Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

mama lui alex, scuze pentru intarziere, ti-am scris acum un PM. Suna-ma daca vrei sa vorbim.



Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Scuze pentru intarziere, dar ieri n-am mai reusit sa intru pe forum, am fost foarte prinsa cu munca.

Nu e vorba de impartasit prea des. Aceasta era o sfestanie de inceput de an scolar, sfestanie care a urmat curateniei. Copii nu au fost impartasiti ci doar miruiti.
Intradevar se spun rugaciuni inainte de masa si de culcare.Unul dintre copii care doreste spune rugaciunea. Pe mine nu ma deranjeaza, dimpotriva noi facem asta si acasa.

Editez:
In ceea ce priveste mesajul postat de mama lui alex mai devreme eu sunt stupefiata.

Cand am vizitat eu aceasta gradinita am vizitat salile de clasa, am vazut chiar si baile, pentru a le vedea presupune sa traversezi sala de clasa). Am vazut sala de mese si bucataria doar din usa: consider normal sa nu intri in bucatarie si in salile de clasa asa cum vii de pe strada.
Pe pereti si dulapuri exista in momentul de fata lista de rechizite si un formular de contract ce se incheie intre gradinita si parinte. Nimic altceva. Ora 18,00 probabil era cam tarziu si se grabea
Intr-adevar nici eu nu sunt de acord ca un copil de afara sa intre in grupa fara analize facute la zi, fara aviz epidemiologic.
La masa sunt supravegheati permanent, iar cei mai putin indemanatici sunt ajutati. Al meu face parte din aceasta categorie.
Eu il duc la gradinita undeva intre 8,30-9,00, nu am avut niciodata probleme.
Comportamentul d-nei directoare mi se pare ok din punctul meu de vedere si al copilului meu care trebuie protejat. Atat timp cat eu duc aviz epidemiologic pentru copil de fiecare data cand lipseste mai mult de o zi, nu este corect ca o persoana fara un astfel de document sa ia contact cu el, cu jucariile sale, etc.

Pe de alta parte cred ca am omis ieri sa va spun ca nu mai sunt locuri. De altfel este foarte greu sa gasesti un loc la aceasta gradinita. Noi dupa mai multe incercari(telefonice)am reusit in iulie pentru ca o parte din copii( cei care merg la scoala acum) plecasera in vacanta si urmau sa nu se mai intoarca.

Imi pare rau ca ti-a facut o impresie proasta, asa cum spunea cineva in alta parte nu exista gradinita perfecta pentru toata lumea, ce-mui place mie tie nu-ti place si invers.

Mult succes in cautarile voastre.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

Mama lui Alex, eu eram super incantata de aceasta gradinita...dar cred ca imi trece! Parca mi-ai luat valul de pe ochi, nu alta! Citind ce ai scris tu, imi amintesc si eu ca atunci cand am fost la vizionare am privit salile din usa si pe monitor...Dar parca nu mi s-au parut asa reci oamenii...dar stai, parca imi amintesc si eu ceva de regulile de pe peretii aia albi si curati...No comment, bine ca exista acest forum...ca uite, eu, nu-mi aminteam asa strident aceste detalii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diona spune:

Buna fetelor!
Si eu sunt multumita de gradinita Bell de pe Fainari. Am mutat-o pe fie-mea anul acesta si s-a adaptat nesperat de bine. Imi da "Hai pa!" cu asa seninatate ca ma doare sufletul. Semn ca ii este foarte bine acolo. Imi place spatiul, personalul... Si vad si pe internet cam ce face cand vreau. Mai multe informatii cand voi avea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Nadina, vis a vis de noi e o gradinita fara termopane. Si pot sa-ti spun ca nu mi-as da copilul aici nici daca ar trebui sa matur eu strada in locul celor care o fac in fiecare noapte in fata blocului meu. Si nu absenta termopanelor ar fi problema mea.
Nu termopanele erau ideea, daca citesti mai sus , vei intelege ce o supara oarecum pe mama lui Alex...si ce incercam eu sa spun.

Toate bune.

maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

cornelia - scuze ca ma bag si eu ca musca-n lapte, dar copiilor din parc le ceri aviz epidemiologic????sau rares nu are voie sa se joace cu ceilalti copii???undeva mi se pare o exagerare.
inca o data imi cer scuze, dar n-am putut sa nu ma abtin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Mai, uite ca nu ma pot abtine si trebuie sa dau niste raspunsuri vav de "Ctin si Elena";

