Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Am inceput sa tin pumnii...Succes!

Vin acum, in fuga, cu doi kanji expresivi zic eu...

凹 OU, kubo, boko concav

凹レンズ ourenzu (lentile concave)
凹まる kubomaru ( a fi adinc-referitor la o suprafata)

凸 TOTSU, deko convex

凸レンズ totsu renzu (lentile convexe)
凸面 totsumen (suprafata concava)
凸円 totsuen (convexitate)

凹凸 outotsu (aspru, cu denivelari)

Pika-pika, daca vrei sa vezi cum arata coperta, uite aici: www.amazon.co.jp/exec/obidos/ASIN/4893580914/qid%3D1148062520/250-7003858-2745844" target="_blank">Basic Kanji Book vol. 1. Ti-o recomand cu caldura!

Pup!


flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Cum a fost la examene?

Asteptam vesti!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Nu prea am mai avut timp de invatat.Vad ca si fetele sunt ocupate cu examenele....
Irimell am gasit pe amazon cartea,problema e ca mi-au refuzat cartea de credit,am gresit ceva cand am facut moshi-komi;o sa mai incerc o data...
Fetelor bafta in continuare!

35+

mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Ce liniste e pe aici! Nu mai scrie nimeni? Eu vreau sa zic ca am mari batai de cap cu kanji cateodata le urasc! Acum ca sunt in tara si nu prea am multe de facut am fost somata sa ma mai ocup de ele! Eu cred ca strategia mea de invatat nu e foarte buna, dar am gasit multe lucruri ajutatoare pe la voi! Sper ca va merge mai bine! Daca se mai alatura cineva eu as cam avea intentii de invatat! Pana una alta o sa citesc absolut tot ce ati scris pe aici ca sa fiu in tema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna fetele !!
Bine ai venit Nickolle !Sper sa-ti fie de folos ceea ce am discutat noi pana acum si te asteptam cu propuneri ,sugestii .
Eu am terminat sesiunea cu bine si mi-am luat o mica vacanta (de leneveala !!)de la invatat .Dar sunt prin preajma si daca mai sunt amatatoare ,putem continua .
Va doresc vacanta placuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Eu sunt prin zona dar nu pot sa intru prea des pt ca nu am terminat inca sesiunea. Mai am 3 examene cam aiurea, si dupa ce mi se comunica rezultatele am de gand sa iau o pauza si sa leg cartile de card.

Nickolle bine ai venit! Tu cam la ce nivel esti la jp? Si care e targetul tau ( adica vrei sa dai JLTP, pt o angajare/ inscriere la studii, pt viata de zi cu zi)? Sper sa nu te superi ca te-am intrebat!

Simona mi-am adus aminte ca nu te-am intrebat o chestie cand am vb: spuneai ca ti-ai scos kanji pt 2 kyu. De unde ? De pe site-ul celor de la Meguro? Pana la urma sunt complete informatiile lor? Stiu ca la un moment dat se spunea ca nu au listele de kanji complete. Si la vocabular cum procedezi? Tot de pe site-ul lor iti scoti cuvintele? Stiu ca tu ai terminat cartea doamnei Hondru. Daca faci si partea de gramatica de acolo e suficient pt 2 kyu? Mie personal mi-ar fi mai usor sa invat de acolo avand in vedere ca explicatiile sunt in ro, decat de pe cescute.
Eu am de gand sa ma reapuc serios sa invat la japo dupa ce ma reintorc acasa . Acum sunt cam varza, nu am nici timp, plus ca si ultimul meu neuron a sucombat de cand cu sesiunea asta ( am avut "doar" 12 examene)

Vacanta placuta !( celor care o au)

PS. Oana nu ma uita cu un bip cand ajungi !


Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Raluca ,
eu am inceput prin a invata ceea ce s-a dat in anii din urma la testele de 2 kyu .Am luat listele de kanji si de vocabular de pe Meguro .Este atat de mare programa ,incat nici nu-mi mai pun problema daca e completa sau nu .Dar ,cu optimism inainte !
Am tradus astazi niste cuvinte -pe care am incercat sa le memorez ,dar sincer nu stiu cum se face ca atunci cand vreau sa spun ceva ,uit complet toate cuvintele noi invatate si ma folosesc tot de vocabularul redus care-l stiu de multa vreme .Dupa ce termin ce aveam de spus imi aduc aminte ca as fi putut folosi un alt cuvant sinonim ..sau o alta particula ca sa fiu inteleasa mai bine ...
Tare as vrea sa stiu cum va descurcati voi in conversatie .Simtiti ca va faceti intelese de japonezi (d.p.d.v.lexical !!!) ca reusiti sa transmiteti mesajul asa cum doriti .
La mine este o mare discrepanta intre scris si vorbit .Ma exprim mai corect in scris decat atunci cand vorbesc.
Cele care nu ati plecat in vacanta ,poate mai discutam pe tema asta ,despre modul vostru de exprimare in lb japoneza ..si ce mai doriti ,iar din toamna vom reancepe studiul .
Oyasumi nasai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Bine v-am gasit si multumesc pt primire! Imi primul rand imi cer scuze de intarziere am mai intrat la ceva tipm dupa ce am postat si am vazut ca nu a scris nimeni, si cum nu prea le am cu forumurile am crezut ca o fi subiect inchis sau ceva!
Acum sa raspund si la intrebare.Eu as vrea sa dau 2kyuu dar daca ma gandesc mai bine cred ca o sa dau totusi 3kyuu pt ca nu ma simt destul de pregatita pt 2kyuu. Vreau sa il dau pt ca sunt sigura ca imi va fii de folos, nu imi cere la nici o angajare dar sunt sigura ca o sa am nevoie de el din moment ce traiesc in Japonia, si as vrea sa invat acum cand inca nu am un copil si am ceva mai mult timp liber.Am gasit testul JLPT ca o stimulare pt invatat pt ca sunt cam delasatoare si i-am povestit si sotului de el si de atunci e tot cu gura pe mine. problema mea cea mai mare este ca invat nu am o strategie de invatat, ma tot incurc in carti si nu reusesc sa ii dau de cap la gramatica.Mi s-a parut foarte simpla la incaput insa acum sunt de alta parere.
Voi cum invatati? De unde invatati gramatica? Aveti testele din alti ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

quote:
Originally posted by hitomi

Raluca ,

Am tradus astazi niste cuvinte -pe care am incercat sa le memorez ,dar sincer nu stiu cum se face ca atunci cand vreau sa spun ceva ,uit complet toate cuvintele noi invatate si ma folosesc tot de vocabularul redus care-l stiu de multa vreme .Dupa ce termin ce aveam de spus imi aduc aminte ca as fi putut folosi un alt cuvant sinonim ..sau o alta particula ca sa fiu inteleasa mai bine ...
Tare as vrea sa stiu cum va descurcati voi in conversatie .Simtiti ca va faceti intelese de japonezi (d.p.d.v.lexical !!!) ca reusiti sa transmiteti mesajul asa cum doriti .





Si eu am aceeiasi problema.Am invatat multe cuvinte noi dar le folosesc tot pe alea vechi.Sau pt unele cuvinete invatate recent nu gasesc contextul in care sa le folosesc. Si eu tot de la Meguro am luat lista de kanji si de vocabular.Sotul meu zice ca unele cuvinte de acolo nu se mai folosesc si chiar mi-a corectat unele dintre ele ca zice el ca nu ar fii corecte.Dar eu stau si ma gandesc acum: daca asa e programa asa invatam nu? chiar daca sunt cuvinte pe care poate nu le folosim in vorbirea de zi cu zi nu?
Va urez spor la invatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna la toata lumea !
M-am intors si eu din vacanta !
Nickolle ,eu o sa dau anul acesta 2 kyu .Daca te hotarasti ,pentru acest nivel ,putem sa colaboram ,sa facem schimb de informatii .
Materia de pregatit difera foarte mult de la nivelul 3 la 2 .Mai intai uita-te pe Meguro la partea de gramatica si vezi cat stii din 3 kyu si cat din 2 kyu .Eu invat gramatica de pe o carte ,care am inteles de la Raluca ca se gaseste pe Amazon .Este "Nihongo nouryokushiken bunpou mondai taisaku -2 kyu (am scris cuvintele separat sa se inteleaga !!)日本語能力試験文法問題対策 。2級
Daca inveti de acolo gramatica ,kanji si vocabularul sunt sanse sa poti lua 2 kyu -ul .Ganbatte kudasai !
Vreau sa va scriu niste cuvinte care le-am invatat in ultima perioada si care mi se par destul de interesante (nu le-am mai auzit pana acum !!)
Masumasu -din ce in ce
Shibashiba -adeseori ,des
Seizei -maxim
Urouro -a se framanta de ceva ,a avea o problema
Hirobiro -spatios
Shimijimi -adanc ,profund
Cam atat pentru astazi !
Pupici si spor la invatat !!!

Mergi la inceput