Puiul - de Bratescu Voinesti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Buna ziua,

Am si io o intrebare: unde scrie dom le in Miorita ca oieru respectiv a avut o atitutine "pasiva" in fata mortii? Care vers? Ca ma imbolnavesc la cap cand aud "da, asa suntem noi romanii, delasatori, atitudinea ciobanului bla bla". Omu ala a zis clar "Si de-o fi sa mor" adik "in cazul nefericit in care..." si dup aia a construit o poveste sa o linisteasca pe biata maica-sa, sa o fereasca oarecum de durere.
Cat despre Puiul - recunosc spashit, si io am plans de se scutura camesa de pe mine, sper din tot sufletul ca la un moment dat o sa o scoata din programa sau macar o sa o mute intr un an mai mare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Scrie, Annie, scrie printre randuri.
Acu', sincer, daca-as sti ca se pregatesc unii sa ma omoare, ori incerc sa le dau planul peste cap, ori fug si ma ascund (de omorat eu pe ei n-as fi in stare). Tu ce ai face? Ciobanu' ce-a facut?

De cate ori ai auzit romani plangandu-se ca nu le ajung banii, ca politicienii sunt asa cum sunt, ca doctorii, ca medicamentele, ca functionarii? De multe ori... Si de cate ori ai auzit expresia (insotita de clatinatul din cap si ridicatul din umeri) : "ce sa-i faci, asta e..." ?
Eu o aud foarte des...
Daca asta nu e pasivitate ...

Cu bine
Lulu

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Nu sunt de acord cu "printre randuri". In primul rand e conditionalul ala care in cel mai rau caz se traduce prin fifty-fifty , nu? Poate mor...poate nu mor. De asemenea nu se spune nici ca a fugit, nici ca a ramas cu mainile in san, ci ni se prezinta doar meditatia lui despre "cum ar fi daca".
Si in al doilea rand avem alte balade despre cat de viteji sunt romanii,aici nu e vorba de vitejie ci de o lectie de intelepciune: acceptarea mortii (care este inevitabila). Pentru ca pe mama ciobanului o doare fix la 3 metri in spate ca fiul ei s a luptat cu barbatie, ea priceapa doar ca a murit. Si de aceea are nevoie ciobanu' de toata alegoria aia, ca sa le mai potoleasca durerea celor care raman.
Gandeste-te ca pastorul respectiv e un om din zilele noastre care afla ca e suspect de cancer. Care crezi ca i ar fi reactia? S ar apuca de chimioterapie instant, inainte sa aiba o confirmare ca e cu adevarat cancer, sau ar trage aer in piept si ar analiza toate optiunile posibile, in asteptarea "deznodamantului" (rezultatului final)?.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

... ca doar n-om dezbate alegerea ciobanasului acu' ...
Ba, eu vin si zic ca moartea in Miorita e evitabila fiindca e provocata (si nu de o boala). Si ca trebuie sa te bati cand esti tanar, in putere si ai toata viata inainte. Nu sa-ti pregatesti parintii pentru cazul in care. Iar mama lui, cred eu, ar fi preferat ca fiul ei sa se fi batut (cu barbatie sau fara), macar ar fi avut o sansa mica sa ramana in viata. Bineinteles ca-l vrea viu pe fiul sau. Care e solutia pentru ca el sa ramana in viata, daca nu revolta?
Dar poate e ceva ce-mi scapa mie... Eu una nu sunt asa de inteleapta incat sa accept o asemenea moarte.
De acceea comparatia cu persoana care afla ca se poate sa aiba cancer nu mi se pare cea mai potrivita.
Tu ce ai face daca ai afla ca te vor calca hotii (cu riscul sa te ucida la tine in casa)?
Pleci de acasa?
Anunti politia?
Scrii o scisoare de adio?


... Si Craciunita nu mai trece pe aici sa vada unde a ajuns subiectul ei...
Cu bine,
Lulu

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Pai asta e Lu, ca ciobanu NU ZICE ce a facut sau ce are de gand sa faca. Ii zice Mioritei ca IN CAZUL IN CARE da ortu, sa nu ii spuna lu' maica sa asha direct ce s a intamplat. Mie mi se pare ca tuata alegoria aia nu o face pentru el ci pentru muma-sa.
Da ma rog, in cazul in care incearca sa imi intre cineva in casa imi iau gun-ul, si sun la politie. Ceea ce nu inseamna ca nu exista posibilitatea sa dau ortul. Si probabil ca in timp ce ii aud racaind pe la usa m as gandi si la ce se va intampla cu ai mei dupa ce mor/daca mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

"Ca la nunta mea a cazut o stea, Soarele si Luna mi-au tinut cununa", iaca aici ii moartea, resemnarea prostului.
Citesc lu, citesc si ma gandesc ca ministrul a declarat ca examenele de anul asta au fost fraudate

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Daaaaaaaaa nu poti scoate lucrurile din context ashaaaaaaa. Toate astea urmeaza dupa conditional, si fluierele, si nunta, si nashii samd.
Dar cred ca vorbesc degeaba. O seara faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Of, Annie, cum ma provoci sa spun vreo doua despre conditionalul ala...
Nu vorbesti degeaba, avem opinii diferite.
Si... nu incerca sa ma convingi de ceva, ca eu-s nascuta in berbec si n-ai sanse (vorbesti degeaba, ai dreptate... )

Eu vad lucrurile in felul urmator :
Vine oaia si-i zice "vezi ca aia vor sa te omoare" si-i da detalii.
Si pe ciobanas ce-l doare cel mai tare si mai tare in momentul acela este ca daca va fi (dat sa) moara,
1. sa-i spuna mamei ca s-a insurat si-a plecat
2. ca soarele si luna i-au fost nasi de cununie (iar maicuta batrana intelege mesajul din prima, ca doar si ea traieste in comuniune cu natura, si stie ce-nseamna; nu vad unde e menajamentul...)

Iar conditionalul... am scris ceva bolduit in paranteza.
Bineinteles ca e conditional, daca-l iei la bani marunti.
Tu ii zici "conditional - optativ". E ca-i zici asa?
Cum nu vad "optativul", da' de loc, eu l-as numi "conditional - fatalist" intelegi tu de ce...

O seara buna si tie, daca mai treci pe aici.



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mama ce treburi interesante se discuta pe-aici si eu nici nu stiam

1. Sunt de acord ca Puiul ar trebui scos din programa, si eu am plans desi nu pot spune c-am ramas marcata dar e o poveste din cale-afara de trista si nu cred ca e atat de necesara

2. Da, si io zic ca ciobanul nu a ridicat un deget ca sa scape. E ca si cum cineva iti zice, omule, vezi ca vine x la tine cu gand sa te omoare si tu zici, bine, stau si l-astept. Resemnarea e clara, parerea mea. Fuga-i rusinoasa da e sanatoasa si ametitu' asta de cioban n-a facut nimic. Asa ceva....



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Alaleooooooooooooo da' despre asta e balada, despre "dealing with death" nu despre trii ciubeni care se iau la bataie sa isi imparta turmele.
Strict pe text, ciobanul nu spune absolut nimic despre intentia lui de a lupta sau a sta cu mainile in san. Din cate ni se spune noua, poate la fel de bine sa spuna ce spune cu mana pe ciomag, sau cu barbia in ciomag. NU STIM. Punct. O fi vre o alta balada despre batuta, i don t know.
El evoca eventualitatea mortii, eventualitate pe care indiferent cate paires de couilles avem,nu o putem ignora. In asta consta INTELEPCIUNEA si nu lasitatea ciobanului, in faptul ca e constient ca viata nu e in mainile lui. Si nici macar, pentru ca nu spune "dat sa" ceea ce prespune o interventie "directionata" ci simplu "si de o fi sa"
E ca si cum ai spune unuia care pleaca la razboi "daca te lupti serios, vitejeste n-o sa mori". O laie, poti sa fii tata'l zmeilor, EXISTA posibilitatea ca intr o lupta sa crapi. End of story.
Si ciobanul vorbeste exact despre aceasta "posibilitate".

Asta e Miorita in viziunea mea, un memento mori popular, daca vrei.

Mergi la inceput