Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Mersi pt informatii Hitomi! fac cinste! Am luat de la Meguro cam tot ce se poate! La kanji si vocabular la 3kyuu stau bine, probleme ar fi un pic la gramatica care nu prea am bagat-o in seama ca la inceput am avut impresia ca e foarte simpla, dar m-am inselat amarnic!
La 2kyuu nu prea stau grozav la nici un capitol si nu cred ca mai am timp sa invat atat de mult!
Cartea de care zici tu are si gramatica si kanji si vocabular?
Inca o intrebare pt cine are carte "Curs practic de Japoneza" a Angelei Hondu(parca asa ceva). Daca ai facut toata cartea cam pt ce nivel esti pregatit? Imi place cartea asta ca are explicatiile la gramatica in romana!
Mina san ganbatte kudasai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Daca inveti cartea dnei .Hondru ,poti da linistita 3 kyu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Hitomi mersi mult!
Cred ca o sa raman anul asta la 3kyuu, chiar nu cred ca as avea cum sa mai invat tot pt 2kyuu, desi nu ma prea omoara alte treburi, dar nu cred ca mai am destul timp. Mai vad pe parcurs cum evoluez! Chiar mi-am propus sa ma tin de invatat sa vad acum cat ma tine energia asta!
Tu ai mai dat vre-un nivel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Spor la invatat Nicolle !
Eu am dat 4 si 3 Kyu ,de aceea nu am de ales anul acesta .Intradevar pentru 2 kyu este foarte mult de invatat si nu stiu daca este suficient doar 1 an de studiu .Oricum eu o sa -mi incerc norocul ,sa vad despre ce este vorba .
Din experienta anilor trecuti ,cred ca este foarte important sa -ti structurezi materia si sa vezi ce s-a dat in anii din urma .Eu am niste teste din anii din urma de 3 kyu ,dar nu le pot introduce in calculator ..
Bafta multa si mai vino cu subiecte de discutat ,din materia de 3 kyu .Cred ca si Raluca o sa dea 3 kyu anul asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Mersi mult Hitomi! O sa mai revin cu subiecte din 3 kyuu, cred ca mi-ar prinde bine sa mai am cu cine discuta pe unde nu inteleg. Spor la invatat si tie! 2kyuu pare intr-adevar foarte greu....1kyuu nici nu vreau sa ma gandesc!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Aaaaa, a inviat subiectul! Ce bine, ce bine!

Nickolle, bine ai venit! Spor la invatat!

Eu abia m-am intors din vacanta, care mi s-a parut foarte scurta si cu multa alergatura, abia acum reusesc sa-mi trag sufletul! Dar sint plina de avint in ceea ce priveste invatatul si chiar mi-am facut un plan cu cite ore pe zi sa invat si ce anume. Nu stiu daca dau JLPT anul asta, avind in vedere ca ca nu sint nici de 2 si nici de 3, poate un 3.5, sa zicem...dar m-am saturat sa nu pot citi ziarul sau anumite carti. Asa ca, ma alatur voua! Cu ce incepem? Cu gramatica, kanji sau ce sugerati?

Mai vin!

PS: Simo, Raluc, imi pare rau ca nu ne-am intilnit in trei...poate in sesiunea cealalta. Cum au fost examenele?

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Bine ai revenit Oana !Spor la invatat !
Eu sunt un pic stresata din cauza kanjilor .Mi-am dat seama (daca nu stiam ,deja ...!!) ca nu fac nimic fara kanji la testul de 2 kyu .Apar si la vocabular si la texte .Cand incerc sa citesc un text tot timpul dau de un kanji care nu-l cunosc , si nu mai inteleg nimic din fraza .Asa ca eu momentan am renuntat la vocabular si gramatica si scriu kanji toata ziua .Cred ca imi ajung ultimile 2 luni ptr a pune la punct gramatica si vocabularul (neacoperit de kanji ) .
Dar aici pe forum putem sa discutam probleme de gramatica sau vocabular .Nu -mi vine in minte acum nici un subiect mai concret .Poate veniti cu idei .
Nicolle ,cum merge cu invatatul ?
Oana ,si mie imi pare rau ca nu ne-am putut intalni .Data viitoare!!
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Am revenit de ieri pe plaiurile nippone! Asa ca de acum o sa am din nou timp sa stau de vorba cu voi si sa invat japo. Problema e in felul urmator: eu personal nu m-as omora cu firea sa redau anul asta 3kyu. As vrea sa trag tare anul asta si anul viitor ca sa pot da 2 kyu si sa stiu o treaba. Cu 3 kyu mare chestie nu fac (vorbesc aici de cazul meu ! sa nu se inteleaga gresit) Bineinteles ca o sa o iau treptat, asa ca Nickolle daca vrei putem sa reluam amandoua materia. Zi-mi doar cu ce vrei tu sa incepi.

Simona nu intra in panica, tu stii destul de multe kanji, trebuie sa faci doar putina ordine . Incearca si cu celelalte 2 volume de "intermediate kanji book" (au 1000 de kanji.) Basic+ intermediate sunt arhisuficiente, zic eu, pt 2 kyu. Bafta multa! (am primit mailul tau, si mi-a placut tare tare!)

Oana o sa te "surprind" cu un telefon pt ca pe Ym nu te-am vazut. Vreau sa te intreb o chestie referitoare la ce discutasem noi (aia cu participarea la cursurile de nihongo de la facultate).

Simona si Oana eu ma simt intr-un fel vinovata ca nu ne-am putut intalni pt ca SMS-ul meu (de pe Orange) a ajuns pe telefonul Simonei (care e Zapp) la o zi diferenta!!!! Era sa cad pe spate cand m-ai sunat Simona si mi-ai spus. Efectiv nu mi s-a mai intamplat niciodata, e prima oara cand am avut asa o experienta neplacuta. Adevarul e ca nici nu mi-am dat seama ca nu l-ai primit , caci la cei de pe liniile diferite (Zapp, Cosmote, Connex etc) nu imi trimite SMS-ul de confirmare. M-am invatat minte ca de acum sa sun, chit ca derajez si poate un SMS ar fi mai potrivit. Asta e! Tura viitoare cand ne intalnim prima portie de inghetata e din partea mea.

Sa revenim la oile noastre. Eu ma apuc sa lucrez din cescute si sa termin cartea doamnei Hondru.
M-am gandit si la o metoda "ingenioasa" de a reusi sa vedem toate exercitiile -chiar daca nu ne recunoaste calculatorul caracterele japoneze- dar v-o spun maine caci acum mai am de despachetat.

O zi faina!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Fetelor-frumoaselor,

am si eu o intrebare: cunoasteti in Romania (Bucuresti) un japonez (nativ) care sa vrea (contra cost) sa citeasca un text in limba japoneza pe care sa-l inregistrez? E un text de vreo 7 pagini. Nu e greu.

Va multumesc.
Tzuni



Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Tzuni ,daca mai esti interesata ,contacteaza-ma pe pm .

Mergi la inceput