Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Ingerash, nu disparuram, stam in umbra si .Eu mai am cateva pagini din "Biografia foamei" de Amelie Nothomb, interesanta, dar nu captivanta. Poate voi scrie mai incolo despre "templul zeitei vii" din Nepal, despre care am citit in aceasta carte.
Cu "Legaturile" nu pot sa te ajut; le-am citit doar pe cele "primejdioase" ale lui Clodeclos de Laclos si mi s-au parut comme ci-comme ca, cred ca ma impresionau mai mult daca le citeam in adolescenta. probabil sunt si mai celebre filmele care s-au facut dupa cartea respectiva.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Teodora, prompta ca intotdeauna
Nu stiu daca ai vazut Cruel intentions (Tentatia seductiei) e o adaptare a romanului lui Laclos in zilele noastre. Filmul asta m-a determinat pe mine sa-mi iau cartea! mare greseala , am citi o parte si aucm zace in raft, pur si simplu nu pot




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by ingerash
Teodora, prompta ca intotdeauna
Nu stiu daca ai vazut Cruel intentions (Tentatia seductiei) e o adaptare a romanului lui Laclos in zilele noastre. Filmul asta m-a determinat pe mine sa-mi iau cartea! mare greseala , am citi o parte si aucm zace in raft, pur si simplu nu pot



Ingerash, cred ca te referi la filmul cu Reese Witherspoon si Ryan Phillippe; mie mi-a placut si mai mult www.imdb.com/title/tt0094947/" target="_blank">Dangerous Liaisons.

Scriam acum cateva saptamani despre emisiunea "Lumea citeste"; nu am reusit sa o mai vad , desi mi-am dorit f. mult si acum, din disperare ca am pierdut editia in care am citit ca au fost invitati Constantin Balaceanu-Stolnici si Floriana Jucan (ce cuplu), mi-a venit ideea sa o caut pe site-ul TVR si-bingo!- am gasit inregistrarile mai multor emisiuni; ultima inca nu e pe site, dar am speranta ca va fi. Tocmai o urmaresc pe Elena Udrea vorbind despre cartea cu blonde pe care am citit-o si eu. 4 editii ale emisiunii sunt www.tvr.ro/webcast/emisiuni.php?k=0&em=LUMEA%20CITE%AATE!#" target="_blank">aici(am citit undeva ca la prima editie a fost invitata Mihaela Radulescu).

edit- nu reusesc sa vad prima emisiune :(, cea din 1 mai; va rog sa scrieti daca ati putut sa o vedeti si cum anume.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu am luat in primire cartea lui Capote - "Summer Crossing" - dar merge cam greu si deocamdata nu mi-am facut o opinie despre carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Eu tocmai am terminat Harfa de iarba si alte povestiri de Capote si pot spune ca mi-au placut foarte mult. De mult n-am mai citit ceva atat de sensibil, curat, lipsit de elemente socante si comerciale si care totusi sa-mi faca o deosebita placere.



Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Gradina de ciment m-a oripliat ingerash. N-as mai citi nimic de autorul asta. Fetelor eu citesc cartea Nuriei Amat Queen Cocaine. V-o recomand cu caldura dar asteptati putin ca prietena mea tocmai o traduce in romaneste:-)In alta ordine de idei imi compilez o lista cu carti pe care sa le cumpar cind vin in Roamania. Parca spunea cineva ca a aparut relativ de curind o carte care se chema "Povesti ale domnisoarelor de alta data" sau ceva in genul asta si ca a aprut chiar si povesti ale domnilor de alta data sau ceva de genul asta. Poate sa-mi spna cineva mai precis titluls si autorul? Mai stiu ca se deschide curind tirgul de carte in buc. Puteti spune aici ce gasiti bun acolo? Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Adrienne, sunt Povesti ale doamnelor din Bucuresti si Povesti ale domnilor din Bucuresti. Ambele sunt scrise de Victoria Dragu Dumitriu. Povestile domnilor nu mi le-am luat inca, sunt pe lista.

P.S. Editez ca sa spun ca tocmai am terminat Truman Capote cu Alte glasuri, alte incaperi si o sa caut O vara de rascruce. A fost o surpriza extrem de placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

adrienne, stii cumva cand va fi targul? am inteles ca nu se va mai tine la TNB, ci la Romexpo.

pt mine, targul e un moment de mare bucurie, atat orele pe care le petrec acolo, cat si zilele de dupa aceea ... cu cartile nou cumparate...
ce gasim bun : carti bune de la toate editurile ... insemnate reduceri de pret ... alt avantaj: gasesti laolalta toate editurile cu tot ce au ele mai bun ... si atmosfera este foarte placuta , repet

intreaba-ma ce anume doresti sa stii, in ultimii trei ani nu am ratat nici Bookarestul din primavara nici Gaudemusul din toamna




Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

eu am terminat acum Sparckles de Louise Bagshawe-lectura usoara,dar foare fain scrisa!!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am auzit recent ca a aparut cartea: "Mircea Eliade - Prizonierul Istoriei" de Florin Turcanu.
A citit-o cineva?

Summer Crossing - de Capote, - cred ca a fost tradusa in romaneste - "O vara de rascruce" e o carte nefinisata. Se cunoaste inexperienta tanarului scriitor. Editia in limba engleza are multe greseli gramaticale. Nu este la acelas nivel cu ce a publicat dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alfio spune:

am vazut ,,Memoriile unei gheishe ,,la CORA Pantelimon 289.000 LEI

Mergi la inceput