pt inceperea scolii,suntem in aceeasi situatie si am hotarat sa ne inscriem la scoala pentru 2007-2008 deoarece Toma al meu va avea in sept viitor 6 ani si 10 luni.
Si sa fim seriosi,la majoritatea gradinitelor copiii pierd vremea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si Adi... 15 dec 2000, va merge la scoala la anul... la 6 ani si noua luni.
Stie deja destule si as risca sa se plictiseasca dupa inca un an... In ceea ce priveste lectiile imi fac si eu probleme, dar sunt constienta ca la fel va reactiona si la 6 si la 7 si 9 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Ana va merge la 6 ani si o saptamana. Mi se pare perfect pregatita intelectual si destul de pregatita emotional.
Pe de alta parte, sunt copii de aceeasi varsta care nu pot inca sa faca pasul respectiv. Chiar si in aceeasi familie sunt diferente mari - ma gandesc cu groaza cum se va descurca Matei la gradinita, desi cu sora'sa n-am avut nici o problema la aceeasi varsta.
Ce vroiam sa spun este sa hotarati anul viitor impreuna cu educatoarea de la gradinita.

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

si baietelul meu este nascut pe 4 ian.2001 si la anu'o sa-l dau la scoala.Mi se pare varsta optima pentru el la 6 ani si 8 luni sa inceapa scoala.

Mergi la inceput