Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (29)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Bee, in primul rand, astept mielul de Paste!

Adela doarme cu totul adunat pe parcursul celor 24 ore aprox 4 ore. Prietena mea e innebunita: parca asteapta sa vina cineva s-o ia si sa doarma si ea ca inainte... Nu are timp de nimic, nici sa-si puna ceva la incalzit de mancare, somnul e un lux. Sotul o ajuta doar cu cumparaturile. Ea isi face griji ca nu creste copilul daca nu doarme. Sunt intradevar colici dar chiar asa? Eu stiu ca bebelusii dorm cate 20 ore??? Sau gresesc?

Multummesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BEE atunci ce naiba sa iau sa maruntesc morcovul sa iasa suc???
Chestia e ca am vazut in ceva oferte ca taie samburi de nuca,gheatza etc....ma gandesc ca si morcovi ar putea! Dar tu zici ca se strica?
Totusi cca un mil.nu-i mult,dar macar un an-doi sa ma tina atunci.Dar as prefera sa iau si ceva mai scump,numai sa mearga si sa nici nu se strice!
Si zici ca se rusineaza Tea la oglinda???

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si asta se smiorcaie si striga,acu e in fundul gol ne pregatim de baie.Ea striga,el rade,nu stiu ce naiba faca pe acolo! Merg sa vad!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mdaaaa...I-a pus casutza aia muzicala si Dia da din picioare si striga la ursii aia care se misca de mama focului,in loc sa rada la ei ea se enerveaza Acu vad ca se joaca cu alte zdranganele,o oboseste omu' sa doarma la noapte bine
Mai, da se taraie mai nou si pe spate si pe burta,plus intorsul de pe burta pe spate ,ca n-o mai poti lasa o secunda nesupravegheata,in doi timpi si trei miscari e la marginea patului! Se sprijina in talpi,isi ridica fundul si salta pe cur 'napoi intr-o veselie!
Merg sa pregatesc baia,cred c-a obosit-o suficient

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Monica, maine dimineata o sa fac cu blenderul doar morcov,sa vad daca se poate stoarce si ieie suc si iti zic. Eu am facut suc de portocale cu morcov si a iesit excelent dar morcov simplu nu am facut. Fac maine sa vad daca merge siiti scriu, dar nu vad de ce sa meargamai bine ca o razatoare. Chiar am vrut sa va intreb voi de la cate luni ati introdus sucul de fructe?
Bee e o scumpica bebelusa ta, nu-ti face probleme ca o sa creasca ea, noi suntem o familie de mancaciosi si Alain nu avea cu cine sa semene pretentios, , Ana e o finuta ca tine (v-am vazut pozele).
pupici tuturor,
Silvi si bebe Alain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