1. Ceea ce mi-a placut in mod exceptional - este cea mai curata gradinita pe care am vazut-o . Cornelia a spus bine.."era luna"..Nu au curte - eu nu am vazut-o??!! (exista!?)
2. Cred ca am luat atitudinea Dnei. Manager f. personal - ea a explicat ca avea de dat nu stiu ce situatii..oricum ma asteptam totusi sa stea de vorba cu noi (pt. mine si omul care imi educa copilul este la fel de important ca si spatiul in sine)..nu sa ne puna sa ne uitam pe pereti (pe afise).
3. Nu stiu de ce nu ne-a lasat sa intram in sali - intre timp a venit o mamica - care a intrat bine mersi in sala - incaltata, fara nici o problema, chiar sub ochii ei si ai nostri..
4. Acum incerc sa vad si din pctul ei de vedere - salile erau monitorizate (sunt online pt. parinti)...Acum, stau si ma gandesc..daca eu stau la job si vreau sa vad ce mai face copilul si vad ca se perinda pe acolo zeci de parinti..normal ca m-as supara.. (pt. baie, intr-adevar se trece prin sala - cel putin la grupa de la parter - e am vazut prin usa intredeschisa). Era poate mai bine sa fixeze intalnirile dupa plecarea copiilor - cred ca ar fi fost absolut ok.
5. Nu am absolut nimic impotriva impartasaniei - doamne fereste - si eu duc copilul la biserica, si eu il impartasesc.., mergem de sarbatori la biserica - copilului chiar ii place..Dar, si de data asta, modul de comunicare al acestei informatii a fost gresit (din pctul meu de vedere) - ati vazut doar ca intrebam disperata - sunt habotnici, sau ce se intampla...(si noi spunem "inger-ingerasul meu", seara..)
6. M-a enervat f. tare faptul ca a iesit copilul din sala (dupa toata "intrevederea glaciala") si a scos o injuratura..In momentul ala, am vazut negru in fata ochilor, va dati seama, mi-am spus in sinea mea - cum e posibil sa intre 3-5 minute acolo si sa iasa plangand si spunand o injuratura..Pe asta de unde a mai scos-o... - la noi in casa nu se practica nici macar "da-te mai incolo"..daramite altceva..Oricum fac cercetari pe aceasta tema..Sunt si eu constienta ca nu avea cum sa o "prinda" de acolo...Asta-i alta discutie..
7. Avizul epidemiologic - mai, nu stiu ce sa zic despre asta..am vazut ca multe gradinite il practica..Din punctul meu de vedere sa va spun cum sta treaba - se imbolnaveste copilul, mergem la pediatru, ii trece "buba", obtin aviz epidemiologic..(problema este ca-l obtin fara sa mai car copilul la medic - se da suma de "vizita" si am hartia)..E ...doar o hartie pe care am dat niste bani..Chiar nu are valoare...Si toata lumea stie asta...Asta-i mai dureros..


S-a vorbit si de gradi de stat: (am vazut-o azi, eram in trecere pe acolo si am zis sa intram)
MI-A PLACUT IN MOD DEOSEBIT GRADINITA MALAXA!(cred ca asa ii spune - in spate la McD. pe Pantelimon.)..Ne gandim sa "incercam" aceasta varianta, desi e tare tarziu pt. inscrierile la stat..


Cam asta,
mama_lui_alex

Acum, OFF TOPIC - nu stiu cum sa abordez problema "injuraturii" - sa-l intreb de unde stie??..Sa ma fac ca ploua?..De ieri n-a mai spus-o, dar..undeva am o problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Mama lui Alex, problema trebuie tratata cu tact dar seriozitate. Alex nu are saracul nici o vina, de aceea nu trebuie certat. Da-i de inteles ca-ti displace injuratura. Da-i de inteles ca nu va (mai) avea prieteni printre ceilalti copii. Dar incearca sa-l descosi (prin jocuri) pentru a afla sursa. Care poate fi de multe ori surprinzatoare. Poate fi chiar o gradinita! O persoana din gradinita. Poate fi bona (daca e cazul). Poate fi un prieten de-al lui Alex, un alt copil care in casa nu aude tocmai muzica simfonica si nu vede numai desene animate.
Cu rabdare veti trece peste asemenea surprize neplacute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Sunt OFF TOPIC, dar cred ca ai dreptate (capcaunul)...sintagma "fusi la cap" ..s-ar traduce si cu "ma bati la cap"...cineva i-a spus chestia asta...E f. adevarat ca el e teribil de curios..cunosteti faza in care intreaba de 1000 de ori acelasi lucru si cere aceleasi explicatii de n ori pt. ca l-a impresionat ceva...Pe cineva a enervat (pana la urma) curiozitatea lui...Este mai degraba genul de "abordare" al bonei..(dar care..nu mai este de cateva zile...ca daca tot ii caut gradinita, ea ce va mai face sarmana...si-a luat banii in avans ..si a disparut..)..Poate de asta sunt si eu asa agitata si presata sa gasesc o gradi buna cat mai repede..

Imi este teama sa abordez "subiectul" cu Alex (sub orice forma)...poate aflu si altele...si chiar nu ne dorim asta...Chiar discutam si am zis sa-l urmarim si indata ce mai scoate o "perla" sa-l luam la intrebari - atunci cand e fierbinte...Data trecuta chiar nu era cazul..m-am simtit f.anapoda cand a scos-o..prima data nu am inteles ce a spus si l-am mai intrebat odata, iar el a repetat-o...credeti-ma..e f.f. jenant...(pt.parinti),

Vorbim,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Doina: la ce grupa e fetita ta? Noi suntem la grupa mica. Si ma oftic rau de tot ca nu pot sa-l vad si eu, deoarece de la mine de la serviciu nu se vede nimic.

Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput