Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ileana2000 spune:

Hitomi,eu sunt inca "scolarita".Invat dupa niste carti pt.copii,dar toate sunt diferite si numai in japoneza.Imi este greu,ma incurc in carti si in povesti iar scrisul imi da bataii de cap.Scriu f.urat am tendinta sa inclin kanji-ul spre dreapta,nu reusesc sa-l balansez.Ma incurca shi,tsu,no,nn in katagana,nu prea pot sa fac diferente intre ele,imi este frica cand ma gandesc la ce o sa ma fac cand ma voi incurca in kanji??ex: @ʁ@ sau cand le voi cupla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Ileana ,in ultima vreme au aparut si la noi diverse carti de japoneza scrise in lb romana .Parca era facuta aici pe forum o lista cu cartile aparute in Romania .In ceea ce priveste studiul kanjilor ,ai putea sa incepi cu Kanji Book vol 1.Acolo sunt dati primii 500 de kanji ,cu modul de scriere.Chiar daca cuvintele sunt explicate in engleza ,poti folosi un dictionar englez -roman (in cazul in care nu stii engleza ).
Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Buna seara, fetele! Sau... cum ii zice? Konban wa?

De cand ma tot chinui sa m'apuc de japoneza! Actualmente nu pot sa spun ca imi trebuie, dar imi place muzicalitatea ei si as vrea sa si pot scrie pe baza silabarului. E putin greut; culmea, dar cuvintele f scurte mi se par mai dificil de retinut - adica le incurc! La cat de avansate sunteti voi, poate ca intrebarile mele vor parea aiurea (cine stie cati v-au mai intrebat inainte...). Deci:
1. Cu ce imi sugerati sa incep in studiul lb japoneze? (Cu scrisul... mai tarziu...)
2. Ce sursa - care se poate gasi - vi se pare cea mai potrivita pentru un FOARTE incepator?
3. Cum v-ati organizat ca "bobocei" de ati reusit sa acumulati atat de mult? (Eu locuiesc in RO, deci nici n-as avea cu cine conversa...)
Mersi mult, raspundeti cand puteti....
Toate cele bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Bine ai venit printre noi RWheelwright.Eu una locuiesc in Japonia de cativa ani asa ca nu te prea pot informa cu ce sa incepi invatatul sau ce carti ar fi bune penrtu incepatori,dar fetele din Romania cred ca invata de pe cescute.Daca citesti mesajele anterioare iti vei da seamaa unde se gasesc ,de ude le poti acumula.Apropo ne dai si noua un nume mai usor te rog,daca nu te superi,mie una imi este greu sa il scriu pe RWHEELWRIGHT.fetelor ceva lecti noi nu mai incepem .In ultimu timp nu prea am intrat dar imi este dor de voi si normal de invatat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut tuturor!

Imi pare rau ca nu am intrat in ultima vreme pe aici (si recunosc cu rusine ca nici nu m-am omorat cu invatatul deloc in ultima perioada) . In ultima vreme m-am apucat sa citesc fel de fel de povestioare in japoneza ( nu, nu va faceti iluzii ca citesc cine stie ce carti, sunt povesti pt copilasii japonezi de clasa a 3-a).

RWheelwright bine ai venit in grupul nostru de "studiosi". Eu iti recomand cartea d-nei Hondru Angela(la ora actuala e cel mai complet curs de lb japoneza de pe piata ). Eu asa am inceput si la mine la facultate vad ca tot asta e baza in primul an. "Cescutele" sunt deja pt cei mai avansati, adica trebuie sa ai o baza de vreo 2-300 de kanji (nu mai zic de hiragana si katakana ca e de la sine inteles) plus notiunile elementare de gramatica. Ce te-a determinat sa te apuci de lb japoneza? Sugestie: la scriere incepe intai cu hiragana, cate 5 grupuri pe zi; la gramatica : pronumele personale , vb "desu"= a fi-conjugarea lui.

Simona tu acum tragi tare cu kanji pt 2 kyu? Sau mai bagi cate un oki si la gramatica? Am ramas datoare cu o scanare de pagina din cescute dar crede-ma ca in ultima vreme nu am avut timp deloc!!! (daca te prind pe YM iti povestesc mai pe indelete!).

Wanted : Oana-Irimellu`!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Bine ai venit RWheelwright!!In toate exista un inceput !In ultima vreme au aparut mai multe carti despre studiul limbii japoneze ,(care se gasesc in comert ),care te pot ajuta sa -ti faci o parere despre limba japoneza .Indicat este sa incepi cu scrierea in romaji si apoi treptat sa te obisnuiesti cu hiragana si katakana .Daca ai sa te uiti de la inceput ce s-a scris ,ai sa gasesti cu siguranta ceea ce te intereseaza .
Raluca ,sincer ,in ultima vreme nu prea am avut timp de kanji .Am inceput din nou sa adun actele ptr viza sotului si aproape in fiecare zi trebuie sa ies din casa ...In schimb mi-am scris multe cuvinte pe foi si cum am putin timp liber cum mai arunc o privire sa mai memorez un cuvant .Oricum ,merge greu ..
Apropo ;am primit din Japonia un dictionar de kanji de care sunt super incantata.Iti explica foarte clar despre radicali ,modul de formare al kanjilor ..ce mai !! nu ma mai dezlipesc de el ! "Kanji Learner's Dictionary " -Jack Halpern .Se gaseste pe amazon.com.
Oare ce-o fi cu Oana de nu mai da pe la noi ?
Va doresc mult spor la invatat !Raluca ,cand mai ai timp ,asteptam sa ne mai scanezi ceva din "cescute" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Dragutzelor, scuze de absenta.

Raluc, chiar m-am gindit la tine zilele astea cu taifunul...Nu-mi merge bine messengerul, asa ca nu m-ar mira sa nu fi primit mesajele de la mine. Promit sa-mi pun in weekend o varianta noua. Cum merge cu copiii?

Simo, cind vii?

RWW, in volumul 1 cred ca gasesti info despre carti si linkuri. Daca ai acces la net nonstop, poti incerca website-uri cu pronuntii si asa le inveti mai usor. Ce am invatat eu de la lupta cu japoneza, e ca repetitia e mama invataturii. Daca nu repeti si repeti si iar repeti, se uita usor.

Va pup!

PS: Daca va puteti inchipui, cind sa ma inscriu si eu la JLPT, n-am mai gasit aplicatia de vinzare. Recunosc ca uitasem de termen si m-am trezit si eu in ultima zi...asa cevaaaa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Oana imi pare rau ca nu te-ai mai putut inscrie ptr JLPT .Daca vii pe 5 dec in Romania te inscriu eu aici Ce zici?Aici inscrierile se pot face pana la jumatatea lunii octombrie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna fetelor !Nu mai ziceti nimic ?Dintre fetele care sunt in Japonia ,s-a inscris careva la JLPT ? Cum merge cu invatatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Simo, scuze, nu vazusem mesajul...Mi-ar fi placut sa vin in ro in decembrie, dar din pacate nu am cum. Multumesc pentru sugestie, dar m-am gindit sa invat ca si cind dau JLPT si o sa aplic pentru un alt test. Asa ca sint pe aceeasi unda cu voi...



Mergi la inceput