Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Raluc, scuze ca am disparut in ceata...

La prima parte a exercitiilor, am asa:
1. aida
2. nagara
3. bakari
4. tokoro
5. kara
6. maeni
7. prin eliminare am pus atode, desi nu-mi suna de la inceput
Pina la urma m-am prins cum e cu ato si atode. Daca mai urmeaza ceva, adica actiunea e neterminata, folosesti ato. In cazul nostru actiunea era terminata deja.

Insa, eu am o alta problema: bakari vs tokoro. De exemplu, care este diferenta intre:
Ima kita tokoro desu.
si
Ima kita bakari desu.

Succes la invatat! Mai vin!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Acum partea a doua:

1. iku
2. iku
3. naru
4. utai
5. taberu
6. nonda
7. aratte
8. dekakeru
9. deta
10. shita
11. aici oscilez intre suru si shite iru

Raluc, tu cum ai raspuns?

Spor la invatat!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Hai ca m-am lamurit si eu acum (pe bune!!!) ,cum stau lucrurile cu "toki".Tot in cartea dnei Hondru...!!!Cand actiunea din propozitia subordonata este anterioara celei din prop principala (intai intru in camera si apoi aprind lumina ) se foloseste verbul in TA .Cand actiunea este posterioara celei din principala (intai sting lumina si apoi ies din camera ) se foloseste forma de dictionar .
TA BAKARi-De abia am facut ceva
Uchi ni kaette kita bakari nanode eiga o miteinai desu.Deoarece abia m-am intors acasa ,nu am vazut filmul .
TA TOKORO DESU -Actiune incheiata acum
Kaette kita tokoro .Tocmai m-am intors .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna fetelor !
Vad ca e liniste deplina !!Eu astazi o sa ma ocup de keigo .Am observat ca am uitat din urma foarte mult .Si ,ca in fiecare zi ,programul de kanji .Voi ce mai repetati ?Va astept cu noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Eu sunt pe ultima suta de metri cu structurile date mai sus. Le-am repetat, le-am inteles cu mici exceptii. O sa va intreb pe voi poate reusiti sa imi explicati si sa ma lamuriti:

1. Cand se foloseste bakari nano de si bakari nanoni si simplu bakari?

2. la exercitiile pe care le-am dat, mai exact ex.2 ultima propozitie:

Watashi ga piano no rensyu wo....... aidani ame ga yamimashita. ( suru).

Cica ar fi corect shite iru. Eu am completat cu shiteta. De ce e corecta varianta data de ei? Imi puteti explica?

O clipa sa imi rasfoiesc caietele sa vad pe unde mai am intrebari si revin!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by Irimell

Acum partea a doua:

1. iku iku
2. iku itta
3. naru natta
4. utai utai
5. taberu taberu
6. nonda nonda
7. aratte aratte
8. dekakeru dekakeru
9. deta detta
10. shita shita
11. aici oscilez intre suru si shite iru- am pus shiteta



Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Oana- Eu am completat spatiile goale de la ex 2. cu ce am scris cu albastru.
O sa scanez si pagina cu raspunsuri corecte.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Raluca ,nu inteleg ce vrei sa spui cu" Bakari "nanode si nanoni !!
Nanode inseamna -deoarece ;iar nanoni -desi
Structura "bakari " ,in functie de particula si terminatia verbului are mai multe intelesuri .
Ex: ta bakari -deabia (cu efort ) am facut actiunea ; te bakari -nu face altceva decat (si nu-ti convine !!) ;bakari ka (bakari denaku) -nu numai ci si ....
Daca te referi la exemplul dat de mine cu -ta bakari ,asa cum am mai spus actiunea abia este facuta .(nu e musai sa fie urmata de nanode)
Ex. Tabeta bakari .Abia am terminat de mancat .

In ceea ce priveste exemplul cu "aida ni " ,din ceea ce-mi amintesc eu ,ca atunci cand o actiune se desfasoara pe o anumita perioada de timp(aida ni ) se foloseste "te iru " .Cum ai ajuns la "shiteta"?

Eu astazi am repetat materia de 3 kyu ;keigo ,pasivul ,cauzativul...
Ceea ce nu inteleg eu ,este cand se foloseste "O " si cand "GO " in exprimarea onorifica . Cum s-a ajuns sa se foloseasca - go ryousin (parinti ) si ohashi (betisoare )...
Spor la invatat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Simona eu in cescute am gasit urmatoarele exemple si de-asta am si intrat asa in ceata:

-入社した ばかりなのに、毎日 とてもいそがしい です。( Nyusya shita bakari nanoni, mainichi totemo isogashii desu.)

si exemplul 2:

-ごめなさい。今 うちに 帰ってきた ばかりなので、まだ 見ていないんです。(Gomenasai. Ima uchini kaittekita bakarinanode, mada miteinain desu.)

Si asa mi-a aparut un semn mare de intrebare.

La aida ni am vazut si eu acum structura(V te iru+ aida ni) . Nu stiu ce a fost in capul meu .

Eu nu o gasisem explicata in cursul d-nei Hondru si de-asta mi-era asa de neclar. Daca stie cineva la ce lectie este in manual sa-mi zica si mie ca am rasfoit cap coada toata cartea si nu am dat de explicatie.

Revin mai incolo cu ce stiu eu despre o si go in keigo.

Oana a venit taifunul?

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Deci sa spun si ce stiu eu de O si GO.

In limba japo sunt 3 straturi lexicale: cuvinte de origine japoneza (wago), cele de origine chineza (kango) si restul de origine straina (gairaigo). Pe cele din ultima categorile le excludem avand in vedere ca ele se scriu in katakana.

O se aseaza in general la cuvintele de origine japoneza , iar GO la cele de origine chineza ( recunoastere: sunt scrise in kanji si se citesc on-yomi; au vocala lunga ).

Si unele cuvinte s-au impamantenit cu forma de bikago ca de exemplu: o-kane (bani) sau go-han(orez).

Am remarcat ca in general femeile folosesc stilul asta foarte des. (mereu le aud spunand okesyou -machiaj, omizu-apa)

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput