Puiul - de Bratescu Voinesti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

'Puiul' mi se pare parfum fata de "la Vulturi" de Gala Galaction, aia se mai preda la scoala?

fetele de pe DC www.youtube.com/watch?v=4Y33-RHhfho&search=alla" target="_blank">sexy babusca

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

io sper sa nu o scoata niciodata si nepotii mei sa plinga la fel de tare cind o citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamelia1 spune:

haideti sa va spun eu care e scopul unor teme precum "Puiul" sau "Fefeleaga" in programa scolara:
Acela de a sensibiliza copiii! de a-i face sa reflecteze asupra binelui si raului.
Copiii trebuiesc educati sa iubeasca animalele, nu sa le chinuie sau sa le bata, cum fac unii dintre ei ( si nu doar cei din mediul rural)
Copiii, pot fi foarte rai cu animalele si cu fiintele mai slabe ca ei. Este mai mult decat necesar un program de educare a copiilor in acest scop, acela de sensibilizare fata de anumite aspecte ale vietii.
De ce credeti ca a strigat "Handicapatii!!!" copilul acela cand i-a vazut pe bietii copilasi de la orfelinat imbracati ca vai de ei???
Va spun eu: ptr ca nu era educat moral , nu deosebea binele de rau, poate parintii lui nu se ocupau de latura lui spirituala. Si atunci este nevoie ca prin programa scolara sa se acopere unele lipsuri cu care cei mai multi copii vin de acasa. Acesta este scopul unor opere literare precum "Puiul" sau " Fefeleaga"
Sa nu credeti ca eu nu am plans cand am citit "Puiul". Am plans si la "Fefeleaga" , " Trei Doamne, si Toti Trei"
Sunt sigura ca toate mamele care care au postat pe acest forum si-au educat copiii sa fie sensibili si receptivi, dar ginditi-va ca sunt parinti care nu dau doi bani pe dezvoltarea spirituala si emotionala a copiilor lor lasandu-i sa degenereze in niste brute
insensibile, fara valori morale.
Ei, ptr copiii acelor parinti sa speram ca " Puiul " si alte povestiri isi vor pune amprenta intr-un chip benefic.

Mergi la inceput