Toxoplasmoza !!!

Toxoplasmoza !!! | Autor: daniela77

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor,

Am o prietena insarcinata in 13saptamani, care astazi si-a luat rezutatele de la medic, iar la toxoplasmosa ii scrie
AC ANTITOXOPLASMOZA POZITIV

Aveti ideea ce ar insemna asta???
Ajunge la medic abia miercuri si e super speriata.

Pupici,
Va multumesc
Daniela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ce scrie pe buletinul de analiza: IGG pozitiv si IGM negativ? Daca este asa, atunci inseamna ca are anticorpi la toxoplasma si nu are boala in prezent, deci poate sta linsitita.
Daca insa IGM este pozitiv, atunci... fuga la medic!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

Rezultatele sunt cam urate:
IgG pozitiv - 931.7
IgM pozitiv - 3.5

In acest caz.. e grav???

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

si unsa peste alta mai au si incompatibilitate de RH
ea AB-negativ
el A -pozitiv



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Daniela, nu pot sa-i spun prietenei tale decat sa mearga urgent la doctor!!!

Nunta noastra
Ziua mea de nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Daniela, poti eventual sa-i spui prietenei tale sa mearga sa mai repete inca o data analiza. Au fost atatea cazuri in care s-au gresit analizele. Cel mai bine e sa schimbe laboratorul pentru mai multa siguranta.

Nunta noastra
Ziua mea de nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Daniela si eu vroiam sa-ti recomand ceea ce ti-a zis si Kateryna, sa mai repete prietena ta analizele.
Eu de exemplu am facut la Medicover analizele de toxoplasmoza in vara trecuta si mi-a iesit IgG pozitiv si IgM negativ. Mi-am refacut acum analizele la Cantacuzino si mi-au iesit ambele negative. Doctorita de laborator de la Cantacuzino mi-a spus ca nu se poate ca IgG sa fie o data pozitiv si alta data negativ si ca probabil a fost o greseala. Deci sa-si mai repete analizele.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Spune-i prietenei tale sa nu intre in panica! Valoarea IGM e relevanta si vad ca e cam mica, s-ar putea sa fie o greseala! Spune-i sa repete analiza eventual la Cantacuzino, si daca asa este... atunci trebuie sa mearga urgent la medic!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna Daniela,

Eu incerc sa raman insarcinata si pt ca nu reusesc, mi-am facut toate analizele. Mi-a iesit toxo IGM pozitiv 0.6 si IGG pozitiv. Am luat legatura cu 15 doctori, printre care si unii de la Cantacuzino (boli infectioase), profesori din Maroc, Franta, dir spit Polizu (Banceanu), Marinescu (Giulesti), Tutunaru (Elias) pt ca eram disperata (si nu eram insarcinata, doar incercam, dar nu vroiam sa fac pauza la incercari). Toti mi-au spus ca am avut toxo acum cateva luni si ca IGG-ul s-a pozitivat, ceea ce inseamna ca organismul a dezvoltat anticorpi, deci boala nu mai este acuta. IGM-ul scade mai greu (in fc de persoana), dar scade. Mi-am facut analizele la 3 laboratoare si cifra a iesit diferita. Pt orice eventualitate, am luat si Sumamed, desi am inteles ca cel mai bun tratamet este cu rovamicina.
Ce o sfatuiesc pe prietena ta: sa- repete analizele la inca 2 laboratoare si daca iese IGM in continuare pozitiv, sa mearga la medic. Sub nici o forma sa nu faca avort!!! Se poate trata si in sarcina.
Intra si aici: www.trojovsky.net/toxo/toxotreat.htm" target="_blank">http://www.trojovsky.net/toxo/toxotreat.htm
Uite ce am mai gasit:
Treatment of pregnant women
Before 16th weeks' gestation

4 weeks Spiramycine [Rovamycine©]

After 16th weeks' gestation
until You get the result of fetal diagnostics, or if
fetus is infected, or if
no fetal diagnostic available and a high risk for fetal infection [= Seroconversion, or persistend IgM in the 2nd or 3rd Trimenon]:

alternating to birth
4 weeks combination of:Pyrimethamin [Daraprim©], Sulfadiazin, Folinic Acid
4 weeks Spiramycine [Rovamycine©]

After 16th weeks' gestation, if fetus is not infected:

Spiramycine [Rovamycine©] to birth
The combination of:Pyrimethamin [Daraprim©], Sulfadiazin, can pass through placenta and treat the fetus. But it is not allowed to give before about 16th weeks' gestation.

Scuze ca m-am intins atat, dar stiu cat m-am chinuit eu si cat eram de disperata ca nu ma ajuta nimeni, iar prietena ta este si insarcinata!
Ii urez sarcina usara si bb sanatos si jucaus!

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput