Copii nascuti in 1999 ( 5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

weekend placut tuturor!

pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor vedeti ca bantuie scarlatina. Acum o luna imi spusese dr de familie ca a avut 4 cazuri de scarlatina si sa urmaresc ca Ozi sa nu faca boala (ea avea febra 40 cu dureri in gat...). A scapat fata mea dar aflu ieri ca baiatul unor prieteni s-a capacit cu scarlatina de la gradi. E tare pacatoasa asa ca sa fiti atenti.
Ozi se pregateste de concurs la inot: pe 27/28 primul si pe 10 iunie al doilea.
De multa vreme vreau sa va intreb: ce greutate si talie au copiii vostri? Ozi(22.05.99) la 125cm are 29kg. La 28,5 ar fi la limita superioara a normalului, totusi pare grasuta. Este drept ca are si masa musculara mai dezvoltata decat la copilasii care nu practica sustinut sport. Ea s-a ingrasat si a crescut in salturi numai ca greutatea era echilibrata mereu de desele perioade cand se imbolnavea: lua 2 kg, avea febra si dadea 1-1,5 inapoi. Si cum se imbolnavea destul de des - cam o data la 2 luni - nu s-a impus un control al greutatii. Acum face aproape un an de cand merge la inot si a facut o data otita prin toamna si acum o viroza de 2 zile. Suntem extrem de multumiti ca si-a intarit sistemul imunitar numai ca avem acum problema greutatii. Si fetelor, merge zilnic la inot si trage nu gluma, plus ca o data pe saptamana mai merge si la tenis. Dulciuri nu mananca mult, pot spune aproape deloc, cu mancarea e problema: are mesele concentrate dupa ora 16 datorita programului de la scoala. Am incercat sa-i dam masa mai consistenta la 16, la 18 un iaurt si la 21 (dupa inot) lapte cu cereale, fructe sau branzica proaspata. Paine nu mananca decat dimineata o feliuta si jumatate.
Noi nu am fi asa de stresati de kg in plus daca nu am vedea ca ea e suparata. E tare frumusica si a fost obisnuita sa fie in centrul atentie numai ca acum la scoala unii copii ii spun ca-i grasa (si sunt destule fetite cu mult mai grasute). Va pup acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

gratiela, la noi e invers:
e tare slabutza, la 123 cm are doar 22 kg
Manaca rau de tot, dintotdeauna a fost asa. Pentru mine mesele ei sunt cosmaruri. Aia nu, cealalta nu, mai nimic.....
Si acum tb sa-i fac uneori mancare separata ca nu mananca cu noi orice. Fructe si legume crude deloc. Nici nu vrea sa auda. Eu de multe ori ma enervez la culme, imi vine sa ma dau cu capul de peretzi cand vine ora mesei ca stiu ca incep pb.

Bucura-te ca mananca si daca se imbolnaveste are de unde da jos.

Ce bine de ozi ca merge la inot, noi nu avem aici bazin de inot.
Acum si-a dat drumul Andrada cu rolele, in sfarsit. Credeam ca nu mai invata in vecii vecilor. De cand se stie cat de cat a inceput sa dea si "lectii", m-a apucat si rasul, ea care nu-si putea tine echilibrul pe role se apuca sa le explice la altii ce si cum.....




pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Andrei are cam 24kg si incepe sa-mi para un pic grasunel... Cand era mic ma stresam tare-tare mult ca nu mananca bine dar m-am convins demult ca adevarata problema e eventuala inclinatie spre obezitate...

Gratiela, bravo tie ca esti constienta ca ar putea fi o problema. Eu cred ca daca sunteti atenti totul se va rezolva in timp.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

grati.ela, si noi am vrea am vrea sa mergem la innot in august. Sper sa ne descurcam.
Oana mea are 23 de kg imbracata si incaltata si 1,28 m. Cred ca noi suntem cele mai slabute. Asta este ultima masuratoare facuta in mai la gradi. Am verificat acasa si asa este. Poarta si cam mult la picior. Ma rog asta este.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by CristinaT

grati.ela, si noi am vrea am vrea sa mergem la innot in august. Sper sa ne descurcam.
Oana mea are 23 de kg imbracata si incaltata si 1,28 m. Cred ca noi suntem cele mai slabute. Asta este ultima masuratoare facuta in mai la gradi. Am verificat acasa si asa este. Poarta si cam mult la picior. Ma rog asta este.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




cat are Oana la picior? ca Andrada deja are 32 si doar 6 ani si jumatate
pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Miruna tot cam 24 kg are dar e inalta,nu m-am uitat pe masuratori sa spun exact cat, dar e cea mai inalta din grupa.
Si poarta 34 la picior, la fel ca Oana nu?

Cristina ,am uitat sa-ti spun de dans, noi mergem mai mult pentru exercitiile de aerobic ca abia dupa 3 ani copiii sunt buni de concurs...si atunci daca isi gasesc perechea potrivita.

Off...scarlatina ne mai trebuie acum, sper sa nu ca in rest am scapat de bolile copilariei.
Ozi tinem pumnii la concurs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

pantofii i-am luat 34. In schimb duminica am cumparat pantofi sport 33. Pe acolo pe undeva. Zana fetele noastre sunt aproape la fel.


Ozi, Bafta la concurs.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi are 32 dar pantofii sport ii luam 33. Are insa si adidasi 31 care ii vin bine. Astept sa-i creasca piciorusul ca asta-i semn ca se inalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

LA MULTI ANI! voiosi si sanatosi.



15.05.1999 - Tudor - Miruna - "Miruna Enescu"
15.05.1999 - Georgiana- Sara - "Saraq"
17.05.1999 - Theodora - "Crini"



Vin cu intarziere,nu va suparati ca am uitat...

Mergi la inceput