MihaStroescu, scuze pentru greseala de nume! Si eu sunt chiaunita de un bebe neobosit! Dar incomparabil mult mai rezonabil decat fata prietenei tale. SUnt, e adevarat, bebelusi care dorm si 20 de ore, dar sunt cazuri rare. EU zic ca 12 ore, la varsta asta, ar fi rezonabil. 4 ore e putin, dar mai stii? Asta o fi ritmul ei!. Mie una asa mi-a spus pediatra cand m-am dus cu fata mea la ea, pt ca la o luna dormea doar 11 ore/24. FAra gluma acum, 4 ore e foarte putin si cu cat trece timpul, se afunda copilul intr-o stare de oboseala si mai mare si mai greu de rezolvat. Saracuta cred ca e agitata si din lipsa de somn. Chiar si colici sa fie si tot ar trebui sa doarma mai mult. In ceea ce priveste cresterea, aici numai cantarul poate spune daca un copil care doarme asa putin, creste. TU stii mai bine? Copila manaca bine, in conditiile in care doarme atat de putin? Fiindca eu vad la fata mea: nu doarme, nu mananca si intreaga zii se finalizeaza apoteotic intr-o mare isterie ce poate dura ore intregi. In zilele in care doarme (mai mult de 3 ore pe timp de zi, oricum nu baga), mananca mai bine, si seara adoarme mai usor.
MIrela, zi-i si tu fetei, cat doarme Dani care e mereu chinuit de colici. sa-i treaca.
MOni, pe bune ca blenderul meu nu face ce ai vrea tu sa faci? Am vrut eu azi sa maruntesc un mar cu el si .......nu e ce trebuie. POate oi fi eu mai nepriceputa. Maine mai aprofundez problema si te informez. EU una am acasa 2 "roboate" de bucatarie primite ambele (unul de catre mama si unul de mine) si inca nu le-am folosit intensiv. Unul din ele, chiar ma dispera, e Mulinex, arata ca stoarce, piseaza, amesteca si cand colo........iti mai tb sa cumperi nu stiu ce accesorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Silvi, noi avem 4 luni peste cateva zile si n-am introdus sucul de fructe cum tb! Saptamana trecuta am incercat, dar il cam refuza. Mie mi-a fost recomandat inainte de 4 luni pe motiv de constipatie. Dar daca face kk bine si creste, nu te grabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SILVI mersi,chiar sunt curioasa cat iese asa de la un morcov,ca prin razatoare a iesit o linguritza! Adevarul e ca a fost un morcov de anul trecut,din gradina lui socru-meu,probabil cand apar aia noi,altfel va fi! Ce-as rontzai unul!
Cat despre suc,noi am inceput la trei luni,dar neprogramat,pur si simplu m-am enervat intr-o zi de "greva" si i-am dat o linguritza de suc de mere sa vad daca vrea.Si daca am vazut ca i-a placut,a doua zi i-am dat trei,apoi sucul de la un mar (vreo 8 linguritze) zilnic.Ea ar bea mai mult,dar face kk prea en gros de la el,de aia as vrea sa combin cu morcov de exemplu,sa vad efectul. Parca nu i-as da inca si citrice,dar ma mai gandesc.Poate trec direct la pulpa de mar si morcov dupa aia,sa vedem.Ca daca inca alaptez nici n-ar prea fi nevoie inca,dar tare vrea cu linguritza!
BEE acu mi-am amintit ca la mixerul lui mami din 1900 toamna (adica din fosta RDG 1984 ...) are o chestie care cred ca e...blender !!! Ca noi n-am folosit-o niciodata Si ala e mixer solid,cu 6 viteze,maine o pun sa-l aduca,sa vedem!Ca si daca se strica,nu-i nici o paguba


MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hai ca acu am vorbit la telefon cu mami si zice ca a incercat ea sambata cu un blender primit de fratelo (am uitat si de ala,ca l-a primit recent ) si zice ca n-a iesit nimic diin morcov,doar a imprastiat pe acolo,ea n-a mai avut rabdare si...asta e! Dar eu tot o sa mai incerc cu vechitura sa vad!
Numa' ca tare cred c-o sa raman la razatoare...
BEE n-ai incercat mai multe tipuri de mere? Poate ii place mai dulce,sau mai acru...Ai rezolva cu constipatia! Sau poate vrea in bibe!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
In primul rand, va pe toate si nu va suparati ca nu va iau la rand, dar normal ca am avut iar o zi de kka si sunt de-a dreptul turbata .
Mi-a mancat fantastica si inegalabila suma de 460 ml, in conditiile in care minimul este de 640. Dar, ce-i al ei e pus deoparte, adik a dormit super si mami pe langa ea, si tot asa, daca nu mananca macar sa doarma...Acum a seara a papat 80 Milumil si a adormit in timp ce manca, misto faza, am ciupit-o de obraji, am tras-o de maini, nimic, lemn. Na, m-am consolat, asta e, n-are rost sa duc o lupta inutila cu ea.
A..si mi-a facut kka, vai ce bucurie pe ea, gangurea de numa ca a reusit performanta, cred ca e de la Milumil, ca de la Nan doar ajutata facea.
Nu pot sa cred cand aud de un bebe ce doarme 4 ore!!!, trebuie leganat, vorbit cu ea/el, pus muzica, dar nu poate fi lasat asa, nu se odihneste.
Ma duc la o tigara, revin.
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput