ecografia 3 d

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor sa va povestesc una buna: acum 8 ani, cand eram insarcinata cu fata doctorul de la Braila (era cel mai bine cotat, fiind si singurul cu doctorat) mi-a spus ca nu-i de acord cu ecografiile facute exagerat de des (mai mult de 2 in trim 1/2 si 2 in trim 3) pentru ca dau dezlipire de placenta. Imi suna si acum vorbele lui in urechi...trebuie sa precizez insa ca la acel moment nu dispunea de ecograf in cabinetul lui. La un an diferenta, prietena mea a fost urmarita tot de el (era acum dotat cu ecograf) si mi-a spus ca primul si singurul control gineco (pe masa) i l-a facut cand s-a internat pt cezariana. In rest numai ecografii. Nu se mai dezlipea placenta? E straniu ca nu avea nici un interes sa nu ma trimita sa fac ecografii mai ales ca eram foarte docila. Oare era ceva adevar in spusele lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

aiurea. Ca si cum ultrasunetele ar fi imbibate cu esenta de bisturiu ... Tampenii.

Si mie mi-au dat sa fac 3d pentru o sangerare careia nu-i gasim inca o explicatie logica (dupa 2d si medicatie). Astept si eu . E prima echo cu atatea d-uri . Cu fi-miu nu mi-a facut nimeni nici macar apropos de 3d. Dar nici n-am avut vreo problema. Din cate am observat eu, se recomanda 3d la burticile cu problema.

EDIT : adica tie ti-a facut control pe masa cand erai gravidaaaa???!!!! hmmm nici macar cand ai sangerare n-au voie sa faca TV (tuseu vaginal) iar pusu pe masa e un sport care se face numai la sfarsitul sarcinii la internare sau ultimele controale inainte de (pentru a vedea starea colului). ma rog, astea sunt cunostintele mele.

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Kittie, TV luna de luna si in luna 9 de doua ori.
Nici dr. la sarcina pe care am pierdut-o nu s-a sfiit sa-mi faca control gineco. Ce-i drpet dupa episodul cu sangerarea mi-a spus ca nu-mi face TV pentru a nu stimula colul. Ce mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

fetelor ecografia vaginala deranjeaza bebele ?
mie mi-au facut una saptamana trecuta (la 9 saptamani) si am vazut miscand samburica dar mie mi se parea ca-l deranjeaza unda...se misca parca cand medicul misca putin aparatul .Dr. a spus ca pana la 12 sapt se poate face vaginal si m-a chemas peste 3 sapt(cica o fii mai mare si se pot vedea manutele, osute, alea-alea).In fine, eu cred ca vrea sa stoarca bani de pe mine(e 30 de euro ecografia, aparte de cei 27 platiti lunar). Si chiar in perioada acea fac si ecografia la spitalul de stat....n-or fii cam multe ecografii pt bb ? 3 in total...1 la 9sapt, una la 12 si alta la 13...
ce parere avetzi ?

Pliul nucal de-abia la 14 sapt se masoara asa-i ? atunci inca-odata tre sa merg..offf !
Dbunny aproape 10 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

bey da chiar exagerati! Acu sa mi fie cu iertare, una e sa ai un singur doctor "vestit" in oras si sa te lasi pe mana lui din increderea in titluri, alta e sa ai nenumarate mijloace de informare la dispozitie si sa crezi INCA in faptul ca ultrasunetele dauneaza!
Spun si eu din experienta.. facui la echografii in sarcina de mi s-a acrit, cel putin 1/luna in mod normal iar in 2 sapt la 4zile (depasisem termenul). Nici o singura data nu am auzit amenintari la adresa fatului prin durata sau frecventa echografiilor. Intravaginala am facut dar NUMAI cand am avut probleme. Altfel nu inteleg de ce o abdominala normala nu e deajuns! Mai ales cand esti gravida...
Hmmmm cate bordeie...

