Puiul - de Bratescu Voinesti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Sa speram ca pana atunci va disparea din programa si vom avea niste nepoti mai fericiti.
Sunt curioasa,mai exista lectia "Senin de august"?....cu gasca Lila si baietelul bombardati de nemti pe un pod....mai stiti?Dupa ce am scapat de Puiul am dat de Lila.Si acum imi mai aduc aminte cum nenorociti de nemti i-au spus baiatului sa treaca si au detonat bomba chiar cand era copilul pe pod. Asta cosmar.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Mda, alta "capodopera" :)))
Nu cred ca mai este in manual, nu mai invata copiii nostri cat de curajosi erau comunistii.
Orisicat, noi am laut 7 la teza din cauza de gramatica varza, nu pricepe copilul meu de ce are nevoie sa invete atatea detalii despre complement si atribut, le incurca pe toate, le invata in sila, cred ca la romana are media cea mai mica
El vrea sa se faca doctor, la medicina nu se da examen la romana, nu? :)))


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Inca nu, dar nu poti sa stii ce schimba astia.



In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:

El vrea sa se faca doctor, la medicina nu se da examen la romana, nu?



Sa-i fie dorinta implinita!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

nu pricepe copilul meu de ce are nevoie sa invete atatea detalii despre complement si atribut, le incurca pe toate, le invata in sila,

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele




Si chiar are dreptate, copilul tau, ca si al meu, ca si alti copii.
Si eu sunt de acord cu ei, dar oare cei care fac programele scolare nu au si ei copii, nepoti, n-au fost si ei la randul lor copii chinuiti ?
De oare nu se pot simplifica lucrurile niciodata??

Iaca eu am pretentia ca stiu sa scriu si sa vorbesc corect gramatical. Insa in mod sigur nu am invatat asta la orele de gramatica teoretica, ci din lecturi.
Ma gandesc eu, asa, ca un simplu cetatean, ca daca lecturile recomandate in programa scolara ar fi mai usoare, mai placute, mai accesibile, mai pe gustul lor, copiii nostri ar avea mult mai mult de castigat decat dupa zeci de ore de gramatica bagata cu de-a sila pe o ureche ca sa iasa pe urechea cealalta.

Uffff, nu stiu cat am fost de coerenta, dar macar m-am racorit.

PS. Am "dat" si eu teza la romana saptamana trecuta. Ieri am avut la mate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

KUKI, d-aia ma oftic si eu asa tare, copilul devoreaza cartile dar asta nu-i suficient pentru programa scolara. Nu-i place deloc teoria gramaticala.
Oare cate subiecte de gramatica sunt la examenul de romana, la capacitate?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Uite-aici subiecte de la testele nationale:

http://portal.edu.ro/index.php/articles/c51/?startnum=1

Enjoy !

Eu mai bine nu ma uitam. Ce mi-o fi venit asa cu noaptea-n cap si cu cafeaua nebauta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

Subiect de teza: povestiti ce s-a intamplat cu puiul, dupa ce a fost ranit




Mda... plini de imaginatie... Cunosc inca vreo 5 persoane, in scoli diferite, de varsta mea, care acum nshpe ani de zile am primit ca subiect la teza la romana : "Imaginati ca s-a intamplat cu puiul"...
Daca povestea e trista sa mori secat de lacrimi, macar sa ne dam iluzia ca putem schimba destinul... Sa nu mai faca copilul cosmaruri noaptea, sa doarma cu sufletul impacat...





.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Kuki, ai o dulceata de baiat! Chiar asa domnle,unde-i prepelitoiu,ce pasarea aia a facut puii singura????Am ras de m-am spart.Mi-a facut ziua pustiul tau,pupe-l tanti de doctoras

Marcelina,si eu care credeam ca sunt singura nebuna care in clasa a 7-ea parca am facut varza poveastea lui Manole cu zidirea Anei.Am schimbat povestea si....unde mai pui ca am si scris in teza ca uite asa domnle este spalat creierul national sa opteze pentru acceptarea inacceptabilului ,ca de altfel si in miorita,care....deh,ne invata ca daca vrea cineva sa ne ia gatul noi....sa stam ca niste oi blege si sa asteptam linistiti dar intre timp sa filozofam....cat mai destept ca uite domnle ce destin crud ne e dat sa traim.Banuiam eu de pe atunci ca sunt om de actiune . ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns be_yourself spune:

Citind posturile voastre parca incep si eu sa-mi amintesc amanunte din ora de romana cand ne-a predat "Puiul".Si eu credeam aunci ca n-o sa-l mai uit,dar vad ca de 4 ani nu m-am mai gandit la el,deci n-a fost chiar asa rau.
In schimb n-o sa uit niciodata poezia cu care am fost crescuta de bunica (nu cred ca o stie cineva).Era cu un copil care ii cerea mamei paine, iar aceasta il tot amana spunandu-i "Mai rabda puiul mamei pana maine,ca mai scoate mama painea din cuptor"...si in final povestea cum a inchis copilul ochii.Nu era foarte clar daca i-a inchis doar pana a doua zi sau pt totdeauna,dar eu imi inchipuiam situatia cea mai grava.
Probabil ca toate aceste intamplari au rostul lor,insa eu una nu l-am descoperit pana acum,inafara poate de faptul ca iti imprima o tristete groaznica,ca si cand n-ar fi viata uneori destul de grea.
Si eu inca mai cred ca trebuie sa descoperim singuri partile proaste ale vietii,sau daca suntem suficient de norocosi,sa nu le descoperim deloc.




Mergi la inceput