Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adi, impresii proaspete ca aseara am terminat "evanghelia": cea mai buna carte a lui, dupa "eseu despre orbire". nu este asa socanta ca prima. trebuie citita cu inima deschisa si fara inchistari de dogma. iti da de gandit.....si are un stil atat de "nesuparator" de a pune la indoiala tabu-uri ale credintei crestine incat numai unor minti inchistate poate sa ii fi creat crize. se spune ca este, tocmai din aceasta cauza, cea mai controversata si disputata carte a lui. la un moment dat, satul de atatea certuri, Saramago spunea ca ar vrea sa fie privita cartea ca o opera de fictiune, cum de fapt asa este, si nu ca o incalcare fragranta a dogmei. superb. de remarcat si postfata foarte documentata.
azi sper sa incep "pluta de piatra".
in romania nu a fost tradusa inca "the double". o astept cu interes.
Teodora hihihi tot la carti fiction-istorice esti? am citit si eu viata reginei Maria a lui Lee si tot asa mi s-a parut....usurica.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Teodora hihihi tot la carti fiction-istorice esti? am citit si eu viata reginei Maria a lui Lee si tot asa mi s-a parut....usurica.




pai nu e fiction; e biografia autorizata a reginei Elena, autorul a stat de vorba cu ea si da tot felul de amanunte din perspectiva reginei insasi.
nu am citit despre regina Maria decat "Povestea vietii mele"-cele 3 volume ale memoriilor ei(care mi-au trezit interesul pt. tot ce inseamna monarhia romana) si biografia ei f. bine documentata, semnata Hannah Pakula, carti pe care nu pot decat sa le recomand.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Leeloo, de unde ai cumparat Memoriile unei Geisha in Bucuresti? Vreau sa o trimit pe matusa mea la librarie direct, ca cica nu se gaseste peste tot.

Merci anticipat.

Eu sant pe ultima suta de metrii cu Mos Goriot. Deabea astept sa-l iau pe Capote in mana.



Sanca, am luat-o din Cora si am vazut-o si la Carrefour. Din pacate eu nu am librarii in drumul meu, iar cea de linga casa inchide la ora 18... Oricum in Cora aveau destule!
De altfel m-am apucat de ea si deocamdata mi se pare interesanta si captivanta - dar am sa va spun impresiile mele cind o sa o termin.

Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

quote:
Originally posted by roxanaz






pai nu e fiction; e biografia autorizata a reginei Elena, autorul a stat de vorba cu ea si da tot felul de amanunte din perspectiva reginei insasi.
nu am citit despre regina Maria decat "Povestea vietii mele"-cele 3 volume ale memoriilor ei(care mi-au trezit interesul pt. tot ce inseamna monarhia romana) si biografia ei f. bine documentata, semnata Hannah Pakula, carti pe care nu pot decat sa le recomand.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.




Si mie mi-au placut cele doua biografii ale reginei Maria, pe prima am citit-o mai demult, iar pe a doua abia anul trecut am descoperit-o si a fost peste asteptarile mele, mi-a placut aceasta scriitoare, Hannah Pakula, titlul parca era "Ultima romantica", nu?

Acum citesc "Orasul si cainii" de Llosa si imi place, pacat ca nu am asa mult timp, abia apuc seara sa citesc cateva pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mai sus zicea cineva de "Almost French-love and a new life in Paris" de Sarah Turnbull. E o carte jumatate chick lit, jumatate carte de calatorie, numai buna de citit in tren.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Multumesc de raspuns Leeloo.
Eu am terminat cu Mos Goriot, dar nu am putut incepe nimik imediat. Am vizionat Capote aseara, iar astazi o sa ma apuc de cartea pe care am cumparat-o satamana trecuta "Summer Crossings"

Adrienne, ce parere ti-a dat "In cold blood?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Mai sus zicea cineva de "Almost French-love and a new life in Paris" de Sarah Turnbull. E o carte jumatate chick lit, jumatate carte de calatorie, numai buna de citit in tren.



Laura, multumesc pentru raspuns. Pentru tren imi trebuie, ca in rest nu prea am timp de citit carti tangentiale cu ceea ce fac eu acum

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Fetelor, am terminat de citit "Memoriile unei gheise" si pot sa va spun ca mi-a placut mult de tot! Presupun ca si traducerea a ajutat foarte mult, dar mi-a placut mult si abia am asteptat sa o termin - naratiunea curge foarte frumos, descrierile de evenimente, obiceiuri, ginduri, natura, mi s-au parut inchegate, ce mai, o carte interesanta si captivanta atit ca subiect, cit si dpdv continut.

Ma apuc acum de un chick lit - ultima aparuta din seria Kinsellei - La cumparaturi cu sora mea - sau poate asta am sa o las pe avion, peste 2 saptamini? Vad eu de ce ma apuc saptamina asta!


Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

unde ati disparut toate cititoarele?!!?!?!?
Nu-i nimic, aduc eu topicul pe pagina 1
Nu prea am avut timp sa citesc in ultimele saptamani ca am de invatat dar am primit Legaturi bolnavicioase de Cecilia Stefanescu (a fost si ecranizata cu Tudor Chirila in rolul principal) si m-am apucat de ea. A citit-o cineva? Daca da, imi spuneti si mie niste pareri, va rooooooooooooooooooooooooog mult de tot :)




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Ingerash, nu disparuram, stam in umbra si .Eu mai am cateva pagini din "Biografia foamei" de Amelie Nothomb, interesanta, dar nu captivanta. Poate voi scrie mai incolo despre "templul zeitei vii" din Nepal, despre care am citit in aceasta carte.
Cu "Legaturile" nu pot sa te ajut; le-am citit doar pe cele "primejdioase" ale lui Clodeclos de Laclos si mi s-au parut comme ci-comme ca, cred ca ma impresionau mai mult daca le citeam in adolescenta. probabil sunt si mai celebre filmele care s-au facut dupa cartea respectiva.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput