Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Raluca ,hai sa traducem propozitiile sa vedem daca iese
Desi, deabia m-am angajat in fiecare zi sunt foarte ocupat.
si
Imi cer scuze .Deoarece abia m-am intors acasa inca nu am vazut...

Iti multumesc ptr keigo .In sfarsit m-a lamurit cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Au iesit cam aiurea traducerile in romana ,dar sper ca ai prins ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Scuze pentru absenta, dar zilele astea am cam pus cartea-n cui.

Mai vin!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna fetelor,sunt noua pe aici dar ma intereseaza si pe mine subiectul,adica invatatul .Acum 3 ani am reusit sa invat pana la clasa a patra la ei aici,de citit pot sa spun ca citesc destul de bine.Nici la scris nu stau prost pt ca le c-am scriu in fiecare zi ,dar tot sunt interesata.In ultimu timp mi sa c-am luat de invatat singura asa ca sper sa ma adaugati la clubul vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Bine ai venit Claudia !!Cand ai timp citeste ce s-a mai scris si te asteptam cu sugestii. As vrea sa stiu cum sunt structurati kanji in primii ani de studiu ,cam care este nivelul unui copil dupa ce termina scoala primara ?
Fetelor ,va astept cu structuri !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Claudia, bine ai venit! Ai vreo reteta magica pentru invatat kanji?

Simo, sper sa nu-ti dau informatii eronate, dar eu stiam ca asa:
clasa 1: 1- 46 kanji
clasa 2: 47 - 151 kanji
clasa 3: 152 - 338 kanji
clasa 4: 339 - 543 kanji
clasa 5: 544 - 737 kanji
clasa 6: 738 - 881 kanji
Dupa care mai inveti 1000 de kanji pina termini clasa a 12-a.

Cum mai stati cu invatatul? Eu inaintez greeeu...

Mai vin!

Edit: Akemi, probabil ca ai dreptate. La mine este un dictionar de kanji mai vechi...

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna fetelor,imi cer scuze ca nu prea am avut timp sa intru si sa citesc .In japonia acum este obonul si am fost ocupata cu ahaka mairi,adica cu mersul la mormantul familiei.Ceva de genul <ziua mortilor in Rom>Nivelul unui copil care a terminat scoala primara este destul de ridicat,poti sa citesti de la ziar pana la o carte .Irimell nu stiu ce fel de carte ai tu ,sar putea sa ma insel eu dar in a mea este cam asa. clasa 1-80kanji,,clasa 2-160kanji,,clasa 3-200kanji,,clasa 4-200kanji,,clasa 5-185kanji,clasa 6-181kanji.In total sunt1006caractere kanji,daca reusesti sa le inveti este super ,dar devin din ce in ce mai grele.Chestia este ca daca inveti clasa 1 le prinzi mai repede scrierea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

M-am uitat intr-un dictionar nou si se pare ca cele 881 kanji erau in norma veche, care s-a schimbat in 1981. Scuze pentru dezinformare!
Inainte trebuia sa inveti in cele 12 clase doar 1850 kanji, acum cu norma schimbata in '81 sint 1945 din care 996 (kyouiku kanji/educational kanji) in primele 6 clase, adica: 76, 145, 195, 195 si 190.

Akemi, probabil ca au schimbat din nou norma si ai dreptate cu 1006 kanji.

Ce putini par scrisi sub forma de numere si cita munca depusa ca sa-i retii, nu?

Succes la invatat! Mai vin!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna ,
multumesc pentru informatie .
Irimell si tu ai invatat kanji tot de pe manualele lor ? Mi se pare o idee foarte buna .Daca prinzi de la inceput cum sta treaba cu radicalii si modul de formare a unui kanji ,pe urma totul se simplifica .
Eu nu prea m-am apropiat de carti in ultimile zile .Si imi vine greu sa-mi reintru in normal .
Ganbatte kudasai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Am reusit si eu sa intru pe net. In ultima vreme am avut ceva treb`shoara si chiar nu am avut cum sa va mai citesc. Nici eu nu m-am mai apropiat de carti si intr-adevar imi vine tare tare greu sa ma reapuc.

Am promis ca o sa scanez pagina cu raspunsuri si ma gandeam , daca vreti, sa mai facem niste exercitii cu structurile de mai sus, si apoi sa trecem la lectia 2 din cescute. Ce ziceti? (Re)Incepem de maine? (azi e ultima zi de yasumi si nu am nici o sansa sa stau prea mult la calculator).

O zi faina in continuare!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput