Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (29)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Multumesc pentru sfaturi, Bee, noi nu avem decat trei lui, el se dezvolta f bine cred ca stau si eu pana la patruluii cu diversificarea.
Monica o sa fac maine exact un morcov si iti zic cat suc iese, trebuie sa-l faci pe viteza mare si sa-l lasi vreo doua minute.
Silvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

BEE,ma bucur ca ai avut timp sa mai intrii,ne era dor de tine.asa rade si dani in oglinda la baie,si e f atent ca e mai multa lumina.ce sa zic ,al meu copil cu tot cu colici tot doarme mai mult de 4 ore...ziua nu prea doarme ,dar oricum,deocamdata nu ma plang.si vreau sa zic ca are niste colici inegalabili
MIHA,tre sa fie tare nasol de prietena ta,eu sper sa-si revina pitica si sa doarma mai mult.ca eu stiu cum este sa nu ai timp de nik ca plange copchilu'.eu ma duceam la inceput la baie cu el dupa mine,iar de mancare la fel,era un lux...multa sanatate
MONI,TARE frumos mai descrii ce face bia,parca o si vad.ai talent narativ. acum vrei s-o treci pe piure de morcovi?
INGRID,lasa mai nu te mai supara asa,ca o sa creasca ea piticuta si o sa pape mai bine.daca doarme si e vesela eu cred ca e ok.acum tu stii mai bine
MARAKI,apareti la protv?super...
GIOVA,daca zici ca-l ti putin pe marco in bratzica de ce nu te-a lasat clau la el cand plangea?nu adoarme singurel?
in alta ordine de idei ,eu cred ca nu-i normal ce se intampla cu burtica lui dani...are colici de zbiara ca din gura de sarpe,face kk doar cu supozitor si are mucus si miroase cam urat.eu cred ca flora lui intestinala e cam "deranjata"cu toate gastroenteritele astea.parca vad ca ma duc miercuri la dr si-mi zice ca-i normal.bietul copil nici nu are un somn linistit din cauza asta
eu am fost azi la interviu,dar era pt turnul de dupa masa,de la 15.00 la 22.00 si imi facea contract doar pe 3 luni,asa ca no way.si sunt tare happy ca mai stau un pic cu dani acasa,mai ales cand il vad cum se chinuie.
va pupicesc pe toate-toate si va urez o noapte cat mai linistita
ASTERY,pupicei si te asteptam cu vesti bune

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

MONI,nu da cu da' am vazut D-ul B.asa ca am facut-o pe dia -bia.
asa ca pupicei si falcoasei de bia

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Aha, MIrelutza, deci si tu esti pe-aici. Uffff colicii astia ai lui Dani! Tare mare durere. Si pediatrii inconstienti.
INgrid, vad ca si tu ai probleme cu apetitul micutei. Eu zic ca astea mici ne simt si pe noi disperate si ne fac in ciuda. Azi am lasat-o sa zbiere de foame si a mancat minunat! Nu i-am dat sa pape decat cand a cerut! SI prin urmare in loc s-o alerg eu cu biberonul urla ea de foame.. Si depasiram si noi minimum cat ar trebui sa pape pe zi.. Ca la capitolul asta stateam catastrofal.
MOni, daca ti se pare ca Diana face kk cam des de la mar, vezi ca si sucul de morcov crud ar fi laxativ. Morcovul fiert in schimb strange burtica. Si daca chiar ai chef s-o diversifici cu fructe/legume, eu zic sa incerci sa si sari peste sucuri sa bagi direct pireutz moale. EU daca vad ca suc de mere nu, suc de morcovi nu, maine fac o supica 3/4 morcov, 3/4 albitura, si o pasez, dar o fac subtire subtire si i-o dau cu lingurita. Sa vedem ce face. Stii de ce ziceam sa sari peste sucuri? Ca la copiii slabuti, care nu iau grozav in greutate, aportul caloric al sucurilor e mic. SI nu faci nimic inlocuin din lapte cu suc.
HAi ca mi-am amintit ca nu v-am zis cum a fost la tara! Cum sa fie altfel decat rustic? Ana sambata a fost belea curata: circ fara bani! A urlat de la 2 la 9 seara! Mama era convinsa ca pe fata o doare ceva. De unde! Oboseala si lipsa de somn o fac isterica.
IN schimb DUminica a fost o dulceata: somnic, papa, plimbare si stat in aer toata ziua. IAr seara, la 7.30, a adormit in 5 minute in bratele socrului meu (ghinion! Parca voiam sa-i faca si lui putina isterie). II place fetei mult in scaunul de masina pe care l-am cumparat.. Buna investitie! E foarte curioasa si se tot uita pe geam atenta, pana adoarme.
In rest noi suntem gripati cu totii. Ana de miercuri (joi si vineri a facut putina febra, iar acum e inca infundata bine), iar noi de vineri. SIgur noi am luat raceala de la ea. Iar eu tare rau ma simt de 2 zile. Uffffff. Si azi am tot fost la plimbare, sa apuce Radu sa asaneze casa in vederea sarbatorilor de PAste. DAr imi vine si mie randul, joi, la gatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

In sf. am timp de scris.Putin caci mi-e somn.
Moni vezi ca este robot special pt. sucuri. stoarce super morcovul, varza, merele, etc. am gasit si la 1.500.000 lei, firme fantoma. tre sa iau si eu, ca pe asta al meu, doar portocala pot face, iar restul le marunteste, ca pe razatoare.
E o haioasa diana, si cum se uita ea la strampii aia.Ii sta super fain in roz
Bee, la Ana.
Denisa misto poze, frumos tort, si cred ca si gustos.
Ingrid imi pare rau pt. mica grevista.
Mirela, a avut ceva plodul meu, ca si in seara asta, ca si ieri seara de a plans. de obicei el adoarme singurel in patut, exact cum a facut in seara asta.
Imi pare rau ca nu ai gasit de munca, dar ma bucur ca mai stai cu dani acasa, mai ales ca inca e cu colici.

merg in patut, ca-mi pica ochii ingura.
pe maine s-a anuntat vreme buna, deci iar batem strazile.


Gio si Marco (6 ian. 2006)
mamuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BEE drept sa-ti spun eu nu ma gandeam la kg ei deloc,doar ca-i place gustul la sucuri si sa o mai binedispun Si ai dreptate o sa incerc si cu piure,daca vrea linguritza sa o foloseasca! Cu kg ce sa zic la 3,5 luni 5200 dar ce sa-i fac? Grasime are cat cuprinde,obrajorii sunt bucalatzi,fundul l-ati vazut ...asta e! O sa-i zic FULGULETZ
GIOVA mersi de pont,o sa iau un morcov cu mine si merg pe la no name -uri sa facem proba Sa stii ca de multe ori astea-s mai ok,brute Ar trebui sa gasesc ceva rusesc ca lea taie si sfecla
MIRELA ce bine ca ma stai acasa,poate isi revine DANI!
INGRID Mai potzi? Vezi ca Diana are 3,5 luni si sa fi vazut azi urlete la tzatza Si la masa urmatoare s-a aruncat ca o hiena la tzatza,cred ca fac iar cum am mai facut si ca BEE,n-are decat sa flamanzeasca si nu-mi mai mananc nervii cu ea! Cand i-e foame stie drumul!
Acu plec la nani,maine la birou ...
Deci ne mai auzim dupmiaza!


MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Hop si noi la un raport scurt! Am reusit sa ne introducem la laptopul lui tati pentru cateva minutele ca sa va dam raportul.

La cantarirea oficiala de azi cand am facut fix 8 saptamani Luana mea a avut 4,770kg!!! Ce ziceti, nu e grozav??!! Eu cred ca da, e de bine!!!
Dar totusi ma cam ingrijoreaza ca mananca destul de mult copila pentru varsta ei..... pai eu deja ii dau cate 170ml/masa uneori si cate 140ml (mai ales cand este laptele meu)si parca ar mai vrea dar nu ii dau eu ca mi se pare exagerat de mult!!!

Cu contipatia nu avem probleme desi azi a reusit sa faca dupa 3 zile cu ajutorul a 2 lgte de portocala (la recom dr. pediatru) si s-a facut mandruta mea pana la gat saraca si a umplut si hainele de pe ea de putea in camera ca la buda!!! Of, saracuta cand o vedeam cat se screme ma durea sufletul dar bine ca s-a usurat!! In rest, facem 1kk/zi si cred ca e OK.

