Regulament MONOPOLY

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monopoly spune:

„Chance” si „Community Chest”: Cand ajungi pe una dintre acestea, ia prima carte din pachetul indicat, urmeaza indicatiile si aseaza cartea cu fata in jos sub celelalte carti din pachet.
Cartea „Get out of jail free” este tinuta pana este folosita apoi este pusa sub celelalte carti. Daca jucatorul care o extrage nu doreste sa o foloseasca, poate sa o vanda, oricand, oricarui jucator, la pretul hotarat de cei doi.

„Income Tax”: Daca ajungi aici ai doua optiuni: poti sa iti estimezi taxa la $200 si sa platesti la banca, sau poti plati 10% din averea ta totala, bancii. Averea ta totala include banii cash, preturile proprietatilor tale ipotecate si neipotecate si costul tuturor cladirilor pe care le ai. Trebuie sa te decizi care optiune o vei alege inainte de a-ti calcula averea totala.

„Jail”: Ajungi la inchisoare cand: (1) ajungi pe spatiul marcat „Go to jail” (2) extragi o carte marcata „Go to jail” sau (3) arunci dubla de trei ori succesiv.
Cand esti trimis la inchisoare nu primesti salariul de $200. Daca nu esti trimis la inchisoare ci doar, prin aruncarea zarurilor ajuni la „Jail” atunci esti doar in vizita, nu primesti nicio penalizare si vei muta cand iti va fi randul, in mod obisnuit.
Iesi de la inchisoare astfel: (1) aruncand duble in oricare din urmatoarele 3 taluri; daca reusesti asta vei muta imediat numarul indicat pe cele doua zaruri. Chiar daca ai aruncat duble, nu ai dreptul la inca o aruncare. (2) folosind cartea „Get out of jail free”, daca o ai. (3)cumparand cartea „Get out of jail free” de la un alt jucator care o are. (4) platind o taxa de $50 inainte de a arunca zarurile, inainte de a arunca zarurile, in oricare din urmatoarele doua ture.
Daca nu arunci dubla in a treia tura, vei plati $50. Apoi iesi din inchisoare imediat si muti numarul de spatii indicat de cele doua zaruri.
Chiar daca esti in inchisoare, poti cumpara si vinde proprietati, cumpara si vinde case si hoteluri, si poti primi chirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monopoly spune:

„Free parking”: Un jucator care ajunge in acest spatiu nu primeste bani, proprietati sau secompense de niciun fel. Este doar un spariu liber pentru odihna.

Casele: cand detii toate proprietatile dintr-un grup de culoare poti cumpara case de la banca si sa le ridici pe proprietatile tale. Daca cumperi o casa o poti pune pe oricare dintre cele trei proprietati. Urmatoarea casa pe care o cumperi trebuie sa o ridici pe alta proprietate din acest grup de culoare, sau alt grup de culoare complet pe care il detii.
Pretul pe care trebuie sa il platesti pentru fiecare casa este inscris pe cartea „Title Deed” a proprietatii pe care vrei sa ridici casa.
Proprietarul continua sa primeasca chirie dubla pentru proprietatile pe care nu a ridicat case, daca detine tot grupul de culoare.
Conform regulilor de mai sus, poti cumara si ridica, in orice moment, atatea case cat iti permite judecata si bugetul. Dar trebuie sa ridici case proportional; nu poti ridica mai mult de o casa pe o proprietate dintrun grup de culoare pana nu ai ridicat cate o casa pe fiecare proprietate din acel grup de culoare. Poti apoi incepe un al doilea rand de case, si asa mai departe, pana la o limita de patru case pe proprietate.
Construiesti proportional si trebuie de asemenea si sa „darami” proportional daca vinzi case inapoi bancii. (vezi „Vinzarea proprietatilor”)

Hotelurile: Cand un jucator are patru case pe fiecare proprietate dintr-un grup de culoare complet, poate cumpara un hotel de la banca si sa il ridice pe oricare proprietate din acel grup de culoare. Returneaza cele patru case bancii si plateste pretul hotelului indicat pe cartea „Title Deed”. Doar un hotel poate fi ridicat pe o proprietate.

Lipsa de case de vanzare: Cand banca nu mai are case de vanzare, jucatorii ce doresc sa cumpere o casa trebuie sa astepte ca alt jucator sa returneze sau sa vanda casele sale bancii, inainte de a cumpara. Daca este un numar limitat de case si hoteluri disponimibe si doi sau mai mult jucatori ce doresc sa cumpere mai mult decat are banca, casele sau hotelurile vor fi vandute prin licitatie celui care ofera cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monopoly spune:

Vanzarea proprietatilor: Proprietatile neimbunatatite, caile ferate si utilitatile (dar nu cladirile) pot fi vandute oricarui jucator ca o tranzactie privata pentru orice suma pe care proprietarul o poate primi. Nicio proprietate nu poate fi vanduta altui jucator daca pe ea sau pe alta proprietate din acel grup de culoare sunt construite cladiri. Orice cladire pozitionata astfel trebuie vanduta inapoi bancii inainte ca proprietarul sa poate vinde o proprietate din acel grup de culoare. Casele si hotelurile pot fi vandute inapoi bancii oricand, pentru jumate din pretul de achizitionare.
Toate casele dintr-un grup de culoare trebuie vandute una cate una, in ordine inversa decat au fost cumparate.
Toate hotelurile dintr-un grup de culoare pot fi vandute deodata, sau pot fi vandute „cate o casa pe rand”, (fiecare hotel echivaleaza cu cinci case), in ordine inversa decat au fost cumparate.

