ecografia 3 d

ecografia 3 d | Autor: danyboy

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
vreau sa stiu si eu daca ecografia 3 d este absolut obligatori in timpul sarcinii...daca da cat costa o astfel de ecografie si unde as putea sa fac? astept raspuns. va multumesc frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Dany in zilele noastre eu as spune ca este absolut necesara o astfel de ecografie, in special cea de la 24 sapt. Se determina grosimea stratului nucal (raspunzator pt sindromul Down) si se pot detecta anomaliile cardiace, ale stomacului si multe altele.
Eu am facut la Centrul Medical Unirea, de unde am plecat super-multumita; am si inregistrat toata ecografia. M-a tinut cam 40 minute timp in care mi-a dat explicatii amanuntite si a facut toate masuratorile. Eu una nu am platit pt ca sunt arondata dar stiu ca pretul este cam 320 lei.

Succes!

Roxana 33sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Roxana,
esti sigura ca e vorba de ecografia 3D? In plus, masurarea pliului nucal se masoara cam pina in sapt 14 (depinde si de tara unde te afli, dar oricum nu se face in sapt 24, ar fi prea tirziu). Ecograful 2D stiu ca e cel mai potrivit pentru eco morfologica si determinari ale afectiunilor fatului (daca acestea exista).

Poate gresesc eu, dar eco 3D stiam ca are doar scop... distractiv (nu gasesc cuvintul potrivit acum), in sensul ca la eco 3D ai ocazia sa-l vezi pe bebe mai clar (trasaturi ale fetzei, mimica) si se poate determina si sexul usor (nu ca la 2D nu s-ar putea determina). Oricum, 3D nu e ceva de care sa nu te poti lipsi.

La 3D in nici un caz nu se pot detecta "anomaliile cardiace, ale stomacului si multe altele", pentru simplul motiv ca la acest tip de eco nu se vede prin bebe. Poate, cind ai fost tu, medicul a comutat pe 2D ca sa vada toate astea (se poate comuta din mod 3D in 2D, si invers). La 3D nu ar fi putut vedea prin piele.

Iata o ecografie 3D:
http://vancouver.babycost.com/uploaded_images/28%20Weeks%203D%20ultrasound%20face%203-705990.jpg

si una 2D
http://compsoc.dur.ac.uk/~ads/ultrasound.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu as zice 3D si 4D = marketing sau instrument de luat banii si ochii parintilor.
Un doctor bun trebuie sa vada pliu nucal, anomalii ale inimii in 2D. Altfel degeaba face ecografii inseamna ca habar nu are medicina. Este insa adevarat ca aparatele care suporta 3D este posibil sa aiba si o imagine mai buna in 2D.

Mitza 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Intr-adevar Aida...s-a mai comutat dupa 2D pe 3D; eu nu am multe cunostinte medicale. Mi-am facut ultimul 3D la 22 sapt-asa mi-a fost recomandat. Iar 3D nu a fost pentru distractia mea, iti poti inchipui! De altfel eu oricum nu am platit, asa ca dr nu avea nici un avantaj. Nu stiu cum e la voi insa aici se recomanda un 3D in timpul sarcinii.
Iar cat despre trasaturile si sexul bb-lui: oricum stiam deja tot ce trebuie.
In fine...aici f putine gravide nu-si fac 3D.

Roxana 33sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am o prietena care a nascut in Anglia si pentru ca sarcina a evoluat normal nu i-a fost recomandata nici o ecografie 3-4D. Bine, pe banii ei putea sa o faca, dar n-a batut-o nimeni la cap. Si eu am facut-o, trimisa de medicul meu si era sa mor cu individul ala de la Sanador de git. Eu venisem sa fac morfologie fetala, iar el, absolut agresiv si cu un ton amenintator mi-a spus ca trebuie sa fac ecografie 4D, sa fac si caseta si poza, ca altfel nu stim daca e bebe bine. Cu mine nu i-a mers, l-am pus la punct si i-am explicat ca nu ma intereseaza comisionul lui, eu fac ce mi-a recomandat medicul meu si era sa faca apoplexie de nervi. Ma gindesc daca eram mai slaba de inger si ii ascultam aberatiile, cum ca numai la aia 4 D se vad malformatiile (ceea ce nu-i adevarat), nu-i dadeam inca un milion jumate in plus? Ii dadeam.
Am citit pe forumul asta de fete care au facut 5-6 ecografii 3D. Fara suparare, medicii astia sint negustori, nu mai sint medici. Cu cit vind mai mult, cu atit mai bine. Iar pentru fetele care n-au 2 milioane de dat pe o ecografie d'astea poate sa para sfirsitul lumii ca nu o fac. Va spun ce mi-a zis dr care facea ecografii la Cantacuzino: un medic bun se descurca la fel de bine si cu un ecograf 2D, chiar daca pentru pacient nu e la fel de spectaculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Eu am facut in sapt.19 morfologia fetala si doppler la eco 3D la Medlife. M-a costat 1.500.000 lei vechi.Daca faceam 4D m-ar fi costat 1.950.000 lei si doar pt.impresia artistica nu am vazut rostul. Oricum este mult mai ieftin decat la Sanador, Diagnosis sau CMU. Si aparatura este destul de buna ( zic eu ). Dar asta depinde de optiunea fiecaruia...si de buzunar.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

cine poate sa-mi explice ce-i aia 4D??? care-i a 4-a dimensiune??? timpul?

Nu cred ca-i absolut necesara echografia 3D. mai bine una 2D facuta cu raspundere decat una 3D facuta ca sa ia okii. Parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Mie nu mi-a recomandat doctorul nici un 3D. Mi-a facut eco 2D la el la cabinet in fiecare luna. Ma cam uitam cu jind pe forumuri la cele care fac 3D pentru ca il vad pe bebe mai bine, dar...


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by oLo

cine poate sa-mi explice ce-i aia 4D??? care-i a 4-a dimensiune??? timpul?



Exact! 3D are un delay de 5 secunde, 4D e in timp real!
La morfologica se foloseste 2D, restul sunt de impresie pentru parinti, vad exact cum arata bebe! Ceea ce daca iti permiti..e foarte frumos!


Ioana 37 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

BUNA FETELOR
va multumesc mult de tot pentru mesajele voastre in legatura cu ecografia 3 d. ati fost foarte dragute . eu mai am un baietele de 7 ani ... pe vremea aceea nu erau ecografiile acestea...imi faceam in fiecare luna ecografie 2 d si slava Domnului am un copil sanatos si frumos si absolut normal. cred ca este extrem de important si medicul... pana acum nu mi-a fost recomandata o ecografie 3 d... am incredere in medicul meu si cred si sper ca totul sa fie ok si de data asta... ma voi mai gandi totusi daca sa-mi fac sau nu o eco 3 d.
va multumesc inca odata si va doresc multa sanatate .

Mergi la inceput