Saptamana asta avem numai vizite la dr.: eu la control la gineco, ea al vaccin, cu ochisorul la oftalmologie. (am uita sa va spun ca bebe are se pare canalul lacrimal infundat si deocamdata suntem la faza de masaj dar cred ca vom ajunge la operatie..ce mai !
Ne controlam la greu!!!
Apropos de vaccin, se pare ac INFANRIX hexa nu se gaseste de nici o culoare (sursa sigura, colega farmacista de la HelpNet) asa ca va trebui sa fac pe cel cu 5 componente plus hep B si o sa o intep pe mandra de 2 ori!!! UFFFfffff....mi-e mila de ea....o sa planga ...dar asta e ....daca nu e, nu e .....

Fetelor, noi de 1 Mai vrem sa plecam la munte....si cu bebelina dar eu tot am strangere de inima....daca ar fi dupa tati am pleca si la Polu' Nord cu ea ca de' cica e copil mare deja!!! Dar mie mi-e cam frica....asa sunt eu mai prapastioasa, ce sa fac!! Mai ales ca am asteptat copilu' asta ca pe AUR ...acuma mi-e sa nu dau nici in extrema aia de superprotectoare!!!! Conditiile de acolo sunt super, 5 *****, la Fundata (langa Bran) cu de toate...voi ce ziceti?? Sa merg sau sa ma cumintesc pana la 3-4 luni??? Luli o sa aiba atunci 2 luni si 1 sapt....
Nu mai vorbesc ca tre' sa ma car cu juma' e casa dupa mine (carut, patut, bibe, sterilizat, haine, accesorii pt spalat, etc.)Sper sa mai incapem si no in masina dupa ce bagam bagajele ei !!!!...plus mama de companie, ce sa mai, nu's ce sa fac...dati cu sfaturi. Unde mai pui ca eu toata ziua o sa fac bibe, culcat, schimbat, etc.....

Care stie sa ma ajute si pe mine cu un raspuns legislativ, ca pe la subiectul asta de pe DC unde am postat nu s-a bagat nimeni: cand trebuie depus dosarul pentru CIC, in maxim 60 zile de la data nasterii copilului sau in 60 zile de la data terminarii concediului de maternitate???? Ca eu sunt cam in pom cu subiectul si mi-e sa nu raman asa....in pom!

Va pupa echipa de soricei,
Kikiriki si Truli Luli

Revenim maine seara cum prind ocazia sa pun mana pe laptop!



Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

hello gagici,

Mirela nu zice ca si Carla il concureaza pe Dani al tau. Crede-ma... sunt terminata. Nici nu pot sa-mi imaginez cum e sa ai un copil care se joaca atunci cand e treaz. Care nu urla non-stop. Si Carla face de 2 zile cu mucus... si ma gandesc ca nu e bine. Vreau sa ma mai duc si la alt pediatru... poate are o bacterie, ceva.
Bee imi pare rau ca sunteti bolnavi, pupici Anei!
Monica inca aveti crize la tzatza? Nasol. Succes la gasirea unui storcator, poate ai bafta si merge ala vechi si nu mai dai banii!

Restul fetelor va pup, ma bag la somn ca e super-tarziu.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

KIKI, cred ca 60 de zile de la data terminarii concediului postnatal... ca eu de pilda la 60 de zile de la nastere eram inca in postnatal, deci...
Eu zic sa te duci la munte ca daca mergi cu mama ta tot mai prinzi o plimbare, ceva. Deci merita.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Scriu dis de dim. ca e frumos afara si cat doarme bebe vreau sa fac curat in casa- cat oi apuca si pe urma afara....

La multe luni Stefan, Davina si Vlad !!

Marco nu a mai papat de la ora 22 si s-a trezit dim. la 7.40. pt. mine e ok, acum am prea mari pretentii.

Kikiriki n-are nimic ca mergeti cu fetita la munte. este si mama ta, asa ca no problrem. Inca ii face super bine aerul curat.
Si eu i-am facut vaccinul pentact-hib si engerix B, intepat de 2 ori, dar nu a avut nimic. a plans putin mai mult, dar i-a trecut repede.
Janina .
Moni si mama are unul acasa, nu mai stiu daca e rusesc sau nu, oricum e no name, e greu de numa, dar stoarce bine toate legumele, chiar si sfecla. doamne ce oribil e sucul de sfecla. ne obliga sa bem.

Am plecat, poate mai intru inainte sa plecam, sa vad ce ati mai scris.


Gio si Marco (6 ian. 2006)
mamuta mea

Mergi la inceput