Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna fetelor,Irimell sau Hitomi stiu capare o intrbare stupida dar lamuritima si pe mine,CE ESTE JLPT ca nu stiu.Cu invatatul stau cam prost dar cat de curand cred ca voi intra in forta iarasi la invatat kanji, poate voi reusi si eu anul asta sa termin clasa a-patra la invatatul kanji.VA pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna Claudia ,
JLPT(nouryoku shiken ) este un test de verificare a limbii japoneze (tip Cambrige ),care se da o data pe an ,la 5 dec .Testul la care te inscrii il alegi in functie de nivelul de pregatire (de la nivelul 4 -bazic pana la nivelul 1-avansati ).
Pentru mai multe informatii intra pe www.mlcjapanese.co.jp.Vei gasi pe site toate info in legatura cu materia de studiu
Poate ca in orasul tau se mai pot face inscrieri pentru examenul din iarna .Merita sa incerci !!Bafta multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna Hitomi ,iti multumesc.Da am auzit si eu de el,acum vreo doi ani ma tot batea soacramea la cap sal dau dar nu am reusit nici acum sal dau.Aici la mine se mai pot face inca inscrierile cred numai ca diferenta este ca aici nivelele incep de la 8.Primul nivel este 8~7 de iincepatori ,iar avansati cred ca incep de la 5~4 daca nu ma insel eu,si soacramea invata la nivelul4 dar tot timpul imi zicea ca este ff greu.De la nivelul 4 in jos si pt japonezi este ff complicat.Din cate am vazut eu in carte si din cate mia explicat soacramea de la nivelul 4 in jos sunt descompuneri de kanji si formarea altor kanji din componentele celor descompuse..Desi citesc si scriu mai mult de 600 de caractere kanji nivelul 4 la ei ma depasit.Oricum am sa incerc si eu sa dau textul.MErsi mult si sper sa continuam cu invatatul






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Claudia ,testul de care spui tu este doar pentru japonezi si se verifica doar kanji .Eu iti spuneam de un test care este facut special pentru straini ,iar un examen cuprinde 3 teste :de kanji ,gramatica si caseta .Uita-te pe site-ul care l-am pus aici si ai sa intelegi despre ce este vorba .
Apropo :mai nou ,de aceste teste esti intrebat atunci cand mergi la un interviu ,pentru un job mai bun .
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Claudia cum se numeste testul asta de 8 nivele de care spui tu? Uite si pagina oficiala a JLPT-ului : www.jees.or.jp/jlpt/en/" target="_blank"> JAPANESE LANGUAGE PROFICIENCY TEST

Oana la ce vrei sa te inscrii? La Jetro-BJT? Ti-ai instalat YM-ul? Nu am primit nimic nimic de la tine si de cand stiu ca mesajele tale imi mai ajungeau si in bulk, am inceput sa il verific si pe-ala!

Simona data limita a inscrierilor pt JLPT e aceeasi pt toti in Japonia, si anume 5 sept, nu conteaza locatia si/sau nr de participanti/locuri.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar dupa n-spe discutii cu o gramada de persoane care lucreaza in Jp, dupa propria experienta, imi dau seama ca JLPT e de fapt frectie la piciorul de lemn. Nu contest faptul ca e super OK sa ai un target si sa te simti impulsionat de "ceva" care sa iti ofere motivatie, dar multi japonezi habar nu au de existenta testului asta si la angajari se bazeaza pe 100 de alte motive si NU pe asta . Plus ca pt a putea spune cu adevarat ca te-ar ajuta cu ceva trebuie sa ai minim 2kyu (si abia poti spune ca te-ai "incalzit"). Orice facultate bunicica si recunoscuta (cel putin facultatile de stat care sunt f. apreciate ) nici nu se uita la certificatul pe care il primesti de la JLPT. Toti vor EJU a celor de la JASSO. Mai sunt facultati particulare care ar accepta un JLTP dar de 1kyu si fff rar de 2 kyu. Poate la o companie jp din afara sa insemne mai mult si sa fie cat de cat apreciat testul asta?