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Buna fetelor

Hai ca ma interesat subiectul asta si ma bag si eu cu o parere Eu am 17 saptamani si pana acuma am facut 3 ecografii, 2 obligatorii, la 6 si la 15 saptamani si una la 16 saptamani din cauza unei sangereri inexplicabile. Si mai fac una saptamana asta, iar doctora mea ma asigurat ca ecografiile nu fac rau, si trebuie facute mai ales daca sunt probleme.
Mi-ar fi spus cineva ca sangerarile inexplicabile ar fi de la nu stiu ce sa zic... Desi... sincera sa fiu am un chef nebun de ... si parca de cand sunt insarcinata mai mult decat inainte, vi se intampla si voua cumva la fel? sau am eu prea multi hormoni?
Cat despre ce recomanda doctorii 2D, 3D sau 4D depinde de la doctor la doctor si banuiesc ca de la tara la tara. La ecografia de la 15 saptamani, ecografa de la Sanador dr. Bosneac a zis ca nu are rost sa facem 3D pt ca e inca micutz, dar sa comutat si la 3D si la 4D ca sa-i vada mai bine sexul, am platit doat pt 2D. Iar pt fetele care nu stiu sau nu au facut inca 4D, va explic 4D - e in timp real, vezi cum clipeste, in cazul in care e mai maricel sau cum suge degetzelul.
Natasa doctorul de la Sanador care ti-a zis sa faci 3D si caseta si alea-alea? nu e cumva dr. Herghelegiu??? eu am programare la el pe 7 iunie eco morfologica, si as vrea sa stiu daca el e cel la care ai fost, sa fiu pregatita si eu, nu de alta.

Sanatate la bebei

17 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Tasia exista doo feluri de gravide - "gravida nimfomana" si "gravida virgina"! SA nu ti treaca prin cap ca astea sunt denumirile stiintifice doar ca suna bine si descriu exact tipurile de chef de sex in sarcina. N-ai decat sa practici cat iti doresti si in ce fel doresti dar nu atunci cand sangerezi! DA, sangerarea poate sa fie rezultat al contactelor sexuale. Mie mi-au dat defacut 3d tocmai pentru elucidarea misterului sangerarii (si nu e de la posibila cauza enuntata mai sus.. pana acum prin 3 echografii si una intravaginala la 3 dr diferiti, nici unul nu a putut sa spuna 100% motivul sangerarii...). Dar cand aud tampeniile astea cu echografiile dauneaza fatului imi vine sa ma intreb in ce secol traim ?!! Dauneaza tot la fel de mult precum contactele sexuale il "ajuta" pe fat sa vada sexul tatalui.. Na! Si cu asta am lamurit-o bustean pe draguta problema...

EDIT - nu va suparati fetele, da' exista si legenda asta cu sexul in tp sarcinii pericol de a se intalni fatza-n fatza fatul si barbatzia lo tacso... Nu trece mult si vaz si sobect d'asta pe la odisee

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Kittie, degeaba esti asa de intrigata...fa-ne trimitere la un studiu documentat bine. Nu vorbe de-ale medicilor (eu am eliminat un cheag mare de sange dupa o transvaginala si poate ca nu a daunat cum zici tu dar eu am pierdut sarcina si daca tu-mi dai o explicatie solida poate ca nu ma voi gandi ca acea eco a fost cauza) sau presupuneri de-ale tale. Un medic radiolog spunea pe un site ca in carti este sustinuta cauza ecografiilor, dar el vede mereu copii agitati care nu par sa fie deloc fericiti. Asa ca un studiu, o trimitere ceva ca nu toti "este" prosti asa cum iti imaginezi.
Si oricum, poate pentru tine nu conteaza un doctorat dar pentru altii da, asa ca fara ironii gratuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu stiu ca ecografiile afecteaza bebelusul si cu cit faci mai putine cu atit e mai bine. Asa mi-a spus si medicul meu, asa am vazut si in documentarele de pe Discovery si de pe National Geographic. N-or fi toti impecili sa spuna asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Si eu credeam ca echografiile nu deranjeaza bebele si nu il influenteaza, asta pana cand am facut echomorfo la 25 de saptamani. L-a masurat doctorul, la inceput si-a pus o manuta la cap parca sa se apere, apoi s-a tot zbatut, si-a dus si cealalta manuta la cap si si-a acoperit fata cu ambele maini. La sfarsit si-a ridicat si piciorusele peste fata si se vedeea clar ca nu ii place si il doare. Doctorul chiar ne-a spus gata ca nu mai suporta bebe. Echografia a durat 40 de minute si a apucat sa masoare tot, iar 4D m-a ajutat sa ii vad fetisoara lui draguta dar nu stiu cat de mult i-a placut lui bebe si cat "bine" i-a facut!!!
Asa ca gata cu echografiile nu vreau sa il mai chinui inutil.

emilia si bebe

Mergi la inceput