Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Jocelyn, bine ai venit! Cred ca am mai zis asta, scuze ca ma repet: intotdeauna lucrurile necunoscute par mult mai grele decit sint in realitate. Pe masura ce incepi sa intelegi fenomenul, se face lumina...Spun asta din experienta! Asa cum ti se pare tie acum japoneza, asa mi se pare mie tailandeza. Ma uit si vad numai serpisori in scrierea lor.

Sint multe de povestit despre limba japoneza si nu ne-ar ajunge paginile capitolului pentru asta, asa ca uite aici despre www.omniglot.com/writing/japanese.htm" target="_blank">scrierea japoneza. Si ca sa iti faci cit de cit o idee despre cum e cu invatatul, eu zic sa citesti capitolele din urma, pentru ca au multe linkuri utile, povestiri, etc.

kinjiru inseamna interzicere, interzis
ikimasho (vine de la verbul iku, forma ikimasu) si inseamna: Sa mergem!
mizu inseamna apa
gohan inseamna orez gatit, dar se foloseste in general cu sensul de masa, mincare (meal in eng.)
omoi e un cuvint ca oricare altul si poti citi mai sus sa vezi cum se foloseste in compusi si ce inseamna.

Sper ca ti-am fost de folos cit de cit!

Mai vin!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Raspund eu la celelalte :
Te ga kitanai desu ne .Te o aratte kara tabemashou.
Am mainile murdare .Dupa ce ma spal ,hai sa mancam .

Sakki shyokuji o shita bakari desu ga ,mou onaka ga sukimashita .
Abia am mancat ,dar iar mi-e foame !


Pika -pika sunt bune propozitiile .
Oana ,mai vino cu kanji ,care ti-au placut !
Sa inteleg ca nu sunt probl cu structurile astea ! Mergem mai departe?
Mata ne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

hehe...le-am facut bine...ce ma bucur!
Da,mai asteptam kanji.Voi cum faceti ca sa retineti kanji?Ca de citit se invata usor,mai greu e cu scrisul...Ar trebui sa scriu in fiecare zi pagini intregi in japoneza ca sa imi ramana in cap.De exemplu am invatat sa scriu adresa mea in kanji,dar dupa vreo 2 luni,in care nu am exersat,am uitat aproape complet,fara un exemplu in fata nu mai pot sa o scriu...Sau poate sunt eu mai uituca
Jocelyn bine ai venit!Are dreptate Irimell,cu cat incepi sa cunosti mai bine ceva,nu numai ca pare mai usor dar chiar incepe sa-ti placa.


32+


mamica incepatoare si bebelin
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Multumesc fetelor pentru lamuriri... o sa ma mai invart si eu prin zona

I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Aaa, ce liniste pe aici...Am lipsit pentru ca mi-a 'lesinat' un pic computerul, insa acum si-a revenit. Revin in forta de luni, azi nu prea am timp.

Pika-pika, e adevarat ca daca nu-i repeti, kanji se duuuuc si ramine o nebuloasa in urma lor. Adica stii ca i-ai invatat cindva, poate ai noroc sa-ti amintesti semnificatia, dar citirea nici vorba.

In general, am kanji pe care-i plac din prima clipa si ii tin minte usor (mai ales daca ii desfac in radicali) si altii pe care ii invat de nevoie, dar daca nu-i exersez ii uit. Eu invat cel mai usor din carti de povesti sau din texte usoare in care pot lega un kanji de contextul frazei. Voi?

Cam atit, mai vin!

O seara buna!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Fetelor ,eu am sa intru mai rar o perioada ,pana termin cu examenele ,si dupa aceea revin in forta ( daca o sa mai am !!!) .Dar am sa intru sa vad ce-ati mai scris .
Va pup si spor la invatat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Simona, succes la examene si spor la invatat. Tinem pumnii, idem si pentru Raluca!

Mai vin pe aici!

flori cele "Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea invat de la fiece trecator." R. W. Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut fetele!

V-am promis ca o sa intru sa va citesc cand am putin timp si acces la net. Eu am saptamana viitoare examen la japo gramatica - chiar nu pot intelege de ce s-au grabit colegii mei in asemenea hal- si acum sunt un pic stresata caci nu am apucat sa repet mai nimic. E adevarat ca nu e chiar multa materie de pregatit ( e cam materia de 4 kyu) dar orisicum...

Fetelor si eu uit kanji daca nu ii repet- adevarul e ca japoneza e una din limbile care se bazeaza pe perseverenta si o memorie vizuala fff buna- dar , cum spunea Oana, unii ii retin dupa unele exemple mnemonice (de ex. akarui= luminos - este o combinatie de luna si soare. Ce poate fi mai luminos decat cei doi astri la un loc? ;-)) iar citirea on o retin din exemple. (cum ati facut mai sus cu "omou").

Si ca sa nu trec pe aici degeaba, o sa va spun o chestie pe care am gasit-o azi in cursuri in timp ce repetam clasificatorii si mi s-a parut interesanta. In cazul autobuzelor, troleelor, taxiurilor etc se va folosi "hon" atunci cand ele circula (dupa regula cunoscuta: ippon, nihon, sanbon etc) iar atunci cand stationeaza se va folosi ca si clasificator " dai".

Gata mi-a expirat timpul de pauza! Spor la invatat tuturor in continuare si rezultate cat mai bune!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Nici eu nu prea am avut timp saptamana asta,nici nshiro nu prea a mai trecut pe aici...
Hiromi si ralucami bafta bafta la examene!
Interesanta treaba cu "hon" si "dai".Oare chiar asa folosesc japonezii?Asta e frumos la limba japoneza ca are mereu surprize.Au o logica tare interesanta.
Eu invat kanji de pe unde apuc...Tv,magazine,la munca,de pe sticlutele de sampon etc...De asta spun ca e o mare harababura la mine in cap,citesc un kanji cand este singur;dar daca l-am vazut in alta parte alaturi de alt kanji m-am blocat....sau invers.Pe la librarie cum as putea sa intreb despre un manual de kanji pentru incepatori?Sa incep si eu de undeva...
Pana una,alta ma duc la treburile casei.

33+


mamica incepatoare si bebelin
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Va multumesc fetelor pentru urari !
Pika -pika ,cauta pe Amazon ,Kanji Book vol 1 de la Kodansha sau poate o gasesti in librarii . Acolo iti da si ordinea de scriere .
Totul este sa fii perseverenta si sa iti placa .Daca faci cate 3 kanji pe zi si tot e un progres .Ideea este sa repeti tot timpul ce ai invatat in urma ,ca altfel se uita ..
Mult succes!

Mergi la inceput