Apropo de ce ziceam mai sus: am avut un training atunci cand mi-am inceput muncile si discutam cu cei prezenti acolo , printre altele de JLTP, care s-a inscris/care vrea sa se inscrie/ cine l-a dat etc. Si am vazut ca majoritatea aveau cam aceiasi parere cu ce scriam eu mai sus. Unul din cei prezenti lucreaza ca traducator (engl-jp/jp-engl) la o editura din Jp. Si spunea ca el la ora actuala are doar 2 kyu la JLTP si e singurul test pe care l-a dat doar pt fun, dar pe angajatori nu i-a deranjat cand l-a angajat si nici macar nu a fost intrebat de diploma asta. Concluzia: important e cata japoneza stii, testul asta nu are nici o valoare in ochii angajatorului. ( nici nu te ridica, nici nu te coboara, e o hartie in plus)

Repet : asta e parerea mea , fiecare e liber sa faca ce vrea cu timpul lui liber si cu banii si cunostintele lui!!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Ralucami in ce ai scris tu ai dreptate ,eu una locuiesc in Japonia de 7 ani ,vorbesc japoneza ff bine dar sincera sa fiu nu am stiu de acest test in japonia,de aceea am rugat fetele sa imi explice ce este.Cand m-am angajat nu mi-au cerut nici un fel de diplome sau chesti din astea ,tot ce a contat la ei a fost cat de bine vb japoneza .In japonia stiam doar de testele de kanji care m-au interesat si pe mine ,desi acum ma intereseaza si acel test de care vb fetele.Vorba ta doar pt curiozitatea mea ,sa-mi verific propriul vocabular japonez.Testul de care zic eu se numeste kanji kente,in nivelele 8-7 sunt caracterele kanji din clasa intai pana in clasa a treia aici in Japonia,iar inscrierea la test se face la primarie.Din cate am inteles eu se face doaro dat pe an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Fetelor dar nu mai intra nimeni pe aici?Nu mai aveti chef nici una de invatat,please nu ma lasati singurica la invatat ca iiarasi ma las batuta ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna fetelor !Sincer ,ma bucur sa aud ca nu te intreaba nimeni de JPLT ,dar sunt curioasa cum isi dau ei seama de la un interviu ca tu stii sa vorbesti bine sau nu .La un interviu cu siguranta te duci cu lectia invatata ,ori situatiile reale de la servici pot crea surprize .Mi se pare o chestie subiectiva ,totusi .Claudia ,daca nu te superi ,tu in ce domeniu lucrezi ? Spuneai ca tu vorbesti f bine japoneza .Asta inseamna ca nu va fi o problema sa iei JLPT ,chiar si la nivelele 2-1. Esti totusi de 7 ani acolo !! Merita sa te verifici ,pentru curiozitatea ta !
Eu mai sunt prin zona ,dar sunt foarte prinsa cu testul din dec .Claudia ,daca vrei ,scrie din kanji care ii inveti tu si am sa scriu si eu kanji de 2 kyu ,si uite asa invatam amandoua mai mult.Facem schimb de informatii .
Spor la invatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna Hitomi ,eu una sunt de acord sa invatam reciproc.PC-ul tau citeste kanji ,al meu sunt momente cand da si sunt cazuri cand nu le citeste.Nu prea sunt inca obisnuita cu el dar ma interesez si rezolv eu problema.Hitomi eu am lucrat pt o perioada ca instuctor de fittnes la o sala de antrenamente,iar acum lucrez la o fabrica de preparat carne.Cu alte cuvinte un fel de carmangerie dar enorma.La ei la interviu debeaba te duci cu lectia pregatita pt ca ti se pun intrebari la care nu te astepti,chestia este ca nu intrebarile sunt cele care depind de alegerea ta ,cat felul de a vb ,accentull si folosirea limbi japoneze.Credema ca ,cat ai fi de pregatita acasa accentul si folosirea limbi japoneze nu le pti imbunatati in momentul interviului daca nuu vb bine japoneza.Maine am sa incerc sa-ti trimit niste kanji,te rog daca ai tiimp sa--mi trimiti si tu sa vad daca mi le citeste calculatorul meu.Daca nu trebuie sa-mi bag windows in japoneza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna ,
am sa scriu cativa kanji care s-au dat la 2kyu in anii din urma .
悩む nayamu-ingrijorare ,grija

延期 enki-amanare

調査 chyousa-investigatie

記事 kiji-articol

方法 houhou-metoda
Claudia ,sa-mi spui daca ai reusit sa citesti caracterele .
Gambarimashou!

Mergi la inceput