Ipoteca: proprietatile neimbunatatite pot fi ipotecate prin banca in orice moment. Inainte de a fi ipotecata, toate cladirile de pe proprietatile din acel grup de culoare trebuie vandute inapoi bancii la jumatate pret. Valoarea ipotecii este inscrisa pe fiecare carte „Title Deed”.
Chiria nu poate fi primita pentru proprietatile sau utilitatile amanetate, dar chirie poate fi primita pentru celelalte proprietati din acel grup de culoare. Pentru a ridica ipoteca, proprietarul trebuie sa plateasca inapoi bancii imprumutul plus 10% dobanda. Cand toate proprietatile dintr-un grup de culoare nu mai sunt ipotecate, proprietarul poate incepe sa cumpere inapoi case la pret intreg.
Jucatorul care pune ipoteca pe proprietati detine inca acele proprietati si niciun alt jucator nu si-o poate insusi prin plata imprumutului la banca.
Proprietarul isi poate vinde proprieatea ipotecata altui jucator la orice pret la care cei doi cad de acord. Daca esti noul proprietar poti sa ridici ipoteca prin plata imprumutului plus 10% dobanda bancii. Daca nu doresti sa ridici ipoteca atunci, trebuie sa platesti bancii 10% dobanda pe loc, iar cand vei ridica ipotea, vei plati valoarea imprumutului plus 10% dobanda aditionala.

Faliment: esti declarat falimentar daca datorezi mai mult decat poti plati fie unui alt jucator fie bancii. Daca datoria ta este catre un alt jucator trebuie sa dai acelui jucator tot ce detii si sa iesi din joc. In acest procedeu, daca detii case sau hoteluri, trebuie sa le returnezi bancii in schimbul banilor ( jumatate din valoarea platita pentru ele). Acesti bani sunt dati creditorului. Daca ai proprietati ipotecate, le dai si pe acestea creditorului, dar noul proprietar trebuie sa plateasca bancii pe loc 10% din valoarea proprietatii. Apoi, in talul viitor sa ridice ipoteca platind valoarea imprumutului. Daca in talul urmator nu plateste valoarea imprumutului va trebui sa plateasca din nou 10% din valoarea proprietatii, si tot asa, pana va plati valoarea ipotecii.
Daca esti dator bancii (din cauza taxelor si penalizarilor) mwai mult decat poti plati, chiar prin vinderea cladirilor sau ipotecarea proprietatilor, trebuie sa predai tot ce ai bancii. In acest caz, banca va vinde imediat prin licitatie toate proprietatile dar nu si cladirile. Un jucator falimentat trebuie sa se retraga imediat din joc. Ultimul jucator ramas in joc castiga.

Diverse: Banii pot fi orefiti ca imprumut unui jucator doar de catre banca si doar prin ipoteca proprietatilor. Niciun jucator nu poate da imprumut bani altui jucator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monopoly spune:

am cautat si eu regulamentul pe net si nu l-am gasit decat in engleza, si cu tot trebuia sa il ttraduc pentru mama am zis sa il pun si aici pe forumul vostru poate mai ajuta pe cineva. sper sa va fie de folos si spor la joaca :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razvy_m spune:

mi-am cumparat si eu monopoly... dar ii in limba spaniola...imi poate tr si mie regulile in limba romana ... va rog.... imi puteti tr pe e-mail madincea_@yahoo.com.. multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Bravo fetelor!!! si noi jucam monopoly
Ultima gaselnita?: Fi-miu a primit Monopoly care in loc de bani are carduri, deh, traim in era bancara.
El e foarte incantat, eu foarte deziluzionata (era mai interesant sa faca toate socotelile si sa dea rest) acum toate le face cititorul de card dar....sper sa revenim la monopoly traditional...
Succes la joc!

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wolfy_4you spune:

Citat:
citat din mesajul lui zana

Eu am Europolis cred ca e acelasi joc, incepe cu impartirea banilor .
O sa incep sa-ti scriu daca vrei regulile, dar e destul.
Nici eu nu prea am rabdare sa joc ca nu se mai termina si tot acumulezi averi, platesti taxe peste taxe si pe mine ma bate copilul.
Dar e un joc bun, in final cunosti nu numai banii ci si orase ...si calatoresti.

acum fiica-mea vrea casa de marcat ca nu i-a dat nimeni chitante.


salut, ma putei ajuta, am si eu Monopoly varianta romaneasca si am pierdut 2 proprietati, puteti sa scanati (Rahova si Giulesti)sau daca se poate sa ma ajutati cu aceasta problema, sunt proprietatile maronii.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisssss spune:

Am o intrebare pentru cei care au Monopoly in limba romana: in cite se impatureste tabla mare de joc? In doua sau in patru bucati?

Eu as vrea sa-mi cumpar varianta care se impatureste doar in jumatate si nu stiu de unde sa o cumpar... ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_banic spune:

Buna seara!
Va rog si eu ceva!
Cine are regulamentul la Europolis Orase din romania, va rog sa-mi spuneti cum se imparta banii la inceputul jocului. Am pierdul regulamentul. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina9227 spune:

salut! eu sunt noua p forum si as vrea sa te rog daca poti sa scrii putin din regulamentul d la europolis...sau macar sa pui o poza cu cartonsele banii sau cartonasele surpriza..te rog mult de tot...am avut mai demult europolis dar lam imprumutat si nul mai am...asa ca mam hotarta sami fac eu singura unul..:)...multumesc frumos anticipat :*

Mergi la inceput